Star Citizen:The Shipyard: SCU a kapacita nákladu

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

The-shipyard.jpg


Průvodce tabulkou lodí – SCU a kapacita nákladu

Zdravím, Občané!

Jedním ze vzrušujících elementů, které se objeví ve Star Citizen alfa 3.0, je možnost na lodích převážet náklad. To pro hráče představuje svět příležitostí a něco dalšího mimo boj, čímž doufáme, že poskytneme alternativu a velmi reálné způsoby pro hráče jak si vydělat poctivou (nebo možná nepoctivou) finanční odměnu na konci dne. Kupování a prodej komodit na stanicích a jejich přesun napříč obydleným vesmírem k lidem, kteří to potřebují nejvíc (nebo jsou ochotni za to nejvíce zaplatit), bude snad povzbuzovat hráče, aby se vydali na kariéru přepravce.

Herní styl přepravce přichází s úplně novým způsobem výběru lodi, se kterou chce hráč létat. Kapacita nákladu se tak stává jedním z nejdůležitějších faktorů při posuzování toho, kterou loď použít. Nejvyšší kapacita SCU se může zdát jako jasná volba při výběru té nejlepší nákladní lodi, ale mnoho velkých plavidel se vyhýbá defensivním vlastnostem jako je tlustější plátování, větší zbraňový arzenál nebo rychlejší motory právě na úkor většího nákladového prostoru a jako výsledek jsou pak zranitelnější. Vaše rozhodnutí v této fázi tak může vést k velkým odměnám nebo ještě větším katastrofám.


Shipyard-cargo01.jpg Shipyard-cargo02.jpg


Nákladní lodě přicházejí ve všech tvarech a velikostí, ovšem nejprve zvažte, jaké obchodní trasy máte k dispozici, než se ve výběru lodě rozhodnete. Hull-C může nést obrovské množství nákladu ale jeho defenzivní možnosti jsou extrémně omezené. Piloti Hullu budou potřebovat najmout bojovou eskortu a nebo cestovat v konvojích v naději, že případné piráty tím odradí od zabrání lodě. Lodě jako Caterpillar nebo Starfarer nabízejí více obrany a manévrovatelnosti na úkor nákladového prostoru. Pokud vaše obchodní trasy vedou do okrajových světů, kde je důležitá rychlost a na zákony se moc nehledí, budete vděčni, že máte něco v rukávu a nepřátelé si dvakrát rozmyslí, jestli budete jejich terčem. Menší lodě jako Cutlass mají slušnou kapacitu SCU na kratší trasy, ale co je důležitější, bojové schopnosti dovolují se agresorům vyrovnat a ochránit tak drahocenný náklad.

Náročnému pilotovi by mělo pomoci se ve výběru lodi správně rozhodnout, když bude vědět nejen kapacitu nákladového prostoru ale také trasy, které bude podnikat. Samozřejmě, podnikavý obchodník může také chtít zvážit, zdali se chce vyhnout jakémukoli… zapletení se se vládními složky.

Jak stále více expandují obchodní trasy napříč hvězdnými systémy, tak se také zvyšuje počet pirátů, kteří se porozhlíží po tom, co není jejich, aby to zabrali. Stejně jako vznikají nové kolonie, které potřebují dodávky omezených zbraní, aby se mohly chránit před nájezdníky, tak se také objevují dealeři, kteří potřebují stálou dodávku nelegálních stimulantů a narkotik. Ať už je příběh přepravce jakýkoli, ochotní přepravci budou potřebovat čas od času náklad propašovat přímo pod nosem vládních složek. Chceme se ujistit, že hratelnost bude zahrnovat zábavu a víc než trochu nervozity z konečného výsledku. Pašeráci mají k dispozici celou škálu technik, aby svůj náklad propašovali, od prostého nedeklarování nákladu přes maskování specifického nákladu za něco jiného až po úplné skrytí nákladu před skenováním. Posuzování lodi na základě její pašerácké schopnosti je dalším faktorem, který je nutné zvážit, když přijde řeč na výběr toho správného plavidla.


Komodity, jednotky a SCU

Shipyard-cargo03.jpg

Když si hráč koupí nějakou komoditu, učiní tak v množství „jednotek“. „Dej mi třicet jednotek fazolí“ může být příkladem nějakého nákupu. Stejně tak tomu může být u zbraní, vybavení nebo dalších věcí. Všechno má svůj atribut numerické velikosti, která určuje, kolik jednotek zabere celé místo v bedně. Tyto hodnoty jsou nezbytné pro zjištění, jak hráč bude zboží přepravovat a uskladňovat, což nás přivádí k základnímu ukazateli: SCU.

Jedná se o standardní nákladovou jednotku (Standard Cargo Unit), neboli SCU, která představuje univerzální hodnotu pro skladování a přepravu nákladu. Jedna SCU ztělesňuje naší standardní bednu, podle které jsou všechny ostatní bedny měřeny. Chtěli jsme mít nějakou univerzální hodnotu, díky které by bylo jednoduché si představit, kolik místa znamená, když se řekne třeba 100 SCU, a hned se ví, kolik kontejnerů se do takového místa vejde. Raději než udávat prostor v metrech krychlových, chtěli jsme mít jistotu, že komodity bude snadné ukládat v kontejnerech. Pokud se bavíme o rozměrech, pak jedna SCU představuje 1,25 metrů čtverečních, z čehož připadá 1 metr na samotný nákladový prostor uvnitř kontejneru a zbytek zabírá obal a poklop kontejneru. Až budou kontejnery určené pro přepravu biohazardního materiálu, až bude zapotřebí mít chladící kontejnery a nebo boxy na přepravu hospodářských zvířat, pak oněch 0,25 metrů čtverečních, které zbývají, dovolí využít tento prostor pro dodatečnou ochranu a nebo zakázkovou konstrukci kontejneru, aniž by to bylo na úkor vnitřního nákladového prostoru. Jak tedy název napovídá, jedná se o univerzální velikost, bez ohledu na to, jaký druh kontejneru budete používat.

Jedna SCU může pojmout maximálně 100 jednotek nákladu. Vzhledem k tomu, že jedna SCU je nejmenším nákladovým kontejnerem, znamená to, že nezáleží na tom, jestli budete přepravovat jednu jednotku fazolí nebo sto jednotek fazolí. V obou případech zabere náklad jednu SCU fazolí. Jak si asi dokážete představit, tak nákup 101 jednotek fazolí bude vyžadovat 2 SCU na přepravu. Pro efektivnější obchod a přepravu se tak kupující bude snažit, aby náklad zaokrouhlil na nejbližší stovku jednotek a zaplnil tak všechny kontejnery až po okraj. Je také nutné poznamenat, že komodity nelze míchat ve stejném kontejneru. Takže pokud je bedna zaplněná jen z poloviny fazolemi, nelze druhou polovinu prostoru zaplnit třeba vepřovým masem a ušetřit tak na kontejnerech. Vepřové maso bude muset být uloženo ve své vlastní SCU bedně. Jakýkoli dodatečný nákup fazolí nebo vepřového ale zaplní volné prostory dosud nezaplněných příslušných kontejnerů.

Vzhledem k tomu, že i zbraně a vybavení mají své jednotky velikosti přiděleny, dovoluje to hráčům nakupovat SCU skladovací bedny, které jim dovolí vybavení a zbraně bezpečně zajistit v nákladním prostoru, než aby je nechali volně se válet po lodi.


Herní čísla a pozice mé lodi v tom všem

Shipyard-cargo05.jpg
Shipyard-cargo06.jpg

Pokud jde o rozhodování o kapacitě nákladového prostoru lodi, musíme uvažovat o tom, jakou roli daná loď v rámci světa Star Citizen vykonává.

Máme základní stupeň lodí, kterým byl přiřazen jen limitovaný objem nákladního prostoru. Myšlenkou zde je, aby hráč měl možnost si tyto lodě koupit levně a s pravidelnými cestami a plným nákladem si pak mohou vydělat na větší. Aurory a Relianty jsou v těchto případech navrženy tak, aby pomohli hráčům ochutnat kariéru přepravce aniž by je to muselo zrujnovat, pokud se jim taková kariéra zalíbí, mohou si vydělat na něco většího.

Jiné lodě mají nějakou kapacitu nákladu, aniž by se uvažovalo o tom, zdali budou sloužit jako nákladní lodě. U těchto plavidel se prostě jen předpokládalo, že by měly být schopny alespoň nějaký náklad moci převážet. Tyto lodě obvykle nevyužívají plnou výhodu místa ale mají trochu prostoru stranou pro uložení nákladu, takové lodě jsou například ze série Hornet nebo Mustang.

Pak máme vyhrazené nákladní lodě, jejichž nákladní prostory jsou tak prostorné, jak jen to místo dovoluje, aniž by se přitom narušila konstrukční integrita. Hovoříme o lodích Freelancer, Starfarer, Caterpillar, série Hull a dalších. Tyto lodě mají nákladní prostor navržený tak, aby vznikla rovnováha mezi výkonem lodi a objemem možné přepravy.

Pokud jde o stanovení, kde se loď nachází v pozici vůči ostatním plavidlům, podíváme se na její rychlost, bojovou schopnost a rozhodne se, jaká kapacita se pro takovou loď hodí. Klasickým párováním může být Freelancer a protistranou pro něj pak Cutlass. Freelancer obětoval část svých bojových schopností a ovladatelnosti na úkor většího nákladového prostoru. Když se pak podíváme na nový Cutlass, ten se může snadno bránit a v případě potřeby i sám být v ofensivní pozici, ale zase na úkor menšího nákladového prostoru. Chceme, aby si hráči udělali vlastní rozhodnutí toho, která nákladní loď je pro ně tou pravou pro danou práci. Kam budou zboží dovážet? Jak rychle se tam potřebují dostat? Kolik peněz je potřeba k vykonání objednávky? Snažíme se zajistit, aby žádné dvě nákladní lodě neposkytovaly stejné role. Dokonce i ve specializované oblasti nákladní dopravy může existovat hlubší zaměření v závislosti na využívaných trasách, nebezpečí a dokonce samotných komodit, které si hráč přeje přepravovat.

Děláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že nákladní prostor bude také rozumně logisticky postavený. Náklad vtěsnaný do každého koutu a skuliny na lodi se může zdát pro hráče jako výhra, pokud bereme v potaz jen čísla, ale proces nakládky a vykládky zboží se pak stane dost náročným až dokonce nemožným, když máte vysoké stropy a malé vstupní dveře do místností. Výhodou Caterpillaru jsou jeho obrovské dveře, které ale nejsou výhodou pro jiné nákladní lodě. Mohou existovat případy, kdy některé lodě mají potenciálně využitelné místo pro náklad.


Balení pro práci, kterou máte, a pro práci, kterou chcete

Přeplnění lodě kvůli většímu nákladu je určitě něco, o co hráči žádají, a je to také něco, co chceme ve hře podpořit. Protože je možné náklad zvednout a ručně umístit, nepotřebuje hráč nákladní rošt (cargo grid) těsně pod nákladem, aby byl schopen bednu umístit. Jinými slovy je možné komodity umístit kdekoli. Doporučujeme ale hráčům, aby svůj náklad uchovávali bezpečně, jinak na ně může čekat nesčetné množství výzev.

Čím více toho převážíte, tím více objemu se snažíte rozpohybovat a tím větší nepohodlí budete pociťovat u efektivnosti vaší lodi. Pokud překročíte doporučený objem s neukotveným nákladem, který je umístěn kdekoli, narušíte tím rovnováhu a zátěž vašeho interiéru kdykoli šlápnete na plyn nebo brzdu. Letový systém se samozřejmě bude snažit vše co nejlépe kompenzovat, ale počítejte s tím, že palivo bude spalovat mnohem rychleji, než byste počítali. Také musíte počítat s rychlejším opotřebením součástek, než když byste měli množství nákladu optimalizovaný.

Kromě toho, jak vyvíjíme fyziku pro chování interiéru, zaměřujeme se i na teplotu prostorů, atmosféru a další síly, které mohou ovlivňovat hráče nebo neukotvený náklad. V budoucnu tak jakékoli kopnutí během boje, výstup z kvantového skoku a podobně může odhodit cokoli, co není bezpečně usazené, a způsobit tím nějakou škodu. Zatímco rozsah takového poškození se musí teprve určit, očekávejte určitě poškození přepravovaného nákladu. Také si dávejte pozor na nesprávně ukotvený náklad, když někdo otevře vzduchový uzávěr. Vaše zboží se tak ocitne na milost jakékoli dekomprese, kterou jste právě utrpěli.


Pravý důvod, proč mít náklad mimo nákladní rošt

Pašování je jednou z dalších velkých funkcí, kterou přidáme do systému nákladu, a je to pro nás něco, čím jsme nadšení, že můžou hráči využít. Zboží, které bude zabezpečeno na nákladním roštu bude také považováno za deklarované na manifestu lodi. Znamená to, že jakmile hráč v budoucnu projde celnicí, a nebo je kontrolován bezpečnostními složkami přímo ve vesmíru, jejich manifest bude vysílán, jako když náklaďák předává dokumenty o tom, jaké zboží má naloženo.

Tento systém dovolí hráčům, aby mohli zboží nedeklarovat tím, že jej úmyslně neumístí na nákladní rošt. Jak bylo zmíněno výše, neukotvená bedna může způsobit nerovnováhu lodi, přetížení i poničení, ale jakmile bude systém pašování online, budou mít hráči z takového převozu určitá pozitiva. Hráč, který si přeje, aby bedna plná kontrabandu proklouzla celní kontrolou, bude tak moci jednoduše učinit.

Samozřejmě celní správa a policie by nedělala svou práci dobře, kdyby každému přepravci takhle hloupě věřili, proto budou lodě náhodně skenovat, aby si potvrdili, že manifest odpovídá zboží na palubě. Abychom nabídli protiváhu k tomuto, dovolíme pašerákům vlastnit dodatečnou technologii pro jejich SCU bedny, která dokáže ztížit detekování pravého obsahu v bedně a nebo, aby se obsah tvářil jako něco zcela jiného.

Je nepravděpodobné, aby se nějaký pašerák neustále úspěšně vyhýbal dopadení vládními složky nebo i piráty, kteří chtějí zabavit drahocenný náklad. Pokud tedy nemá hráč nejlepší vybavení na černém trhu, které by na to dokázalo reagovat, možná stojí za to popřemýšlet o jiné kariéře. Toto nebude život pro trpělivky.


Často kladené otázky

Reclaimer měl původně 2 500 SCu a teď jich má jen 360. Kam se to podělo?

Jako součást naší aktualizce statistik a tabulky lodí, teď odkazujeme na kapacitu nákladu jako na prostor využitelný pro skladování a přepravu zboží a dalších předmětů. V případě Reclaimeru je většina jeho vnitřního prostoru vyhrazena převážně pro uskladnění salvage materiálu, které hráč posbíral. A protože nechceme, aby byla loď vnímána potenciálními kupci jinak, pak musíme uvést, že Reclaimer má nákladový prostor o kapacitě „jen“ 360 SCU. Doufáme, že až bude hráč hledat nějakou nákladní loď, snadněji pochopí, co tím „využitelným“ místem pro náklad myslíme.

Hráči by měli očekávat stejné změny i u těžebních lodí jako je Orion nebo Prospector. Tyto lodě mají většinu svého dříve uváděného SCU místa ve skutečnosti dedikovanou ke zpracování a ukládání kovů, krystalů a minerálů, které se nashromáždí během těžby, proto hráč uvidí pokles nákladového prostoru v číslech v porovnání se starými údaji.

Můžeme vás ujistit, že vnitřní prostor se nikam nevypařil, jen je nyní lépe označeno, co hráč opravdu s lodí získá.[1]

Reference

  1. The Shipyard: SCU and Cargo Capacity; A Guide to the New Ship Matrix