Vanduul Scythe

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Vanduul Scythe
!!! Panel lodí se předělává !!!
Alternative text
Model Vanduul Scythe
Základní údaje
výrobce neznámý
klasifikace střední/těžký stíhač
role military close support
Rozměry
délka 30,75 m
rozpětí 26,46 m
výška 7 m
hmotnost bez nákladu 29 387,15 kg
Konstrukce
kapacita nákladu 0 nákladových jednotek
posádka 1
elektrárna 3
model elektrárny neznámý
motor 2 × TR4
model motoru neznýmý
manévrovací trysky 4 × TR2,
12 × TR1
modely trysek neznámý
štít 2
model štítu neznýmý
Externí hardpointy
1a.png 2n.png 3a.png 4n.png 5n.png 6n.png 7n.png 8n.png 9n.png 10n.png
1a.png fixní 2 × velikost 1:
1 × neutronové dělo S5,
1 × plasmové dělo S5,
2 × laser S1
2a.png závěsné
3a.png nosiče 2 × velikost 2: 3 rakety (levé křídlo),
4 rakety (pravé křídlo)
4a.png aut. věže
5a.png man. věže
6a.png class-6
7a.png class-7
8a.png class-8
9a.png kap. nosiče
10a.png class-10
Přídavné vybavení
není
Varianty série
nejsou


Scythe je ikonickým stíhačem Vanduulů a symbolem jejich přepadávání a skupinových razií. Tento stíhač je větší než třeba ikonický stíhač UEE Hornet a je také mnohem lépe manévrovatelný, neboť vlastní dvojnásobné množství manévrovacích trysek (ikdyž většina z nich je pouze velikosti TR1).

Scythe je ikonický také svým vzhledem, jelikož má asymetrickou konstrukci s obří bojovou čepelí na pravém křídle, která dokáže prorazit trup lodi například při kamikaze útoku.

Ač působí Scythe hrozivě a útočně, ač je rychlejší a hbytější než stíhače výrobců lodí v UEE, nedisponuje Scythe tak silnou palebnou silou jako jeho konkurenti a jeho největší slabostí je absence jakéhokoli otočného kulometu. Veškerá palebná síla je tak soustředěna do pevných hardpointů class-1 první velikosti.

Malá palebná síla ale nesmí být u Scythe podceňována, protože plavidlo může vlastnit i sedm raket okamžitě připravených k odpálení.


Scythe.jpg


Přizpůsobení pro lidskou posádku

Je známo, že anatomie Vanduulů je poměrně rozdílná od lidí a jednotliví Vanduulští piloti jsou i tři metry vysocí. Kokpit Scythe pro lidskou posádku tak musí být nutně upravený, aby lidský pilot mohl veškeré ovládání spravovat bez problému a po ukončení pilotování vyvázl z kokpitu bez újmy na kosterním a svalovém ústrojí.

Kokpit

Usazení v kokpitu Scythe je naprosto atypické v porovnání s ostatními známými stíhači. Pilot v kokpitu vlastně ani nesedí, proto nemůžeme mluvit o usazení, nýbrž leží na zaoblené podložce břichem dolů a hlavou ve směru ke špičce kokpitu. Ruce má podél onoho zaobleného lehátka, takže mu „pohodlně“ dosáhnou na dvě manévrovací a střílné páky před sebou.

Celkové ovládání a samotné ulehání do kokpitu je otázka cviku a pilot si musí chování Scythe dobře osvojit.

Scythe-kokpit4.jpg Scythe-kokpit.jpg


Jak získat Scythe

Protože Scythe nevyrábí žádný výrobce lodí na území UEE ani na jiném přátelském nebo neutrálním území, není možné Scythe získat jednoduchým sériovým odkupem. Pár kusů bylo nabídnuto během kampaně ke hře Star Citizen, takže někteří hráči již Scythe vlastní. Ovšem bude jej možné získat i ve hře – s jistou dávkou štěstí.

…průzkumem

Herní mechanika průzkumu slibuje potenciál a šanci získat Scythe v nalezení opuštěné a pravděpodobně i poničené lodě v hlubinách hvězdných systémů. Nejpravděpodobnějšími místy se jeví systémy na území Vanduulů a příhraniční systémy. Dobrým příkladem může být třeba systém Orion nebo systém Tiber.

…obchodem

Teoretická možnost se také nabízí s nalezením prodejce (když nepočítáme samotné hráče) mezi Banu, jelikož Banu s Vanduuly obchodují. Najít Scythe v nabídce Banu prodejce bude ale velmi malá, možná až zázračná.

…soubojem

Třetí možností je získat vanduulský stíhač z boje. Souboj s Vanduuly je ale obtížný a pilot musí obstát v holém přežití a nakonec také kompletně neponičit Scythe nepřítele.
Boj Vanduulů ve Scythe má svá specifika a jejich strategie se výrazně liší od té lidské. Svou roli v tom hraje zákeřnost Vanduulů i bojové vybavení Scythe, které dovoluje pálit jen, když je cíl naproti kokpitu kvůli fixně upevněným zbraním i případného kamikaze útoku s křídelní čepelí, jež může znamenat smrt po obě strany.
Pilot útočící na Scythe tak ví, že Scythe vypustí palbu ze zbraní jen v konkrétních pozicích, a naopak při úhybných manévrech je střílení ze Scythe neefektivní, čehož může třeba pilot Hornetu využít ve svůj prospěch.
Scythe je ale v porovnání s ostatními stíhači hbytější a rychlejší, proto nemusí být lehké jej vůbec trefit a nebo nestát v jeho zorném přímkovém poli.
Protože má Scythe celkem 16 manévrovacích trysek, jeví se strategie vyřazení motorů a ostatních trysek (tradiční strategie pro vyřazení lodě z boje) jako velmi náročná na čas i prostředky. Ideální strategií by tedy zřejmě bylo snaha zneškodnit Vanduulského bojovníka v kokpitu. Zásah by ale musel být přesný, což s manévrovacími schopnostmi Scythe není nic jednoduchého. Vhodná tak bude kombinace obou technik: vyřazení enginu a části trysek a snížit tak manévrovací schopnosti Scythe před odstřelením pilota.


Jak opravit Scythe

Získat Scythe nálezem nebo jako odměnu za úspěšný souboj s Vanduuly s sebou přináší velkou pravděpodnost potřeby následných oprav, aby byl Scythe opět letuschopný. Sice není znám žádný výrobce lodí, který by vyráběl součástky pro Scythe, přesto je možné získat náhradní díly od Banu prodejců, kteří s Vanduuly obchodují. Je pravděpodobné, že takové součástky nebudou nijak levné.


Vývoj herního modelu

Když Chris Roberts žádal o koncept ke Scythe, popsal stíhač jako jednopilotní bojové letadlo a z toho Chris Olivia, který Scythe navrhnul, také vycházel. Prvotní nápady však stavěly na tradiční představě symetrických plavidel. Ale snaha o začlenění prvku drápů se už objevovala v prvotních náčrtech.

Až druhá verze skic přinesla asymetrické ztvárnění s mohutnějším pravým křídlem ve tvaru čepele, které se Chrisu Robertsovi už zamlouvalo. Chris chtěl u Vanduulů něco unikátního, něco co by se odlišovalo od tradičních stíhačů. Ke křídlu ve tvaru čepele později přibyla i zbraň a celková podoba lodi pomalu dostávala nádech velké zbraně, což byl také záměr. Záporáci prostě potřebovali nějaký svůj ikonický vzhled.
Scythe01.jpg
A tak se po několika prvotních konceptech zrodila podoba Scythe. Agresivní loď s nebezpečným vzhledem působícím dojmem neustálé nenávisti a útočného postavení, s pravým křídlem ve tvaru čepele, které mělo mít funkci prorazit trup lodi a párem rozdílných fixních zbraní. Se svou vlastní identitou přišel i organicky působící hlavní engin. A přesně tento vzhled Scythe byl pro další vývoj schválen. Stavební kámen pro základní podobu Scythe byl tedy pevně položen.

Následné 3D modelování se od konceptu nikterak výrazně neodlišovalo. Prvotní statistika lodi se také začala formovat, i když postupem času doznala velkých změn.

Původní delká lodi byla stanovena na 28,5 metrů, což je o dva metry méně, než má aktuální verze. Její hmotnost se za tu dobu zvýšila z devatenácti tun o celých deset tun a stala se manévrovatelnější, ikdyž jen v určitém pohledu. Původní verze počítala s dvanácti manévrovacími tryskami TR2, aktuální verze má celkem 16 trysek, ale dvanáct z nich jsou velikosti TR1.

Je velmi zajímavé, že původní verze Scythe také počítala s malým nákladním prostorem pro tři tuny nákladu, protože poslední verze nepočítá s žádným možným nákladem.

Bojová výstroj se moc nezměnila, pouze si aktuální verze Scythe polepšila v počtu raket – z původních čtyř na aktuálních sedm.
Scythe02.jpg
Touha za větší detailností a propracovaností lodí se podepsala i na aktuálním ztvárnění Scythe. Dogfight modul a Arena Commander jsou postavené na střetu lidí a Vanduulů, takže Scythe – jakožto hlavní aktér na nepřátelské straně – se dočkal detailnějšího zpracování společně s převedením na PBR (realističtější textury).

Scythe se tak stal první „mimozemskou“ lodí, která byla kompletně zpracována, aby mohla plně fungovat v herním eginu.
Scythe03.jpg

Přehled lodí
UEE série 300 (300i, 315p, 325a, 350r)85X890 JumpArgoAurora (CL, ES, LN, LX, MR)AvengerBengalBuccaneerCarrackCaterpillarConstellation (Andromeda, Aquila, Phoenix, Taurus)Cutlass (Black, Blue, Red)DragonflyFieraFreelancer (DUR, MAX, MIS)GenesisGladiatorGladiusHeraldHornet (F7A, F7C, F7C-M, F7C-R, F7C-S)
Hull (A, B, C, D, E)Idris (M, P)JavelinM50 InterceptorMustang (Alpha, Beta, Gamma, Delta, Omega)OrionP-M2 MerlinPantherPolarisProspectorRazorReclaimer
RedeemerReliant (Kore, Mako, Sen, Tana) • RetaliatorStarfarer (Gemini)TerrapinVanguard
Banu DefenderMerchantman
Vanduul BladesCrawlersDrillersHarvesterHatchetsHunterKingshipLightfireMaulerScytheStingersTomahawksVoids
Tevarin Prowler
Xi'An KhartuLink
jednoposádkové série 300 (300i, 315p, 325a, 350r)85XArgoAurora (CL, ES, LN, LX, MR)AvengerBengalBuccaneerFieraGladiusHornet (F7A, F7C, F7C-R, F7C-S)Hull (A, B, C, D, E)
M50 InterceptorMustang (Alpha, Beta, Gamma, Delta, Omega)P-M2 MerlinPantherProspectorRazorScythe
dvouposádkové DefenderDragonflyF7C-M Super HornetFreelancer (DUR, MAX)GladiatorHeraldKhartuReliant (Kore, Mako, Sen, Tana) • TerrapinVanguard
víceposádkové 890 JumpCarrackCaterpillarConstellation (Andromeda, Aquila, Phoenix, Taurus)Cutlass (Black, Blue, Red)Freelancer MISGenesisHull (C, D, E)Idris (M, P)Javelin
MerchantmanOrionPolarisRedeemerStarfarer (Gemini)ReclaimerRetaliator