Kronika – 26. století

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
2001–2100
2101–2200
2201–2300
2301–2400
2401–2500
26. století
2501–2600
2601–2700
2701–2800
2801–2900
2901–2946


Kronika představuje soubor textů ze Spectrum Dispatch: výňatků, zpráv, rozhovorů, přepisů, projevů a dopisů uveřejněných na stránkách RSI, které přibližují historické události světa Star Citizen a Squadron 42. Materiály jsou rozděleny podle jednotlivých století, jež jsou doplněna i o další události, které zatím nebyly oficiálně ve Spektru pokryty.

Všechny události jsou řazeny chronologicky od nejstarších po nejnovější. Výjimkou je stručný přehled letopočtů na hlavní stránce Kroniky a dále také poslední 30. století, které je ve světě Star Citizen právě aktuální a tudíž jsou události z poslední doby ty nejdůležitější.2508
2516


  • Systém 342A byl zmapován a jeho třetí planeta byla vybrána jako potenciální kandidát na centrum Východní expanze Říše.


Lepší Země

V roce 2516 UNE expandovalo do dvanácti systémů. I když jump pointy a datové přenosy umožňovaly rychlejší cestu k systémům na okraji, Země se začínala zdát poměrně vzdálená.

Wei-Yin Song, jeden z hlavních průzkumníků z programu Východní expanze UNE, narazil na objev v novém systému a vypracoval zprávu se zajímavým nápadem.
Komu: VYSOKÁ RADA UNE
Kopie: Generál Kelso Trask
RE: PERSPEKTIVNÍ SYSTÉM
Dámy a pánové:
Jak víte, mým současným úkolem je vyhledávat a třídit nové systémy pro perspektivní teraformování a podrobný průzkum. Nejnovější systém (342A), který jsme já a můj tým objevili, se nachází na místě, které lze popsat jen jako soutok, křižovatku. Již jsme objevili čtyři jump pointy a to nepočítáme ten, kterým jsme do systému vstoupili, navíc objevení pátého je na obzoru.
Přikládám aktuální mapu výše popsaného systému se zónami, které ještě zbývají pro skenování, a s objevenými jump pointy. Jedna z planet (342A.03M) je superzemě. Průzkumné mise a skeny potvrdily přítomnost přirozené atmosféry s kyslíkem, původní vegetaci, rozlehlé oceány a mírné podnebí. Hluboko v jižním regionu objevil průzkumný tým pozůstatky skalní formace, která se zdá být uměle uspořádána, ale zatím jsme neobjevili žádné známky inteligentního života.
Zkrátka bych chtěl navrhnout, aby byla 342A.03M stanovena jako předsunutá operační základna pro teraformování a expanzi do sousedících systémů. Tým pojmenoval planetu Terra jako poctu její podobnosti se Zemí.
Všechny naše aktuální údaje a poznatky jsou v tomto Comm-paketu, prosím, podívejte se sami.
S pozdravem,
Wei-Yin Song
Vrchní Průzkumník / Inženýr
Projekt UNE EEP


Kongres UNE schválil plán na centralizaci operací ve Východních systémech řízenou z Terry. V průběhu let se nová města rozrůstala a zrodila se nová kultura.[1]2523Tři pilíře

Automatický přepis SSN/CAtv pro archiv S&P a předložení NFCC:
2523.jpg
HLASATEL: Vítejte zpět u nejžhavějšího pořadu s aktuálními událostmi na Spektru. V dnešním dílu – Kyle Black, politický analytik, Sheldi Chen, autorka bestseleru a mluvčí a Ben Feller, futurista. Je čas na další… ZÚČTOVÁNÍ!
KYLE: Takže opět diskutujeme o této novince z UNE, chystají se změnit strukturu… co je to teď? UPE?
BEN: United Planets of Earth, Spojené planety Země.
SHELDI: Takové absurdní jméno.
BEN: No tak. Dává to smysl. Máme několik desítek planet, které se blíží Zemi velikostí populace a ještě více jich je na obzoru. Tito lidé musí být zastoupeni. A vážně, Spojené národy Země jsou poněkud zastaralé.
KYLE: Z toho, co můžeme říci, a z jimi vydané patnáct set stran dlouhé dokumentace popisující změny, takže se ještě probíráme detaily, to zatím vypadá, že nastavení je v podstatě stejné.
BEN: Je to tak. Kongres se nyní skládá z delegátů reprezentujících planety spíše než dřívější národy. Je to lepší systém.
KYLE: Co si myslíte o těch nových politických figurkách: Nejvyšším tajemníkovi, který řídí infrastrukturu, nejvyšším generálovi pro armádu a nejvyšším advokátovi, který reprezentuje právo?
BEN: Když vláda musí řídit obrovské množství voličů, kteří-
SHELDI: Zní to jako skvělé podmínky pro fašismus.
BEN: To myslíte vážně?
SHELDI: Kdykoli soustředíte sílu z mnoha do rukou několika, někdo se naučí, jak ji zneužít. A také, jak se sakra Robert Thorn stal nejvyšším advokátem? Ten člověk je idiot a měl by být sesazen z funkce a ne povýšen. Vždyť není ani občanem.
KYLE: Tak to počkejte, bylo prokázáno, znovu a znovu, že on-
SHELDI: JÁ TO NEBERU. Jeho složka může být zfalšovaná. Máte vůbec tušení, jak je snadné-
KYLE: Podívejte se, jestli je tak snadné proniknout do FedDataBanks, pak je občanství každého v podezření. Jak mohu opravdu vědět, že jste občanem?
SHELDI: Tak hele, sloužila jsem svůj čas v armádě a dvakrát jsem odvedla komunitní službu potřebnou k získání občanství. Najděte si to, vy [NADÁVKA].
BEN: Správně, vaši rodiče vůbec nepřispěli do…
SHELDI: Zavři svou [NADÁVKA].
BEN: [NADÁVKA] si.
HLASATEL: Vydržte u svých přístrojů, Zúčtování bude pokračovat po těchto místních reklamách.[2]2528
2529
2530


Galaxie se zvětšuje

Bylo to jako zlatá horečka, planetární prospektoři se snažili prosadit svůj nárok na „nezformovaných“ světech za každou cenu. Většina dodržovala federální protokoly, jiní ne.

Gaia Planet Services se pokusili teraformovat planetu bez povolení. Ukázalo se, že planeta nebyla neobydlená. Nová rasa, později identifikována jako Impérium Xi'An, se ukázala, zatímco teraformeři připravovali své stroje. Netřeba dodávat, že byli poněkud rozrušení. Xi'An zajali celou posádku a drželi je pod dozorem. Propustili jednoho, předáka Charlese Baxtera, jako gesto dobré vůle.

Zpět na zemi se nejvyšší tajemník Cho, nejvyšší generál Volder a nejvyšší advokát Machado spolu s vybranými členy podvýboru senátorů shromáždili, aby od Baxtera získali jednoznačný popis toho, co se stalo, a co dělat s Xi'An.


NEJVYŠŠÍ TAJEMNÍK CHO: Jestliže jsou všichni připraveni, můžeme začít. Pane Baxtere, řekněte nám prosím něco o událostech v osudný den.
BAXTER: Byl jsem poučen právníkem společnosti-
NEJVYŠŠÍ ADVOKÁT MACHADO: Pane Baxtere, tohle není trestní slyšení. My se prostě jen snažíme získat jasnou představu o tom, co se stalo. Dvě stě sedmdesát pět vašich kolegů je stále zadržováno mimozemskou civilizací. Veškerá pomoc, kterou nám dnes poskytnete, bude vzata v úvahu, jakmile bude tato krize vyřešena.
[Baxter se radí s právníkem]
BAXTER: Vyměřovali jsme terén, hledali jsme místa pro umístění zařízení. Bylo naplánováno přistání tří transportů, takže jsme čekali, až uslyšíme lodě. Byl jsem na hřebenu, když jsem spatřil první z nich. Hned jsem věděl, že nejsou naše. Myslím lidské. Vůbec nevypadaly jako lodě Banu, které jsem viděl, ale víte, jací jsou…
NEJVYŠŠÍ TAJEMNÍK CHO: Prosím držte se tématu.
BAXTER: No, v další chvíli jsme věděli, že jsou všude kolem. Lodě přilétaly z nejrůznějších směrů.
NEJVYŠŠÍ ADVOKÁT MACHADO: Copak jste neproskenovali planetu před přistáním?
BAXTER: Ne tak docela. Chci říct, myslím, že ne.
NEJVYŠŠÍ ADVOKÁT MACHADO: Nemyslíte si, že by to bylo moudré udělat, než se pokusíte teraformovat planetu?
BAXTER: Nevíte, jaké to je tam venku. Na chvíli zaváháte a nějaká jiná společnost se objeví a zpracuje tu skálu, než stačíte mrknout.
NEJVYŠŠÍ ADVOKÁT MACHADO: Přestože oceňujeme váš sociologický náhled, pane Baxtere, potřebujeme fakta, nikoli nadsázku, pokud máme ta rukojmí osvobodit.
NEJVYŠŠÍ TAJEMNÍK CHO: Generále, nedospěli jsme k závěru, že vojenská akce je nezbytná.
NEJVYŠŠÍ ADVOKÁT MACHADO: Rozumím, ale musíme mít připravený plán pro případ, že diplomatické řešení selže.
NEJVYŠŠÍ TAJEMNÍK CHO: Domluveno. Prosím pokračujte, pane Baxtere.
…KONEC VÝŇATKU
Vojenské síly UPE udržovaly perimetr kolem vstupu jump pointu. Trvalo patnáct dní, než byl vypracován systém na komunikaci s Xi'An. Tím započalo napjaté období vyjednávání. Xi'An byli puntičkářští se svými požadavky.
Trvalo padesát sedm dní, než byli rukojmí propuštěni. Ačkoli se UPE podařilo vyhnout válce, vztahy s Xi'An zůstaly napjaté.[3]2530


  • Lidé poprvé narazili na rasu Xi'An.2532
2533
2541Na nebi začíná být rušno

Zatímco UPE udržovalo napjaté vztahy s Xi'Any poblíž Terry na „východě,“ stále jsme byli bez povšimnutí v systémech na „západ“ od Země. To se však mělo změnit.
Tevariné měli technologie na úrovni lidstva před sto lety. Právě začínali putovat ze svého domovského světa Kaleeth. Tevariné dodržovali striktní vojenský étos a považovali povinnost a věrnost za ctnosti. Nebyli krvežíznivá rasa, pouze ctili umění boje.


Označení systému dle UPE: Elysium
Datum objevu: 15. listopadu 2541
Jump point NavDirections U/L: Kellar Lench [Pilot/n.C.]
Hodnocení systému: Na Elysiu IV se nachází domorodý druh, který si říká Tevarin. Přestože se jedná o inteligentní formu života, technologicky nedosahují naší úrovně. Doporučujeme navázat kontakt a začlenit je do UPE. Je to skvělá příležitost povýšit druh do moderní éry.


UPE oslovilo Tevariny. Ti však neměli zájem o navázání diplomatických vztahů ani o naši technologii. Zajímali se o naše systémy. A tak začala první mezidruhová válka, stejně jako začíná většina válek – bojem o území.
Jak Tevarinská válka mohutněla, začala se armáda obávat, že konflikt na západě dodá odvahu Xi'Anům zaútočit na východě a zavedla brannou povinnost. Naštěstí mladý a ambiciózní důstojník získal přízeň veřejnosti, když se vyznamenal v bitvě o Idris IV. UPE si to rychle uvědomilo a proměnilo Messera ve tvář Tevarinské války.[4]2542
2544
2545

  • Teroristký čin z 15. prosince označovaný jako Zvěrstvo na Jatě se stal první událostí, která později vedla k nastolení diktatury během éry Messerů


Cesta k Nejvyššímu Občanovi

První exploze nastala ve 12:00 SET. Následná ozvěna se nesla bidómem na Jat a varovala všechny, že se stalo něco hrozivého. Zaskočeni Občané a civilisti se shromáždili, aby mohli civět, zatímco se sutiny začali prohledávat pro přeživší. Krátce poté, co Spektrum začalo vysílat živý přenos do zbytku systému Davien, nastala druhá a posléze i třetí exploze. Strategický umístěné výbušniny způsobily kritické poškození struktury biodómu, které vedlo v konečné zhroucení stavby a úmrtí tisíců.
Výbuch šokoval UPE, které nedávno přežilo První tevarinskou válku. Veřejnost byla vyděšená, že za výbuchy stály spící buňky Tevarinů, ale to nebylo dřív, než vyšetřovatele z Advokacie přišli k úplně jinému závěru. Analýzy ukázaly, že součástky výbušnin byly xi’anskeho původu.
V době teroristického útoku označovaném jako Zvěrstvo na Jatě Ivar Messer, soudobý High General, vedl aktivní kampaň na odstranění vládnoucího triumvirátu UPE a soustředění veškeré moci pod hlavičkou jediné kanceláře. Tvrdil, že systém Tribunálu byl bezzubý, zastaralý a neefektivní systém, kde bylo každé téma neskutečně dlouho diskutováno bez jasného řízení a konečného rozhodnutí. Ivar Messer věřil, že konečné rozhodnutí by mělo připadat jen jediné osobě, Nejvyššímu Občanovi, který by byl schopen vyvést Lidstvo z birokratickeho marastu.
Když zprávy o útoku konečně dorazily do Sluneční soustavy, Messer se sešel okamžitě s tiskem, místo aby prvně hovořil s Tribunálem. A jak stál před reportéry, prohlásil: „Načrtnul jsem plán, který dopadne ty, jenž jsou zodpovědní za krutost na Jatě a zajistí, že se nic podobného nebude nikdy opakovat. Kdybychom měli funkci Nejvyššího Občana, tato opatření by už dávno platila. Místo toho musí Impérium čekat, než se Tribunál svolá a vše prodiskutuje. A kdo ví, kolik systémů může mezitím kvůli tomu utrpět podobný útok.
Advokacie během následujících týdnů selhala v nalezení vyníků. A ikdyž Messer přestal s obviňováním xi’anské vlády z zorchestrování útoku, jeho intenzivní rétorika nenechala nikoho na pochybách, koho mají obviňovat. Zbylí dva členové Tribunálu, High-Secretary Janis Rezaian a High-Advocate Mauricio Tusk, veřejně pranýřovali Messera za jeho pobuřující projev a neochotu prodiskutovat strategie jiné, než jsou ty jeho. Tento vnitřní spor Tribunálu vedli k zablokování vládnutí a rozhněval Impérium, které toužilo po spravedlnosti pro pachatelé útoku.
Dva měsíce po Zvěrstvu na Jatě vybuchla další bomba, která si ve vlaku vyžádala téměř 700 mrtvých. Advokacie uvedla, že se jednalo o stejnou xi’anskou technologii, která byla použita i na Jatě. Během následujících měsíců se strach šířil napříč celým UPE, neboť proběhly další čtyři teroristické útoky se stovkami mrtvých. Občané byli nakonec přesvědčení, že jen silný vůdce může zamezit útokům, a tak volili pro nahrazení Tribunálu jednou osobou – Nejvyšším Občanem. Hned na to do této pozice zvolili právě Ivara Messera. Zbytek, jak se říká, už je historie.
Jednou z prvních věcí, kterou Messer vykonal, bylo navýšení vojenské přítomnosti ve vysoce zalidněných oblastech jako protiopatření před dalšími útoky. Plán očividně vyšel, jelikož žádné jiné výbuchy se už nekonaly. Historické publikace dokonce přisuzuju zásluhu za ukončení teroristické vlny právě silnému vůdcovství Ivara Messera.
UEE ustanovila roku 2806 Truth and Reconciliation komisi, jako dobré gesto za násilnosti během éry Messerů, a pro Archu zpřístupnila do té doby utajené materily. Historička a profesorka politických systémů lidstva z Rhetoru, Sydney Kamarck, strávila roky procházením těchto informací. Byla fascinována sociální psychologií, která stála za odklonem lidí od Tribunálu směrem k fašistické vládě Messera. Každý semestr věnovala několik týdnů, aby mohla studentz učit o významnosti jednotlivého útoku, ale vždy si nevěděla rady, jak odpovědět na otázku, proč byl vybrán právě biodóm na Jatě.
Když procházela odtajněnými dokumenty, narazila na složku, která se týkala policejního zatčení na Jatě a nesla povědomé jméno, Cyrus Ishitaka. Ishitaka byl zatčen během policejního zátahu na dealery SLAMu, zanesen do systému a poté bez obvinění propuštěn. Ve spisu nebyl uveden žádný důvod jeho propuštění, jen jméno: Pat Mora. Ukázalo se, že toto jméno je vojenským krycím jménem, které používal Adam Corr, což bylo pro Karmarck další povědomé jméno. Jak Corr, tak Ishitaka bojovali po boku Ivara Messera v bitvě o Idris IV. Adam Corr vedl infiltrační tým a Cyrus Ishitaka byl odborníkem na demolice.
Kamarck tak vytušila možnou spojitost a hledala důkazy přítomnosti Corryho a Ishitaky i v ostatních systémech, kde došlo k explozím. Ishitaka byl díky pravidelně udržovanému seznamu kontaktů svého syna vystopován celkem ve čtyřech z pěti hvězdných systému, kde se pohyboval ve dnech, kdy zde došlo k explozím. Adama Corru nebo jeho alias Pat Mora se nepodařilo nikde jinde dohledat. Kromě propuštění Ishitaky, Corr nikde jinde nefiguroval a byl spíše jako duch. To až do doby, než byl Messer zvolen za Nejvyššího Občana, tehdy Corr získal promimentní pozici uvnitř armády.
Osud k Ishitakovi nebyl tak přívětivý. Pár dní po posledním teroristickém útoku byl Ishitaka nalezen mrvý v jedné z ulic New York City. Příčinou smrti byl zásah laserovou střelnou zbraní do týlu hlavy. Místní policie uzavřela případ, jako vyřizování účtů SLAM dealerů, nebyli nalezeni žádní svědci nebo podezřelí. Jedinou informaci v tomto případě byla pitevní zpráva, která byla ale v době vraždy zapečetěna. Po jejím přečtení Kamarck konečně našla svůj nejdůležitější důkaz. Koroner pod Ishitakovým nehtem našel vzácnou chemickou sloučeninu, která se používá pro výrobu xi’anských výbušnin.
Kamarck zveřejnila své objevy a interpretovala události ve svém bestselleru Cesta k Nejvyššímu Občanovi, který vyšel roku 2812. Kniha vinila Ishitaku a Corra z bombových útoků, ale v konečném měřítku obvinila Ivara Messera, že vše naplánoval, aby se dostal na vrchol. Zatímco někteří si stěžovali, že celá teorie je silně odvozena z náhodných důkazů, veřejné mínění přijalo verzi událostí, jak ji Kamarck prezentovala.
Dnes se už možná pravdu skrytou za Zvěrstvem na Jatě nikdy kompletně nedozvíme, co ale nelze vyvrátit, je skutečnost, že to byl zásadní zlom a start cesty k temnému diktátorství.[5]
2546Vůdce povstal

Allyssa Jamali měla zpoždění. Minulou noc usnula, když dělala domácí úkol z chemie a teď musela diktovat svůj úkol z politologie na cestě do třídy. Nejvyšší generál Messer měl proslov u památníku obětem bombového útoku na Cestulu a pan Kent chtěl jednu stránku se shrnutím Messerova projevu.

ZAČÁTEK DIKTÁTU
Alyssa Jamali
Politologie/Kent/45Bcf
Zadání: Messerův projev
Systémy se rozpadají. Od konce války jsme pod útokem nové hrozby, hrozby, která se neodehrává na bojištích nebo mezi carriery. Tato válka se odehrává v tajnosti, pomocí hrozeb a sabotáže.
To byla zpráva před osmi měsíci. Šest teroristických útoků oproti předchozímu roku vyvedlo každého z představy, že porážka Tevarinů povede k míru. Lidé chtěli odpovědi, ale ještě více chtěli mít pocit, že Tribunál má stále věci pod kontrolou. Nedostalo se jim ani jednoho.
Advokacie nikdy nechytila pachatele. Jen věděla, že bomby byly vyrobeny částečně z Xi'Anské technologie. Mezitím Tribunál projednával další postup až k nečinnosti.
Takže systémy se rozpadaly. Tribunál selhal. Lidstvo potřebovalo vůdce. Řešení? Zvolit novou pozici, Nejvyššího občana, aby byl jediným hlasem, rozhodujícím hlasem v přepracované vládě.
Občané ze všech systémů kandidovali na tuto novou pozici. Zdálo se, že každý týden se objevil nový kandidát se stejnými sliby. Tak to šlo několik měsíců. Jak se den voleb blížil, Nejvyšší generál Messer se zapsal jako kandidát. Minulou noc měl projev během vzpomínkového ceremoniálu pro oběti čtvrtého teroristického útoku.
Lidé. Občané. Přišel jsem k vám dnes jako věřící. Věřím, že máme skvělé a bohaté dějiny. Věřím, že existuje mnoho dalších úžasných věcí, které jen čekají na své objevení. Věřím v lidstvo.
Ale jsou tu i nepřátelé, kteří nás chtějí omezit. Vadí jim náš vzestup. Chtějí, abychom sestoupili z hvězd. Brutální útoky na naše systémy jsou jen začátek. Jako voják, který zažil hrůzy války, to myslím naprosto vážně. Musíme se chránit. Chránit naše rodiny. Chránit naši budoucnost. Chránit naši možnost žádat to, co je právem naše.
Nechci další válku. Příliš mnoho synů a dcer, manželů a manželek již bylo ztraceno v hlubokém vakuu a na pustých planetách. Ale říkám vám, obklopil bych každý systém, každý jump point štíty a drátem tisíc kilometrů silným, kdyby to mělo znamenat, že už nikoho neztratíme.
Vždy jsem byl voják lidstva. Dejte mi tuto šanci udržet vás v bezpečí, udržet hrozby a násilí ne tak civilizovaných druhů, jako je ten náš, daleko, abychom si mohli vzít naše právoplatné místo v galaxii.
Věřte ve mě, jako já věřím ve vás. Věřte v lidstvo!
Dav to miloval. Když teď poslouchám jeho proslov, Nejvyšší generál Messer mluví s přesvědčením, kterému je snadné uvěřit.
Stručně řečeno, myslím, že má pravdu. Rozdělení moci na tři rovné díly představuje vrozený problém. Ačkoli je tento nesoulad preferovaný v dobách míru, dnes žijeme v nebezpečné době. Někdy musí být rozhodnutí provedeno rychle a efektivně. Vím, že to zní jako první krok k absolutizmu, ale systém je stále na svém místě. Metoda, kterou navrhují, stále zachovává nejvyššího tajemníka, generála a advokáta, a dokonce i senát, ale všichni radí Nejvyššímu občanovi, který pak učiní konečné rozhodnutí.
Jak řekl nejvyšší generál Messer po představení návrhu Nejvyššího občana, „každá loď potřebuje kapitána.“
Aplikovat změny a odeslat.[6]2554


  • Několik desítek výzkumných a vývojových společností se sjednotilo ve zbraňové konsorcium Behring.


Reference

  1. Star-Citizen.cz
  2. Star-Citizen.cz
  3. Star-Citizen.cz
  4. Star-Citizen.cz
  5. This Day in History: The Path to Prime Citizen
  6. Star-Citizen.cz