Murray Cup

Z Star Citizen CZ Wiki
(Přesměrováno z Murrayův pohár)
Přejít na: navigace, hledání


Murray Cup (Murrayův pohár) je závodní sportovní událost s tradicí téměř jedno půltisíciletí oficiálně založená roku 2479 v systému Ellis. Murray Cup patří mezi nejpopulárnější sporty s velkou mediální podporou i oblíbeností mezi ostatními galaktickými rasy. Nešťastná událost roku 2942 vedla k zásadním změnám v procesu kvalifikace a soutěžící musí nově získat na dvacet bodů z jiných závodů, aby se mohli účastnit velkého Murrayova poháru.

Část závodu si lze vyzkoušet i v simulátoru Arena Commander.


Historie

Tradice závodu Murray Cup se datuje k počátkům osídlení systému Ellis přibližně kolem roku 2467. Rozhodnutí vlády o teraformaci čtyř planet najednou v tomto nově objeveném systému vedlo k nezbytně masivnímu přílivu obyvatelstva a kosmického vybavení. Již krátce po zavedení strojů a započetí změny teploty jádra planety, teraformeři a jejich rodiny si začali krátit svůj volný čas závoděním v kosmických lodích.

Brzy se vybudovala provizorní závodní dráha, na kterou se použily zbytky teraformačního vybavení, a podnikové lodě byly modifikovány k větší rychlosti. Závodění nebylo něco, co se dělalo, když neprobíhaly práce na teraformaci. Závodění se stalo něčím, kvůli čemu teraformace vlastně probíhala. Popularita závodů se šířila i mimo tento systém a brzy sem zavítali i obyčejní civilisti, aby zkusili své štěstí v této výzvě.

Během těchto počátků Amon Murray pochopil, že ze závodu čiší zisk. Murray byl zločinec a hráč, který nashromáždil jisté jmění prodejem drog znuděným teraformerům a prodejem dalšího kontrabandu. Provizorními závody byl uchvácen ne jako soutěžící, ale jako organizátor a bookmaker, a začal na těchto amatérských závodech přijímat sázky. Za šest měsíců si vydělal víc peněz na těchto závodech, než z prodeje kontrabandu. Od méně výdělečných zdrojů tak Murray upustil a uvolnil část svých prostředků a podporu závodů tím, že nabídl menší peněžní odměnu vítězovi. Závod se pod náléháním Murraye začal nazývat Murray Cup (Murrayův pohár).

První oficiální závod proběhl roku 2479 a vítězem se stal Ian Rikkord, specialista na atmosféru společnosti Gaia Planet Services. Rikkord se stal velmi slavným, protože si své vítězství zasloužil díky velkým úpravám na své kurýrní lodi RSI Nova, čímž také odstartoval pět století trvající tradici modifikovaných lodí vítězů. Reakce na nově organizované závody byla ohromující; noví soutěžící z celé Říše i odjinud se hlásili k účasti, a s každým novým rokem se Pohár stával úspěšnějším. Roku 2488 se Amon Murray kompletně přesunul do legitimní sféry obchodování a stal se veřejnou osobu a zakladatelem moderního hvězdného závodění.


Cup02.jpg


Závod

Murray Cup se dělí na dva závody: Klasický (Classic), hovorově nazývaný také jako Hare (anglicky zajíc nebo pelášit), a poté Blitz, dříve označován jako Tortoise (anglicky želva) nebo Div-T. Klasický závod je přesně to, co byste od závodění čekali: lodě, které se vzájemně snaží co nejrychleji předstihnout jedna druhou. Blitz závod otevírá dveře ještě zbraňovému arzenálu a dovoluje pilotům (s narůstajícím omezením v průběhu doby), aby se zapojili do omezeného boje k poškození nepřítelovi lodě, ne však jeho zabití. Piloti se tak specializují v jednom druhu závodu, aby se stali opravdu úspěšnými. Pro absolutní úspěch je však nutné ovládat dovednosti pro oba závody. Účastníci závodu roky trénují, aby vylepšili své dovednosti, ovšem pouze hrstka z nich se skutečně stane příkladnými piloty schopnými se zapojit do obou závodů.

Obtížnost závodu pochází z jeho samotného průběhu, který se rozpíná po celém rozsahu systému Ellis a je rozdělen na několik etap. Každá část je navržena tak, aby využila nepříznivých přírodních podmínek, které jsou v systému zastoupeny, jako například pásy asteroidů nebo gravitační studny, a také za posledních několik století i lidmi vytvořené překážky (různé průletové kruhy a uzamčení bran otevřené po zaměření zámku). Některé úseky trati vyžadují tak notorickou přesnost pilotů, že si vysloužily přezdívky jako „Smutné moře“ (Sorrow Sea) nebo „Pohřebiště“ (Boneyard). Nicméně, i když je Murray Cup o pyšné tradici v závodění, představitelé se i tak snaží každý rok přinášet pár změn na trati, aby zajistili vysokou úroveň obtížnosti, kvůli neustálým vylepšením lodí od výrobců RSI nebo Origin, která dělají lodě rychlejšími a lépe manévrovatelné.

Samozřejmě loď bez pilota není nic, a díky vysílání přenosu Murray Cup napříč celým spektrem se vítězové závodu rychle stávají legendami. Je tu pár lidí, které lze uvést, když mluvíme o tomto sportu. Jako například Terra McConoway, jež roku 2495 jako první vyhrála Murray Cup dvakrát. Nebo Issigon Ado, který jakožto mezidruhový účastník se stal zcela prvním Banu vítězem. A pak jsou tu tací, kteří se nestali slavní jen díky tomu, že vyhráli, ale spíše díku tomu jak vyhráli. Dax Emmelmann přezdívaný „The Hax“, ustanovil roku 2731 nový rychlostní rekord díky vysoce modifikovaným tryskám u své Aurory. Generace dalších šťouralů pak tento rekord posunula ještě dál. A pak tu je i inspirativní příběh Fabise Capaldiho, který vyhrál roku 2798 navzdory tomu, že trpěl Raukovým syndromem; pravdivý příběh o tom, že všechno je možné.

V posledních letech jsme byli svědky vzestupu velikánů, jako je rodina Bakshiů a jejich závodních členů, kteří mají za sebou téměř 40 let historie v závodění a dohromady tři vítězství, a mnoho dalších, která ještě přibydou. Zdánlivá smolařka Hyptia Darring má stále dožadující se fanoušky, kteří chtějí, aby se navrátila ze svého závodního důchodu poté, co se roku 2934 vyškrábala ze zadních pozic až na vítězství. A pak je tu i tragické vítězství, které stále zůstává v popředí mysli u mnoha lidí, Zack Hugh z roku 2942.


Cup01.jpg

Změna pravidel

Smrtelné úrazy nejsou pro tento závod ničím cizím. Stovky závodníků i diváků byly zabity jako výsledek nehod během půltisíceletí probíhajícím Murray Cup. Žádná smrt však neotřásla galaxií natolik jako nehoda, která se udála roku 2942. Po těžkém souboji, začal pilot Zack Hugh svůj vítězný okruh, jen aby byl zasažen amatérským pilotem zezadu, který nezvládl svou vlastní loď. S tímto smutným koncem pak cenu přebrala vdova po vítězovi a představitelé závodu se přesunuli za zavřené dveře, aby nastavily změny tohoto sportu pro větší bezpečnost.

Komisař Marco Verender oznámil roku 2943 změny v procesu kvalifikace ve stínu události z předešlého roku. Kvalifikační proces je nově postaven na bodovém systému, který pokrývá celý rozsah závodní sezóny poháru. Piloti, kteří se chtějí kvalifikovat na velké finále, musí získat dvacet bodů za účast a vítězství v jiných autorizovaných závodech Murray Cupu. Tři body lze získat za první místo, dva body za druhé a jeden bod za třetí místo. Změny, stejně tak aktualizace Blitzu byly ostře kritizovány spekulanty, kteří si myslí, že tradice je utlumována na úkor zvýšené bezpečnosti a pořádku. Celkový dopad změn na zápas bude znám již brzo. Letošní sezóna se chýlí ke konci a mnoho význačným závodníků, kteří dosáhli potřebné hranice dvaceti bodů, už je v hledáčku médií.[1]


Typy závodů

Klasický

Hovorově nazývaný také jako Hare (anglicky zajíc nebo pelášit). Klasický závod je přesně to, co byste od závodění čekali: lodě, které se vzájemně snaží co nejrychleji předstihnout jedna druhou.

Blitz

Dříve označován jako Tortoise (anglicky želva) nebo Div-T. Blitz závod otevírá dveře ještě zbraňovému arzenálu a dovoluje pilotům (s narůstajícím omezením v průběhu doby), aby se zapojili do omezeného boje k poškození nepřítelovi lodě, ne však jeho zabití.


Vítězové

Reference

  1. Galactic Guide: The Murray Cup