Star Citizen:Sólo hráči a The Ravens

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Box01.png
Sólo hraní


Jak skloubit soukromí a svobodu a zároveň potlačit co nejvíce nevýhod sólo hraní? Jak spojit pozitiva týmového hraní, ale stále hrát sólo?

Mnoho hráčů preferuje sólo hraní, vyhovuje jim soukromí, žádné závazky, jednoduše naprostá svoboda. Mohou mít svou vlastní organizaci, kde operují sami nebo třeba se svým kamarádem nebo kamarádkou. Jiní sólo hráči zase nevyhledávají cizí společnost, protože je baví dosáhnout vlastních cílů bez pomoci druhých. Důvodů je mnoho a všechny mají jedno společné – hráči hrají, jak se jim to líbí, to jediné je důležité.

Sólo hraní však může mít i své nevýhody, hráč je ve větším ohrožení od početnějších skupin pirátů a nepřátel, nebo mu třeba hrozí menší výdělky ze strachu riskovat v osamocené situaci, nebo si třeba nemůže snadno vyzkoušet herní obsah, který je pro jednotlivce těžko dosažitelný. Pomocná ruka se vždy hodí.

Divize

Chceme vám nabídnout řešení, které by mohlo být výhodné pro sólo i týmové hráče, a zároveň nikoho nenutilo hrát tak, jak by si sám nepřál.

Mohli bychom to přirovnat k systému misí na neosobní bázi, jako kdybyste vytvářeli nebo přijímali mise od vzdálené NPC, jen když si to sami aktivně přejete.

Představte si divizi bez žádné struktury, bez žádných vůdců, generálů, ředitelů, mnichů nebo třeba prezidentů. Představte si virtuální subjekt, který slouží jen jako vstupní brána pro případ potřeby. Místo, kde jsou všichni sólo hráči dobrovolně a kde si je každý rovný. Kde neexistuje hierarchie a nejsou žádné zásadní podmínky na způsob hraní. Je to jen seznam sólo hráčů, kteří si v případě potřeby mohou vzájemně pomoci, aniž by tak jeden druhému narušil sólo hraní. Nic víc.

Asi to zatím nezní moc přesvědčivě, ale dovolte nám přiblížit konkrétní situaci a jak by taková nepřímá spolupráce sólo hráčů v praxi fungovala:

Box05.png
John.jpg
Zamira.jpg
Daniel.jpg
Celine.jpg

John Doe je sólo hráč každým coulem. Má svůj vlastní hangár v systému Stanton a užívá si hraní tak, jak jej to nejvíc baví. Každý den si vybírá zakázky na přepravu nebo menší obchod a v klidu si vydělává kredity poctivou prací v sousedních systémech. Naneštěstí při jeho obchodních cestách do sousedního systému Vega zažívá nemalé útrapy ze strachu z vanduulských raidů, které hrozí při každé jeho výpravě. Rád by se na případný střet připravil a nebo si zajistil bezpečný úprk do bezpečí. Mohl by získat špičkový vesmírný motor, ale aby mohl využít jeho potenciál na maximum, potřebuje na jeho promazávání šedý olej. Naneštěstí je ale těžba šedého oleje soustředěna na opačné straně známé části galaxie a ze systému Stanton do systému Geddon je to příliš daleko. Vynaložený čas, potřebné finanční prostředky na cestu a potenciální hrozba nebezpečí z takto dlouhé cesty Johna odrazují od toužebné investice. Jako sólo hráči by mu moc možností nezbývalo. Jako sólo hráči a zároveň členu The Ravens však může využít výhody své divize a nákup a převoz šedého oleje svěřit do rukou jiným sólo hráčům v okolí systému Geddon.

Zamira Vata je sólo hráčkou operující jen dva skoky od Geddonu a na planetu Tat'Ko, kde se šedý olej získává, cestuje kvůli obchodu i několikrát do týdne. Zjistila, že pro její oblast byla vytvořena obchodní mise, tak vedle svých vlastních závazků vyzvedla i kanistr pro Johna a na cestě zpátky domů jej předala do přepravního hubu organizace (takzvaného hnízda) v systému Corel, což měla cestou.

Zakázka šedého oleje se tak k Johnu Doe přiblížila hned o několik systémů blíž, aniž by John musel opustit svůj rajon. Naneštěstí je hnízvo v systému Corel stále daleho, aby si pro šedý olej mohl John zajet sám.

Zamira dostala svou odměnu za splnění části mise a na scénu vstupuje další hráč, který misi přebírá…

Daniel Bach si díky své „nedobytné“ lodi získal respekt u přepravců ve Sluneční soustavě a má od nich pravidelné zakázky na přepravu Banu produktů z hraničního systému Corel na rozbujařelou planetu Zemi. Pirátů to na něj už zkoušelo mnoho, ale zatím bez úspěchu. Daniel má na palubě své lodi malé místo, které je vždy volné pro havraní kontejnery pro přemístění mezi přepravními hnízdy organizace. Dnes tu na něj čekají tři zakázky a jedna z nich je i kanistr šedého oleje pro Johna. Za dva dny se šedý olej posunul o pořádný kus galaxie dál a teď se nachází v přepravním hnízdu The Ravens ve Sluneční soustavě. Odtud si jej může John Doe jedním skokem ze systému Stanton vyzvednout. Zamira Vata i Daniel Bach dostali za výpomoc spropitné a John Doe ušetřený čas strávil, jak mu nejvíc vyhovovalo.

Mise splněna. Stačilo mít jen tu správnou síť a infrastrukturu.

Celine Hunter miluje sólo hraní a ještě více miluje boj. Je vášnivou nájemnou lovkyní a pro trochu nezpečí je schopna se i sama postavit proti swarmu Vanduulů. S ostatními hráči moc nekomunikuje, ale protože ráda likviduje padouchy, poslouchá havraní chatovací kanál „SOS“ a hned ví, pokud nějaký člen orgnaizace oznámí, že je pod útokem a zkouší hledat pomoc v okolí. Celine naskočil úsměv na tváři, když zjistila, že její sólo kolega Daniel Bach ve stejném systému cestou do Sluneční soustavy narazil na partu pirátů, která si udělala zálusk na jeho náklad. Namířila si to správným směrem a za chvíli Danielovi prostřílela volnou cestu. Daniel si to mohl pokračovat v klidu dál a Celine si mohla udělat čtyři zářezy na opěrce sesadla. Dokonce získala i pár cenných trofejí z poničených plavidel pirátů.

Ač se Celine na misi šedého oleje pro Johna nepodílela, díky dynamickému vesmíru a infrastruktuře The Ravens se však mohla nepřímo podílet na jejím splnění a stejně tak si užít hraní. S Johnem se zřejmě nikdy nepotká a také asi nikdy nikomu nepomůže s nákupem a převozem zboží, i tak se ale mohla zapojit, aniž by to sama tušila.


Koncept mechaniky přehledně vysvětluje základní kroky v průběhu plnění mise. Finální podoba mechaniky bude záležet na možnostech hry a potřebách sólo členů The Ravens.


Mechanika-solo-divize.png


Výsledek

Čtyři sólo hráči si pomohli, aniž by si vzájemně narušili svou touhu po soukromí. Každý si hrál, co se mu nejvíce líbilo, každý si zachoval svůj styl hraní, a každý měl z této nepřímé spolupráce prospěch.

Organizace The Ravens tak nabízí zázemí a prostor, kde se mohou tato nenápadná, krátká spojenectví v podobě misí a úkolů vykonávat, a přitom se zachoval status svobody a pohodlného hraní. Co z toho má The Ravens? To samé, co sólo hráči. Jednou to místo Zamiry Vaty, Johna Doe, Daniela Bacha nebo Celine Hunter bude týmový člen The Ravens a ne sólo člen. I týmoví hráči mají rádi jistý styl hraní. Někteří rádi obchodují a rádi nakoupí žádané zboží pro členy na opačné straně galaxie. Jiní týmoví hráči zase rádi bojují a budou šťastní, když ten komu pomůžou ze svízelné a smrtelné situace, bude třeba právě sólo hráč organizace.

Všechno je to o možnostech, které spolupráce nabízí.

Co vlastně dělá sólo hráč pro organizaci, když hraje sólo?

Z předcházejících příkladů je to možná částečně zřejmé, pojďme si ale ukázat dva extrémní příklady a každý z opačného konce spektra. Jedním z nich je Aaron Wolf a druhým Jack Boone.

Jack Boone může na někoho působit jako „extrémní“ sólista a jen málokdy něco potřebuje nebo někomu pomáhá. Aaron Wolf je naopak velmi společenský a dělá mu radost každou chvíli někomu vypomoci, přesto se považuje za nezávislého sólo hráče.

Box04.png
Aaroon.jpg
Jack.jpg

Aaron Wolf je pravý opak Jacka Boona. Vlastní hangár spravuje jako malé hnízdo a dovoluje ostatním členům u něj spravovat náklad, občas se tu i zastavit kvůli nezbytné opravě lodi nebo třeba doplnit palivo. Aaron má rád výměnu zboží a tak mu často lidé vozí malé dárky z opačných stran Říše, ke kterým by se sám ani nedostal, za to, že u něj mohli na chvíli zakotvit nebo odložit své zboží. Aaron má rád společnost a vedle logistiky a patronství miluje i organizování událostí, takže se k němu každý rok sjíždějí havrani na přátelský závod bugatek. Aaron je tak velkým fanouškem bugatek, že si dokonce pořídil velkou halu, ve které každý rok sestavuje jinou závodní dráhu. Jsou to okamžiky zábavy a oslav jak pro Aarona, tak každého týmového i sólo havrana, kterému je jeho zábava blízká.

Aaron02.jpg

Jack Boone miluje průzkum, občas někam něco odveze, aby si přividělal, ale jinak se poflakuje volným prostorem a užívá si krásy vesmíru. Jeho skrytou touhou je občas vzít zbraň do ruky a vydat se prozkoumat třeba na první pohled opuštěnou vesmírnou stanici, protože vedle klidu potřebuje i trochu adrenalinu. Od ostatních zatím nikdy nic nepotřeboval a také si ani nemyslí, že by mohl (nebo vůbec chtěl) někomu něco nabídnout. Přesto je členem sólistů u Ravens. Proč také ne? K Ravens ho nic neváže na stálo, kdykoli má právo odejít a není v ničem omezován, má právo si hrát přesně podle svých představ. Tak má aspoň v záloze připravený chatovací kanál Ravens „SOS“, kdyby se přece jen dostal do úzkých. Proč toho také nevyužít, když ho to nic nestojí.

Jack01.jpg


Box07.png
Jaké jsou záruky, že si nezrujnuju své sólo hraní?

Záruky leží ve vašich rukách, protože vy si vybíráte, jaké mise vytváříte a přijímáte, a jaké jsou podmínky těchto misí.

Pokud byste ale vnímali, že i s tímto systémem je vaše sólo hraní narušováno pocitem, že jste aktivní součástí většího celku, nebo že vaše kroky ovlivňují jiní a vy nevěříte, že si jdete vlastní cestou, pak máte absolutní právo kdykoli z divize a organizace vystoupit.

Co mi členství přinese?

Opět záleží jen na vás a na tom, jak aktivně budete přijímat a vytvářet mise, případně využívat příležitosti.

My vám nabízíme prostor, kde si můžete najít misi, která splňuje vaše představy, nebo kde vy můžete sestavit misi a jiní ji pro vás splnit. Nabízíme vám prostor, kde se po vás nevyžaduje žádná osobní interakce s jinými členy, kde máte možnost žádat o pomoc v případě ohrožení u každého dychtivého bojovníka. Přinášíme vám i sobě prostor, kde si vzájemně můžeme nenuceně pomáhat a přitom hrát přesně to, co nás všechny baví.

Důležitým prvkem, který by neměl zůstat opomenut, je příležitost zapojit se i do jiného dění, pokud na to přijde chuť. Když náhodou dostanete chuť na nějakou společnou akci, vyzkoušet fungování víceposádkové lodi, těžit nebo bojovat ve skupině, procvičit se třeba v Arena Commanderu, budete mít s vaším sólo členstvím v organizaci lepší přístup k takovým příležitostem.

Box06.png
Jaký potenciál může vůbec plynout z existence zločinecké divize?

Co když toužíte po předmětu, který se prodává na černém trhu? Co když toužíte po předmětu, který lze získat na pirátském území? Co když se potřebujete někomu pomstít, ale vypsání regulérní odměnu za dopadení si nemůžete dovolit? Co když potřebujete něco propašovat, ale nechcete riskovat svou pověst, co když na to ani nemáte to správné vybavení?

I poctivky občas touží po něcem z odvrácené strany společnosti a není nic jednoduššího, než mít spojence na obou stranách barikády. Musí to ale být spojenectví, které nikomu z organizace nebo aliance neubližuje, neškodí jeho činnosti a je akceptováno většinou členů organizace.
Ravens.png

Pokud vás myšlenka sólo hraní v havraní divizi oslovila a nebo máte jakékoli otázky,
navštivte prosím oficiální portfolio organizace na webu RSI: Ravens,
kde v záložce MANIFESTO najdete všechny komunikační kanály.

Ravens.png