Star Citizen:The Shipyard: technické informace

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

The-shipyard.jpg


Průvodce tabulkou lodí – technické informace lodi

Zdravím, Občané!

Nova tabulka lodí (Ship Matrix) zůstane v podobném formátu jako aktuální verze tabulky s tím rozdílem, že u nové najdeme tři odlišné panely: Systémy (Systems), Technický přehled (Technical Overview) a Holoviewer, který byl poupraven a vylepšen, aby dokázal pracovat s novými daty. V tomto článku budeme mluvit o rozšířeném panelu Technického přehledu, kde najdete širokou škálu informací, jež nejsou vhodné pro zobrazení na hlavním systémovém panelu. Takový přístup má ještě přidanou hodnotu v tom, že nám dovoluje zobrazit více základních informací.

Reclaimer full.jpg

Než začneme, řekněme si pár obecných slov o statistikách.

Často se říká, že je něčeho více, tím je to automaticky lepší, pokud hovoříme o statistikách lodí, ale v herním designu to tak vždycky neplatí. Představa, že mít jedné věci víc než druhé, není vždy výhodou. V mnoha případech to bude buď výhodou nebo nevýhodou a bude záležet na okolnostech, a dokonce se může stát, že se bude jednat o obrovské znevýhodnění.

Příkladem může být transportní loď u které se větší velikost může zdát být automatickou výhodou, ale váže se na to několik věcí, které je nutné zohlednit, než se fixovat jen na jednoduchou otázku “Kolik toho loď dokáže uvézt?” Pro začátek, čím víc toho převážíte najednou, tím větším cílem se stáváte. Hull-E dokáže převážet fenomenální množství nákladu, ale vedle této výhody také platí, že se jedná o extrémně velkou a také zranitelnou loď, která nedokáže přistát, a z důvodu své velikosti je i její naložení značně pomalé; a to nejen z toho důvodu, že náklad je uskladněn externě. Rizikem tedy je, vzít takovou loď a dlouhou trasu mimo chráněné obchodní trasy UEE. Další nevýhodou může být skutečnost, že je zapotřebí extrémního množství financí vůbec tak velký náklad na samotném začátku nakoupit. Dále je nutné myslet na to, že pro ochranu cenného nákladu bude zapotřebí dalších výdajů najmutím eskorty pro ochranu. Na druhou stranu, pokud s lodí a s dovezením nákladu uspějete, výdělek bude opravdu ohromující. Toto nezmiňujeme proto, abychom vás odradili od pořízení Hull-E, ale spíš vás povzbudit, abyste zohlednili každou možnou situaci, která se může na cestě stát i několikrát, i když budete létat s jinou, menší a chráněnější lodí a tudíž budete více v bezpečí, a nebo jestli vám zachutná větší riziko a s tím spojená i větší odměna. Tyto volby jsou míněny, aby byly závislé jenom na vás. Lodní statistiky jsou pak základem v prvotním výběru, nemají sloužit k tomu, že u nich skončíte nebo že vás budou nějak limitovat. Jak by jeden kapitán řekl: “Líbi se mi věřit, že vždy existují různé možnosti.”

To stejné platí i u bojových lodí. Buccaneer může nést úctihodnou zbraňovou výbavu, která mu dovoluje uštědřit nepříteli pořádnou ránu, ale na druhou stranu je jeho design limitující v tom, aby sám velkou palebnou salvu ustál. Tyto kompromisy jsou v herním designu důležité a dovolují vystavět rozmanitý vesmír Star Citizen, také mohou být vykompenzované dobrou zkušeností s danou lodí a individuálním porozuměním unikátních vlastností u každé lodi a také vašimi bojovými schopnostmi obecně.

Nejlepší bude, když se najde ta správná kombinace pilota, lodi a situace, než se zaměřit jen na výběr lodi podle nejvyšších statistik. Která loď je tou pravou právě pro vás?

Nově uvádíme mnoho nových informací, tak se na každou z nich pojďme podívat a říct si, o čem vlastně jsou.


Velikost lodi Příklady lodí
Vozidlo (Vehicle) Ursa Lynx Cyclone PTV
Snub Archimedes X1 85X Dragonfly
Malá (Small) Defender Razor Sabre Terrapin
Středně velká (Medium) Freelancer Eclipse Cutlass Vanguard
Velká (Large) Carrack Reclaimer Merchantman Constellation
Kapitální (Capital) Orion Hull-E Endeavor PolarisVelikost lodi (Ship Size)

Hodnota velikosti je zjednodušeným přehledem jak fyzických rozměrů lodi, tak investice hráče do takové lodi. I když taková hodnota není absolutní (například některé kapitální lodě mohou být menší a některé středně velké lodě mohou být dokonce větší než kapitální lodě), je záměrem takové hodnoty jen uvést počáteční stav, abyste pochopili, jak loď pasuje do vesmíru Star Citizen a nemá sloužit jako finální hodnota toho, co loď dokáže nebo nedokáže.

Glosář velikostí lodí

Vozidlo

S vozidlem lze operovat jen na zemi a může se jednat o jednoduchá osobní přepravní vozidla jako je třeba Greycat, nebo větší průzkumná vozidla jako je Lynx nebo Ursa rover. Může je ovládat jedna osoba a nebo menší skupina.

Snub

Jsou to lodě, které jsou kompletně závislé na dalším plavidle, aby mohly operovat v nějaké oblasti. Někdy se označují za parazitující lodě. Mohou fungovat ve vesmíru i v atmosféře a často pojmou jen jednoho pilota. Také nebývají vybaveny kvantovým pohonem nebo přívodem paliva, což je omezuje v rozsahu působnosti bez přítomnosti jejich mateřské lodi.

Malé plavidlo (Small)

Obecně lze říct, že se jedná lodě do velikosti 25 metrů. Mohou být vybaveny kvantovým pohonem a jsou ideální pro sólo piloty, ale nemusí to být nutně jednomístné lodě. Jsou také vhodné pro většinu přistávacích ploch na stanicích napříč vesmírem.

Středně velké plavidlo (Medium)

Nejčastěji se tyto lodě vyskytují v rozměrech mezi 25–50 metry na délku. Mohou být ovládány nezávisle, ale efektivně budou fungovat s dodatečnou posádkou. Často jsou tyto lodě vybaveny kajutami pro posádku, aby se lépe plnily dlouhodobější mise. Nechybí ani nákladový prostor. Tyto lodě jsou také navržené pro hraní s přáteli.

Velké plavidlo (Large)

Často je najdeme v rozměrech 50–150 metrů, mohou být ovládány s minimální posádkou a pro adekvátní splnění cílů je zapotřebí posádky o větším počtu členů, kteří by během misí pracovali společně. Náklady na údržbu a opravy se často stávají důležitým faktorem ve volbě výběru těchto lodí.

Kapitální lodě (Capital)

Obrovské lodě, které přesahují (ale není to pravidlem) délku 150 metrů a vyžadují značnou časovou investici nebo posádku na údržbu, která by se starala o chod. Posádka vyžaduje, aby byla zručná v mnoha oblastech a efektivně operovala na těchto kolosálních plavidlech a často potřebují malou flotilu podporujících lodí, které by kapitální loď chránily a udržovaly ji v nejlepší kondici. I když tyto lodě nejsou navrženy na oddechové hraní individuálních hráčů, přesto nabízejí unikátní herní zážitek pro opravdu dedikovanou posádku, která je ochotna věnovat svůj čas a zdroje na její chod.


Rozměry

Tyto hodnoty byly u lodí aktualizovány ve stavu letu a ne ve stavu uložení v hangáru. Obrázek vlevo dole.


Reclaimer dimensions.jpg Reclaimer mass.jpg


Objem

O objemu lodi jsme hovořili včera, tak se podívejte na onen článek, abyste věděli, jak jsme k takovému číslu došli. V porovnání s aktuálními hodnotami, budou nové hodnoty výrazně vyšší, to je způsobeno předěláním lodí a také sjednocením měřítka. Ve skutečnosti rozměry lodi ovlivňují víc klasifikaci podle velikosti lodě než právě objem. Přesto lze říct, že malé lodě mají malý objem a středně velké lodě zase větší objem, necháváme si ale prostor, abychom mohli v budoucnu představit třeba lodě s výrazně vyšší hustotou a nebo naopak odlehčenými materiály, které pak budou vybočovat z předpokládaných kategorií. Obrázek vpravo nahoře.

Kapacita nákladu

Tato hodnota představuje maximální množství SCU, které může loď bezpečně převážet, pokud je náklad připojen ke své nákladové síti v dedikovaném nákladovém prostoru. Tato hodnota samozřejmě nepočítá s tím, že by se hráč snažil zaplnit každý koridor, kout a skulinu nějakou bednou. Jelikož detailněji hovoříme o nákladu a SCU v jednom z nadcházejících článků, bude zatím stačit říct, že tuto hodnotu vypočítáváme na základě použití beden o velikosti 1 SCU jako minimální možnou velikost beden, která může být uložena a zabezpečena v nákladovém prostoru libovolné lodě. Obrázek vlevo dole.


Reclaimer cargo.jpg Reclaimer speed.jpg


SCM/AFB

SCM hodnota je rychlost lodi pohybující se v módu Standard Combat Maneuvering, tedy v základní rychlosti lodi letící vesmírem. V atmosféře je tato rychlost obvykle menší kvůli tahu a tření atmosféry. Hodnota afterburnu (AFB) je rozdělena na dvě, první udává standardní nejvyšší hodnotu a druhá, uváděna v závorkách, reprezentuje maximální rychlost tzv. “Super Cruise” módu, jenž dovoluje cestování v mnohem větším zrychlení než dovoluje AFB, ale stále dovoluje méně než kvantové (quantum) cestování. Je ideální pro cestování dolu na povrch planet a měsíců z lokací na oběžné dráze. Pořád máte naspěch, že? Obrázek vpravo nahoře.

Min/max posádka

Hodnota minimální posádky udává minimální počet členů posádky (nebo najatých NPC postav), který je zapotřebí, aby bylo možné vykonávat základní funkci lodi, tedy, aby se využívalo naplnění lodi. Příkladem může být u salvage lodi právě možnost sbírání a zpracování sebraného materiálu, její samotný pohyb a samozřejmě obrana. Tuto hodnotu jsme vypočítali na základě několika měřítek:

Počet operátorských stanic na lodi. Toto jsou místa, která kontrolují specifické funkce jako je let a důležité stanice pro salvage, těžbu nebo jiné primární funkce lodi.
Počet turretů vydělených dvěma a zaokrouhlený dolu. Toto číslo poskytuje lodi alespoň základní obranné možnosti, než aby byla loď kompletně nechráněná.

Maximální hodnota posádky je zase horní limit počtu členů posádky, který dovoluje zaměstnat hráče na palubě po delší dobu. Tato hodnota nezahrnuje pasažéry. Horní hodnota je tak obecně limitována množstvím dedikovaných míst, které dovolují ovládat loď, její let nebo turrety, společně s počtem lůžek na lodi (pokud je loď vybavena kajutami). Stejně jako náklad, toto jsou bezpečnostní čísla. Samosebou můžete do lodi napěchovat víc lidí, než je její počet lůžek, ale lodní systém podpory je navržený tak, aby dokázal podporovat jen maximální počet členů posádky po delší dobu, s překročením počtu členů posádky očekávejte rychlejší spotřebu zdrojů, než jak by se čekalo. Obrázek vlevo dole.


Reclaimer minmax.jpg Reclaimer maneuvering.jpg


Manévrovací statistiky

V nadcházejícím článku budeme hovořit o změnách zobrazování trysek v tabulce lodí, kdy klademe větší důraz na informace do hloubky, ale pro teď stačí, že tyto statistiky vám dovolují si udělat obrázek o tom, jak se loď ovládá. Tyto hodnoty jsou základní, bez modifikací rychlosti lodě rotace atd podle jednotlivých os a bez použití zvýšení rychlosti nebo afterburnu. Tyto hodnoty tak nejsou nikdy úplně přesné a mohou být vylepšeny využitím různých funkcí lodě a nebo v budoucnu i tuningem komponent. Obrázek vpravo nahoře.


Tento článek je určen jako krátké představení různých informací, které můžete najít na záložce Technical Information v tabulce lodí. Stejně jako u většiny aspektů Star Citizen, i u tohoto probíhá neustálý vývoj, proto berte tyto informace jako aktuální stav věci, který se může v průběhu času měnit.


Často kladené otázky

Prečo sú SCM / AFB hodnoty nastavené na určité pevné hodnoty a uzamknuté?

V realite teoreticky neexistuje žiaden limit pre rýchlosť vo vesmíre, ale v Star Citizene sme ju obmedzili z dvoch príčin: hrateľnostnej a technickej.

SCM hodnoty sú nastavené podľa toho, ako z dizajnérskej perspektívy chceme, aby sa každá loď ovládala a aký aby mala výkon, plus aby mohla vykonávať manévre tak, ako sa od nej očakáva a v rámci obmedzení ohľadom G-sily. Čím vyššie tieto SCM hodnoty sú, tým väčšia časť hráčov sa v boji uchyľuje k boju na diaľku a "strieľaniu na bodky vo vesmíre," a tým zriedkavejšími sa stávajú zábavné a od skillu závisiace súboje, pri ktorých svojho oponenta naozaj vidíte.

Podobne je to s obmedzením AFB, keďže chceme, aby boli všetky lode rozdielne a motivovali hráčov k rôznym upgradeom či hľadaniu alternatívnych lodí a možností.

Môžem využívať a ovládať moju loď sám, aj keď uvádzaná minimálna posádka je viac ako 1?

Áno. Aj keď každú loď môže teoreticky pilotovať aj jeden človek (dokonca aj Javelin), bez ľudskej či NPC posádky bude efektivita mnohých multicrew lodí v rôznej miere obmedzená. Uvedený minimálny počet posádky je z nášho pohľadu základný počet potrebný na efektívne využitie danej lode pri plnení úloh, na ktoré bola vytvorená.

Aký je vzťah medzi veľkosťou lode a veľkosťou Jump Pointov, ktorými môže preletieť?

V súčasnosti, keď budujeme jedinú sústavu Stanton nemá veľkosť lode žiaden význam vzhľadom na veľkosti Jump Pointov, ktoré nájdete v StarMape. Dizajn tohto systému sa práve finalizuje a keď bude hotový, všetci hráči o tom budú informovaní a aktualizujeme aj ship matrix. Určite sa ale neočakáva, že by sa veľkosti lodí a Jump Pointov mapovali 1:1.

Môžem do lode naložiť viac nákladu, než uvádza dokumentácia?

Áno, ale určite nie bez rôznych postihov. Uvedená hodnota je vždy maximálne bezpečné množstvo nákladu, ktoré môžete do lode bezpečne naložiť. Určite sa vám podarí dostať do lode viac vecí, ak chcete, avšak za cenu rizika poškodenia neupevneného nákladu, lode či iných postihov.

[1]

Reference

  1. The Shipyard: Ship Technical Information; A Guide to the New Ship Matrix