Star Citizen:Pískoviště: Porovnání verzí

Z Star Citizen CZ/SK Wiki
m
m
 
(Není zobrazeno 41 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
{{Rozcestník kronika}}
+
==Tankování/refuel==
{{obsah|no}}
+
Ve zkratce:
 +
*refuel je v počáteční fázi návrhy, aktivní vývoj probíhá
 +
*hráči mohou na stanici přes tankovací rameno naplnit Starfarer kvantovým nebo hydrogenovým palivem
 +
*systém Pyro bude mít mnohem méně příležitostí k tankování na stanicích, proto bude tankování mezi hráči důležité
 +
*mechanika připojení ramene a tankování využívá nadcházející rozhraní pro dokování lodě k lodi
 +
*rozhraní pro tankování umožní nastavit cenu, množství a typ paliva, stejně jako vybrat konkrétní nádrž
 +
*tankování mezi dvěma loděmi zabere nějaký čas
 +
*tlak v nádrži může zvýšit rychlost tankování; kvalifikovaný operátor může zkrátit čas potřebný pro přesun paliva
 +
*poruchy mohou způsobit netěsnosti, výbuchy i poškození
 +
*lodě s plným palivem budou pomalejší
  
 +
Existuje celkový návrh této mechanichy a dolaďuje se každý malý detail, jenž bude hrát při refuelu roli. Konkrétně lze zmínit vzhled UI, její fungování, umístění v lodi, jak bude fungovat palivové rameno u Starfareru.
  
{{Kronika rok|2113}}
+
Hráči budou moci přijít ke stanici a operovat s ramenem a doplňovat jak hydrogenové, tak kvantové palivo. Budou moci Starfarer vybavit speciálními nádržemi pro jeden či druhý typ paliva, nastavitelné přes UI včetně množství paliva v nádrži.
*Bylo oznámeno sestrojení prvního [[teraformace|teraformačního]] zařízení [[Atmo-Processor]], které dokázalo přeměnit atmosféru cizí [[planeta|planety]] na dýchatelnou pro člověka. Zařízení sestrojila společnost [[Roberts Space Industries]].
 
  
====Kdy zajdeme příliš daleko====
+
Následně se můžou majitelé Starfareru vydat za hráči, kteří si nevšimli, že jim palivo na cestu nevystačí, a nemohou se hnout z místa. Tento scénář bude velmi potřebný hlavně v systému Pyro, kde je jen minimální počet stanic pro doplnění paliva.
::<code>Editorial z Archivu Spojených Timesů<br>Publikováno 21. dubna 2113<br><br>ZAČÁTEK SOUBORU…</code>
 
  
::::<div style="font-size:110%">''Kdy zajdeme příliš daleko?''</div>
+
Tier 0 dovolí se přes chat domlouvat, jestli někdo nepotřebuje pomoc s palivem. Budoucí tier následně přinese signální majáky (beacons) s hlášením o potřebě dodávky paliva. Sice by se daly signální majáky vydat již s T0, ale pak by tato mechanika trvala o něco déle, než by vyšla, a prioritou je dostat refueling mezi hráče co nejdříve. S majáky tak přijde i systém kontraktů.
::::<div style="font-size:110%">''Hannigan Terrell''</div>
 
  
:::::Pokud jste se minulý týden neschovávali v jeskyni, tak jste slyšeli o největším „úspěchu“ [[RSI]]. Takže, nechte mě to zrekapitulovat pro jeskyňáře, v [[RSI]] tvrdí, že navrhli stroj schopný „zpracovat atmosféru [[planeta|planety]], převést ji na stabilní prostředí s kyslíkem a udělat ji obyvatelnou pro lidi.“ Ve zkratce hovoří o [[teraformace|teraformaci]]. Jo, je to pravda, té věci ze sci-fi. Vím, že každý je nadšen možnostmi, které to představuje, ale nezdá se, že by se někdo doopravdy zamyslel, co to skutečně znamená.
+
Při samotném doplňování paliva ze Starfareru k jiné lodi se využije rozšířený systém dokování ship-to-ship, který vychází s verzí 3.13. Pro připojení ramene Starfareru k palivovému portu druhé lodi se bude používat stejné UI jako teď pro Merlina a Constellation. Při nesprávném připojování může dojít k poškození ramene i druhé lodi.
  
:::::Takže opět je na mně, abych byl hlasem rozumu v této techno hysterii. Je to tak vážení čtenáři, položím otázku, kterou si nikdo nepokládá. Jste připraveni?
+
Po úspěšném propojení může operátor palivové stanice na Starfareru nastavit cenu, typ a požadované množství paliva včetně určení palivové nádrže, ze které se má palivo čerpat.
  
:::::Pokud můžeme [[teraformace|teraformovat]] [[planeta|planetu]], proč bychom měli?
+
Samotné množství paliva v palivových nádržích bude představovat určitý gameplay z pohledu tlaku. Profesionál tak bude moci doplnit palivo třeba řádově v několika sekundách. Začátečník, který se nebude chtít starat s různými tlaky v jednotlivých nádržích, bude potřebovat několikanásobně více času, třeba i jednu minutu. Samozřejmě čas doplňování se také odvíjí od velikosti nádrží u druhé lodi. Doplnění Idris tak může i profesionálovi zabrat několik minut a několik Starfarerů.
  
:::::Dám vám vteřinu. Přemýšlejte o tom. Řeknu to znovu, jenom proto, že něco můžeme udělat, znamená to, že to udělat musíme? Vím, že experti z SSNtv si ze mě rádi tropí žerty, aby ze mě udělali technofoba, ale já vám řeknu tohle, nikdy jsem neměl problém s klonovacími iniciativami. Ani s genovým kódováním za účelem minimalizování dědičných poruch a onemocnění. Tyto věci byly úspěchy, které učinily život lepší. Ale co je tohle zač? Čemu to prospěje? V jakém okamžiku zajdeme příliš daleko? Vážně, mluvíme o restrukturalizaci samotné atmosféry [[planeta|planety]]. [[Planeta|Planety]], o kterých mluvíme, byly takto zformovány z nějakého důvodu. Kdo jsme, abychom předpokládali, že vesmír po nás chce, abychom upravili [[planeta|planety]] v náš vlastní prospěch? Nejsme bohové a hrát si se základní strukturou [[planeta|planety]] je arogantní a nebezpečné.
+
Doplňování paliva z jedné lodi na druhou je velmi riskantní z pohledu nečinnosti obou lodí, protože to nějaký čas bude trvat. Stejně tak se prodlouží i doba potřebná k doplnění paliva u stanice, která je v tuto chvíli v podstatě nulová.
  
:::::Vím, že je to pravděpodobně házení hrachu na stěnu. Svět je příliš vznešený, vyhřívá se ve vlastní velkoleposti, ale slibuji vám: nic dobrého z toho nevzejde.<ref name="sc" />
+
Kompletně naplněný Starfarer se bude pohybovat mnohem pomaleji než kdyby nevezl plné nádrže paliva.
  
::<code>…KONEC SOUBORU</code>
+
Vývoj: Na mechanice se již aktivně pracuje, dolaďuje se design detailů, vše je již naplánované, závislosti na druhých týmech jsou vyřešené, Art tým poskytne změnu vzhledu ramene a palivových portů. V zásadě musí být tato mechanika ve hře se zpřístupněním systému Pyro.
  
 +
Otázka: Pomohl vývoj těžby k lepšímu designování a vývoji mechaniky refuelingu?
 +
Pomohl z pohledu jak přistupovat třeba k UI od úplného začátku, to se teď vyplácí právě u refuelingu a jeho UI. Díku této zkušenosti je tak možné vytvořit celé UI bez nutnosti spoléhat se na externí týmy, které jsou zaměstnané vlastními úkoly. Naučili jsme se také pár triků, které nám pomáhají v rychlejším vývoji UI, jelikož jsme pracovali nejen na UI k těžbě, ale i na UI k rafinérkám.
  
{{Kronika rok|2120}}
+
Oblast, která bude potřebovat úpravy, bude vliv na ekonomiku. Protože dopad miningu má aktuálně své klady a zápory, tak i jednotlivé iterace refuelingu ve hře budou muset přinášet změny, aby byl samotný refueling ziskový a vyplatil se, zároveň ale ekonomiku neničil.
*Na [[planeta|planetu]] [[Mars]] byl vyslán vědecký tým, jenž měl odstartovat první [[teraformace|teraformaci]] v historii lidstva.
 
  
 +
Otázka: Bude možné pokazit refueling a způsobit nehody?
 +
Určitě ano. Při samotném připojování může dojít k poškození Starfareru, ramene nebo lodi bez paliva. Při příliš rychlém a nezkušeném doplňování může dojít k výtrysku paliva do volného kosmu nebo třeba ke vznícení. Taktéž se koukáme na možnosti toho, že by hráči cíleně nemuseli plnit nádrže na maximum v případě, že by se vydávali do velmi horkých oblastí a neměli na to přizpůsobené nádrže. Důvodem bude existence jistých podmínek, během kterých může být u velmi natlakovaných nádrží doplňování paliva rychlejší, ale v případě horkých oblastí se stanou tyto nádrže nestabilní a může dojít k výbuchu, proto se vyplatí je nemít zcela zaplněné. Tyto případné nehody však nebudou implementované s první verzí refuelingu.
  
<h4>Dejte těm lidem vzduch</h4>
+
==Opravování/repair & salvage==
 +
Ve zkratce:
 +
*první verze salvage umožní odstranění trupu
 +
*odstraněním části trupu se materiál přesune do zásobníku vaše salvage nástroje (zásobník multi-toolu nebo řezáku)
 +
*materiál ze zásobníku lze využít pro opravy
 +
*pokud v boji utrpíte poškození, může přes EVA s pomocí nástroje na opravy poškozený trup napravit
 +
*lze využít salvage na opuštěný vrak a získaný materiál následně využít na opravu vlastního plavidla
 +
*manuální oprava nezaručí, že bude loď vypadat jako nová; bude znát, že prošla ruční opravou
 +
*manuálně opravená loď nemusí mít plné HP jako nová loď
 +
*systém Pyro bude mít mnohem méně příležitostí k opravám na stanicích, proto musí mít hráči možnost být v tomto směru samostatnější
 +
*později budou následovat opravy i uvnitř interiéru a také salvage s lodí Reclaimer
 +
*aktuálně je mechanika v rané fázi konceptování
  
::[[Soubor:2120.jpg|right|450px]]Po letech simulací a testů vlády světa spojily své znalosti a zdroje při pokusu o první planetární přeměnu.
+
Mechanika oprav se nachází v počáteční fázi a proto se může stát, že řada zmíněných prvků se do finální podoby mechaniky nedostane a nebo dostane v jiné podobě.
  
::Testovaný subjekt: [[Mars]].
+
Opravování je vlastní první verzí mechaniky salvage, kterou interně nazýváme "hull stripping" (svlékání trupu). Hráč tak může stát před lodí nebo vozidlem a v prvé řadě začít trup zbavovat částí. Loď tak ztrácí svou integridu a snižuje se její celkové HP. To se projeví i vizuálně, jelikož toto „svlékání“ využívá damage mapu V2. Část trupu je tak přeměněna na materiál a uskladněna v zásobníku.
  
::Týmy inspektorů byly vyslány na povrch planety vytvořit topografické mapy, určit umístění Atmoprocesoru a testovat vzorky povrchu na možné látky kontaminující nové kyslíkové prostředí.
+
Takto uskladnění materiál lze použít právě na opravu. Pokud tedy má hráč poškozenou loď třeba z boje, bude moci vylézt z kokpitu třeba v EVA, vzít si svůj opravný nástroj (např. multi-tool s patřičným nástavcem a zásobníkem) a zacelit díry od zásahů.
  
::Byl to náš první důkladný průzkum naší nejbližší planety a vlády světa nehodlaly nic ponechat náhodě…<ref name="sc1" />
+
Když se hráč bude nacházet u nějakého vraku, jeho loď bude poškozená a on nebude mít žádný materiál, může jej pres salvage získat právě z onoho vraku a využít nově získaný materiál na opravu své lodi.
  
 +
Oprava poškození určitě nezpůsobí návrat do stoprocentní vizuální kondice, ale bude zjevné, že daná loď byla poškozená a následně opravená. Myšlenkou je použít jiný materiál, aby bylo vizuálně odlišené, která část byla opravena. Pokud bude chtít hráč svou loď opravit natolik, aby nešla zacelená poškození poznat, bude muset navštívit speciální provozovnu, která poskytuje řádné opravy.
  
{{Kronika rok|2125}}
+
Oprava je tak ve své podstatě propojená se salvage. Salvage je vlastně jeden mód a převrácením funkcionality získáte mód opravy.
*Nešťastná nehoda prvního pokusu [[teraformace]] v historii lidstva vedla ke smrti 4876 lidí na povrchu [[Mars]]u. Tato událost vešla do dějin jako [[Velká tragédie Marsu]].
 
  
 +
Co se týče vizuálu tak máme nové dokonale čisté lodě, máme vizuální degradaci lodí, vizuál pro poškozené lodi a nově bude tedy i vizuál pro ručně opravované lodi. Tento vizuál je však ve fázi výzkumu, je zapotřebí zapojit grafický tým a další řadu zainteresovaných osob, aby bylo zajištěno, že to bude fungovat dobře, proto k tomu zatím nejsou bližší informace. Tato vizuální stránka je důležitá, protože dovoluje hráčům ponechat si viditelnou upomínku na historii jejich lodě a vším, či si plavidlo prošlo.
  
<h4>Temný den</h4>
+
O systému oprav se mluví již od samého začátku, od Chrisových komentářů přes staré díly pořadu Wingman's Hangar nebo Around The Verse. Mechanika se stává žádanější, jak se PU stává více a více persistentní a jak přicházejí nové a nové mechaniky do hry. Brzy přibude systém zdraví, díky kterému se budeme více starat o to, co máme, obzvlášť když bude vše persistentní. Už nebudete chtít opustit svou loď a někde na planetě zemřít. Budete chtít mít možnost si loď opravit a odletět odtamtud. Oprava tak zapadá do dalších systémů, které se do hry přidávají.
::[[Soubor:Tragedie-marsu.jpg|right|450px]]<code>Zdroj: Sentinel NewsOrg<br>Nahráno: Středoatlantický server @ 07:53 EST<br>Autor: Kelsey Forset<br><br>ZAČÁTEK SOUBORU…</code>
 
  
::::Dnes je temný den. V honbě za lidským pokrokem straní historické knihy těm, kteří uspěli. Bratři Wrightové, John Glenns, Edwin Pierces… ti všichni se zapsali do historie tím, že to dokázali a přežili. Ale kolem monolitu každého úspěchu se vrší těla těch, kteří to zkusili a neuspěli. Dnes je temný den a dnes uctíme statečné muže a ženy, kteří položili své životy při tragédii, která dnes ráno v 04:38 EST zasáhla [[Mars]].
+
Opravování už je témat dlouhou dobu a toto je teprve začátek a bude se rozšiřovat jak se hlouběji podíváme na salvage, protože je tady spojitost. U salvage můžete použít lasery k získání materiálů, ale pak tu budete mít Reclaimer loď s „klepety“. Progres tak začíná od těch menších věcí k těm větším a je to taktéž dobrý start pro zkoumání toho, co funguje v hratelnosti a co ne.
  
::::Zatímco veřejnost čeká na oficiální prohlášení o tom, co se stalo, naše zdroje uvedly, že špatný výpočet chemie planetárních atmosférických procesorů učinil novou atmosféru nestabilní. „Atmosféra nedržela,“ řekl vládní úředník, který si nepřál být jmenován. [[Planeta]] byla v závěrečných fázích [[teraformace|teraformování]]. Prostředí udržující kyslík bylo na místě poslední dva týdny. Vědecká komunita na planetě stále prověřovala systém, ale byla jen dva dny od oficiálního prohlášení planety za bezpečnou.
+
Stejně jako u refuelingu a systému Pyro, tak analogicky i lokací se službou oprav nebude v tomto systému moc. Proto budou hráči potřebovat možnost, jak si s poškozením poradit. Pyro systém je rozlehlejší a méně zaplněný než systém Stanton, proto je nutné, aby hráči mohli být více samostatnější.
  
::::Tato důvěra v atmosféru znamenala, že nikdo z posádky neměl odpovídající dýchací přístroj. Přestože jde technicky o porušení provozního protokolu, bylo nám řečeno, že pozemní personál nedisponoval žádnými daty, která by indikovala nestabilitu atmosféry. Ať už bylo zodpovědné za změnu cokoli, nastala tak rychle, že nikdo nebyl schopen spustit poplach nebo neprodyšně uzavřít kterékoli ze zařízení po celé [[planeta|planetě]].
+
Opravy se ale netýkají jen trupu lodi. Později chceme dovolit i opravovat například uvnitř lodě. Když nepřítel poničí generátor energie, hráč by měl mít možnost někde v klidu přistát a generátor si opravit, než aby byl hráč uvězněn ve vesmíru bez funkčního generátoru. Vše je provázané a vede k samostatnosti.
  
::::Tato tragédie bezpochyby oživí dlouhodobé argumenty o opodstatněnosti [[teraformace|teraformování]]. V ranním prohlášení na svém blogu se prezidentka zabývala možností mezinárodního výboru k prošetření, jak pokračovat. „Ačkoli chápu, že pojem terraformování vzbuzuje emoce pro i proti, čtyři tisíce osm set sedmdesát šest duší zemřelo ve snaze posunout lidstvo vpřed, musíme se ujistit, že bez ohledu na rozhodnutí, ke kterému dospějeme, půjdeme dál kupředu tak, že uctíme oběť učiněnou hrdiny [[Mars]]u.“<ref name="sc2" />
+
Aktuální fáze vývoje: Stále na začátku, většina designu je na papíře. Probíhá komunikace s game directory a pracuje se na funkčním designu, což je jen nóbl název pro excelovskou tabulku s čísly, mezi které patří například míry pro strippování, jak to snižuje HP a další. Pracuje se tedy na všech detailech. Tým je taktéž závyslí na jiných týmech včetně grafického, VFX a network týmu. Pokud se vyvrtá do trupu díra, je zapotřebí zapojit network, protože to přináší své vlastní problémy.
  
::<code>…KONEC SOUBORU</code>
+
----------------------------------------
  
 +
Star Citizen už od prvních dnů počítal s tím, že smrt hráče bude mít smysluplné následky. Odkazovalo se k dokumentu "Smrt spacemana" (Death of a Spaceman), přičemž se doufalo, že se podaří vytvořit nebezpečný vesmír, který dá volbám skutečnou váhu a odmění hráče opravdovým pocitem úspěchu, pokud se jim podaří dokončit své dobrodružství bez úhony. Chtěli jsme, abyste svého avatara vnímali jako něco, o co je třeba se starat stejně jako o svou loď.
  
{{Kronika rok|2140}}
+
Jak Chris Roberts a Richard Tyrer uvedli v epizodě Calling All Devs z 30. října 2020, vývoj alfy Star Citizen pokročil do bodu, kdy bylo možné začít s aktivním vývojem této zásadní herní smyčky. S Actor Feature týmem v čele byla medical gameplay zdokonalena do té míry, že se očekává, že patch Alpha 3.15 s sebou přinese vydání Healing mechaniky úrovně 0 (tier 0).
*Společnost [[Roberts Space Industries]] představila první vysokorychlostní vesmírné plavidlo na trhu nejen pro bohaté – loď [[Zeus]].
 
  
 +
Současně s touto zbrusu novou mechanikou pracuje Narrative (příběhový) tým na zbrusu novém lore. I když jsme vždy věděli, že lékařská věda bude dostatečně pokročilá na to, aby vás přivedla zpět z pokraje smrti, právě během nedávného období vývoje bylo rozhodnuto, že hráči budou mít prospěch z toho, že se budou moci vrátit zpět, i když tělo jejich avatara bude zcela ztraceno.
  
<h4>Loď v každé garáži</h4>
+
Zatímco spoustu scénářů bylo možné vysvětlit tím, že pilné týmy NPC záchranářů zraněné hráče najdou a přivezou zpět do civilizace, u hry, jako je Star Citizen, existovalo mnoho případů, kdy by vás ani ti nejodvážnější piloti sanitek nebyli schopni zachránit. Představte si odvážného průzkumníka, který vletí sám přímo do slunce, nebo přátelské psance, kteří vystřelí torpédo velikosti 9 přímo na vaši hlavu. Která sanitka by vás z toho zachránila? Mohli jsme sice tyto případy prohlásit za trvalou smrt a donutit hráče, aby vše předal svým nejbližším příbuzným, ale obávali jsme se, jak hodně by to trestalo ty, kteří hru teprve začínají hrát.
::Přestože vytvoření [[RSI]] motoru s kvantovým pohonem náš solární systém více zpřístupnilo, pořád se jednalo o provincii vlád, rostoucích armádních flotil a super bohatých.<ref name="sc3" />
 
  
 +
Proto bylo rozhodnuto, že Star Citizen musí mít technologii podobnou "klonování", díky níž by hráči mohli přivést své avatary zpět po smrti, ale s několika klíčovými požadavky, které musel lore vyřešit:
  
[[Soubor:Zeus.jpg|1015px]]<hr>
+
*Vzpomínky vašeho avatara musí být předány dál. Nemá smysl vytvářet biologickou kopii, když si nic nepamatuje.
 +
*Proces musí časem degradovat, aby lidé ve vesmíru nebyli nesmrtelní.
 +
*To, jak váš avatar zahynul, by se mělo odrazit v/na jeho novém těle. Pokud vás vyhodili do vzduchu, chtěli jsme vidět ony jizvy a kybernetické končetiny.
 +
*Také jsme chtěli, aby postavy stárly a ne jen naskočily do mladší verze sebe sama.
 +
*V jednu chvíli musí existovat jen jedna kopie někoho. Žádné armády klonů, které se tu prohánějí.
  
 +
Se všemi těmito dalšími prvky, které bylo třeba zapracovat, bylo brzy jasné, že tradiční představy o skenování DNA a klonování nebudou zcela vyhovovat našim potřebám. Místo toho se Narrative tým snažil vytvořit vlastní fikci, která by vysvětlila vědecké základy těchto lékařských zázraků 30. století. Přivítejte prosím ve hře Star Citizen proces "regenerace".
  
{{Kronika rok|2157}}
+
Níže uvádíme popis některých důležitých pojmů týkajících se regenerace (s některými z nich se setkáte v alfě 3.15) a také stručnou historii vývoje této nové technologie.  
*17. března byl [[Mars]] oficiálně prohlášen za obyvatelný a bezpečný. [[Mars]] se tak stal vůbec prvním [[teraformace|teraformovaným]] místem v historii lidstva.
 
*18. března se na [[planeta|planetě]] [[Mars]] narodila [[Abeni Okon]], která se tak stala vůbec prvním dítětem narozeným mimo [[planeta|planetu]] [[Earth|Zemi]].
 
  
 +
Než se však dostanete k této nové fikci, je třeba probrat ještě jedno slovo "retcon" ("retroactive continuity" v překladu "zpětná kontinuita"). Jelikož jsme potřebovali, aby regenerace byla v roce 2951 poměrně běžná a rozšířená, aby odpovídala hratelnosti, museli jsme časovou osu tohoto lore nastavit do minulosti. Zároveň jsme však nechtěli příliš znehodnotit dřívější lore, kde se postavy zabily a zůstaly mrtvé. To znamená, že lidé ve Versu žili s regenerací o něco déle než vy jako hráči, ale ne o moc déle. Do budoucna už by snad všechny lore měly správně zahrnovat historii regenerace a její vliv na životy lidí žijících v UEE i mimo ni.
  
<h4>Modré nebe nad Marsem</h4>
+
A samozřejmě, stejně jako u všech našich aktivně vyvíjených systémů, očekávejte, že níže uvedené se bude stále zdokonalovat s tím, jak bude hra dozrávat. Doufáme, že nám poslouží jako pevný základ, ze kterého budeme moci vycházet.
::[[Soubor:Teraformace.jpg|right|450px]]<code>Po takřka 40 letech pokusů a omylů byl Mars oficiálně klasifikován jako planeta se stabilní kyslíkovou atmosférou. Pomník těm, kteří zahynuli ve Velké tragédii na Marsu v roce 2125, byl odhalen po oficiálním projevu senátora Stephena Nguyena.<br><br>Toto je přepis jeho projevu:</code>
 
  
::::''Můj bratr Sean rád stavěl. Když jsme byli děti, já byl ten, kdo nejradši ze všeho sportoval a poté kandidoval do studentského senátu, on se vždy vrtal v různých věcech. Najít rozebraný DistroBox vyskládaný na podlaze obýváku nebo Seana lézt ve větrací šachtě, protože slyšel jakési klikání, u nás nebylo nic divného. Myslím, že jednou se dostal k až k psovi, ale nikdy jsem to nemohl dokázat. Bylo mu jen deset a už byl tak nadaný. Možná, že nadaný je špatné slovo, protože to nebyl jen jeho talent, ale také jeho zvědavost a absolutní radost z rozebírání věcí a pochopení, jak na všech kouscích záleží a jak to celé funguje.''
+
A nakonec, neváhejte klást otázky na fóru [https://robertsspaceindustries.com/spectrum/community/SC/forum/50259 Lore Ask a Dev] na webu Spectra a my se pokusíme odpovědět, co bude v našich silách, v nadcházejících čtvrtletních článcích [https://robertsspaceindustries.com/comm-link?channel=spectrum-dispatch&series=&type=&text=community+questions&sort=publish_old Loremakers: Community Questions].
  
::::''Jak roky ubíhaly, nějak jsme se odcizili. Byl jen můj divný nadaný bratříček, který mi stále rozebíral věci. Do školy jsme chodili na opačných stranách světa. Nikoho nepřekvapilo,že vystudoval inženýrství a fyziku. Já dělal zase to svoje.''
+
==Terminologie==
 +
===Imprint/otisk===
 +
Termín pro kompletní a holistický biosken jedince, který vytváří nejen záznam jeho DNA, ale také všech jeho vzpomínek, myšlenek a osobnosti. Zatímco imprinty lze přenášet mezi sférami bez ztráty, současně může existovat pouze jedna kopie imprintu. Aktualizace imprintu zruší všechny předchozí imprinty.
  
::::''Jako dospělí jsme se čas od času navštívili, ale neřekl bych, že jsme si byli nějak blízcí. Spíš známí než bratři. Byli jsme prostě příliš odlišní. Já měl rád Phoenix Five, on si myslel, že jsou neoriginální. Já si myslel, že nový program Občanství je důležitá cesta jak odměnit lidi, kteří chtějí vybudovat silnější národ. On si myslel, že to je elitářství. A tak to šlo se vším.''
+
------------------------------------
  
::::''Před mnoha lety, když jsem poprvé získal křeslo, se Sean ukázal na oslavě mého vítězství. Myslím, že ho musel pozvat můj poradce. Abych byl upřímný, nikdy mě ani nenapadlo to zkusit. Někdo z mých zaměstnanců mi řekl, že ho prý viděli postávat v rohu, očividně byl ze všech těch lidí nesvůj. Ani si se mnou nepřišel promluvit, jen napsal vzkaz a požádal někoho, ať mi ho předá. Zde je to, co tam stálo:''
 
  
:::::''„Hej Stephene, vypadals jako bys měl hodně práce, a tak jsem tě nechtěl rušit. Jen jsem ti chtěl říct, že jsi úžasný. Vím, že jsme se hádali a prali, ale to mi dává naději, že do vlády jde někdo, kdo opravdu věří ve své přesvědčení. Je to opravdu vzrušující a mám z tebe velkou radost. Jen pamatuj, že bez ohledu na hrůzy, co tě obklopí, buď statečný, buď sám sebou a budeš v pohodě.“''
+
{{Infobox mechanika
 +
|            soubor =
 +
|        fázeVývoje = 1<!-- 0 = designování, 1 = prvotní impl, 2 = zákl. impl., 3 = pokroč. impl., 4 = téměř kompl. 5 = kompl. -->
 +
|poznámkaFázeVývoje =
 +
|    povolání = <!-- pokud je povolání napište "ano" -->
 +
|  singleLodě = <!-- vhodné u povolání -->
 +
|    multiLodě = <!-- vhodné u povolání -->
 +
|singleVozidla = <!-- vhodné u povolání -->
 +
| multiVozidla = <!-- vhodné u povolání -->
 +
|    vybavení = <!-- vhodné u povolání -->
 +
|popisAktualniStav1 =
 +
|popisAktualniStav2 =
 +
|popisAktualniStav3 = <!-- v případě potřeby lze použít další popiskové parametry až do čísla 10 -->
 +
|popisFinálníPlán1 =
 +
|popisFinálníPlán2 =
 +
|popisFinálníPlán3 = <!-- v případě potřeby lze použít další popiskové parametry až do čísla 10 -->
 +
}}
  
::::''Můj bratr Sean. Sean ničitel. Sean stavitel. Sean byl jednou z mnoha ztracených duší v [[Velká tragédie Marsu|Tragédii]] [[2125]]. Od té doby jsem již nikdy neslyšel jeho otravné řečnění o politice nebo směšně nudný projev o slitinách a jejich stresových bodech. Mojí jedinou útěchou je, že projekt, který stál mého bratra život, byl nyní dokončen. Tento pomník, který je sice jen malou útěchou v porovnání s obrovskou ztrátou všech těch lidských životů, alespoň zachová památku na jejich jména navždy pro zbytek lidstva.''
+
'''Léčení''' je mechanika, která přináší medical systém s nemocnicemi, odstupňovanými zraněními a množstvím léků a nástrojů. První nasazení mechaniky přichází s verzí hry alfa 3.15 a představuje začátek celého konceptu léčení včetně smrti postavy hráče.
  
::::''Víte co? Promiňte mi mou neomalenost, ale do háje s tím. Já nechci, aby se lidé podívali na tento pomník a byli tiší a introspektivní. Chci, aby jména vytesaná do této skály zažehla plamenem. Plamenem, který vyzve je samotné. Plamenem, který vyzve lidstvo. Chci, aby jména na této skále byla bojovým pokřikem pro všechny z nás, abychom vynikali. Abychom vyrazili do vesmíru a našli náš osud.''
+
==Nástroje==
 +
Dobrý zdravotník má po ruce celou řadu nástrojů. Od předmětů na jedno použití až po spolehlivé léčebné nástroje – existuje řada vybavení a pomůcek, které vás i váš tým udrží na nohou. Než se vrhneme na podrobnosti o tom, jak a kde léčit, zde se podíváme na tři nástroje, které má začínající zdravotník v současné době k dispozici a které lze zakoupit v každé nemocnici nebo na klinice.
  
::::''Takže slovy mého hloupého bratříčka, buďte stateční. Buďte sami sebou. A my všichni budeme v pohodě.''<ref name="sc4" />
+
===Medical peny===
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Medpen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Medpeny''' (medical peny; lékařská pera) představují snadný a jednoduchý způsob, jak léčit sebe nebo jinou osobu v terénu. Všech pět typů léků lze zakoupit právě ve formě pera. Chcete-li pero použít, podržením klávesy {{klávesa|C}} otevřete kruhovou nabídku a vyberte pero, které chcete použít. Odtud buď stiskněte klávesu {{klávesa|B}} a použijte jej na sebe, nebo jej pomocí {{klávesa|druhého tlačítka myši}} aplikujte na někoho jiného. Tyto ovládací prvky platí pro všechny lékařské nástroje.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
===Multi-Tool===
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Medical-multitool.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Pyro Mutli-Tool''' může být vybaven lékařským nástavcem LifeGuard, aby mohl být použit jako záchranný prostředek. Tento nástavec, který je přesnější a účinnější než medpeny a jehož další výhodou je možnost léčení na krátkou vzdálenost, je omezen na podávání přípravku Hemozal.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
===Curelife Medical Tool===
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Curelife-medical-tool.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Curelife lékařský nástroj''' by měl mít každý zdravotník, jelikož dokáže aplikovat libovolný z pěti léčivých přípravků v přesném množství nebo jednoduše aplikovat Hemozal podle potřeby. Navíc dokáže také poskytnout podrobné lékařské snímky jiné osoby, upozornit na konkrétní zranění a doporučit léčbu.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
==Používání lékařského nástroje Curelife==
 +
Lékařský nástroj Curelife dokáže zjistit zranění a zdravotní stav jakékoli osoby. Pro zobrazení těchto informací stačí nástroj na osobu namířit. Tímto způsobem můžete také zvýraznit konkrétní končetiny a zobrazit si způsobená zranění. Tento nástroj má dva samostatné režimy: '''základní''' a '''pokročilý'''. Základní režim jednoduše aplikuje Hemozal, podobně jako to umí Multi-Tool. Pokročilý režim umožňuje aplikovat všech pět lékařských léků v přesně zvoleném množství. Chcete-li mezi nimi přepínat a také upravovat množství léků, podržte nástroj {{klávesa|pravým tlačítkem myši}} a poté podržte klávesu {{klávesa|F}} pro interakci s obrazovkou nástroje.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Curelife-basic-mode.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Curelife-advanced-mode.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
==Léky a BDL==
 +
Alfa 3.15 rozšiřuje arzenál léků, které má zdravotník k dispozici. Všechny tyto léky mají jedinečné vlastnosti a účinky, všechny však zvyšují hladinu léků v krvi (BDL = Blood Drug Level).
  
 +
Hodnota BDL se sleduje vedle stavu zdraví na HUD přilby. Jakmile tato úroveň dosáhne 50 % maxima, vaše postava se dostane do stavu předávkování. To ovlivní vaši rychlost pohybu, rozostří vám zrak, přidá efekt kývání zbraně a způsobí, že vaše postava bude nepředvídatelně řídit loď/vozidlo. Vaše postava navíc začne pomalu dostávat poškození, pokud nebudete nežádoucí účinky kompenzovat.
  
<h4>(18. března): Mimozemské dítě</h4>
+
Dále jsou uvedeny typy dostupných léků, včetně čtyř nových, které byly představeny ve verzi alfa 3.15:
::Lidstvo dosáhlo fáze dospívání a podniklo prvotní krůčky pryč ze svého domovského světa. Planeta [[Mars]] byla konečně [[teraformace|teraformována]]. Senátor Stephen Nquyen dokončil svůj proslov a odhalil Památník.
+
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Medpen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Hemozal''' je primární lék používaný zdravotníky a lze jej nalézt jak v peru (MedPen), v lékařské pistoli Curelife, tak v lékařském nástavci LifeGuard určeném pro multi-tool. Tento lék dokáže zastavit krvácení a obnovit zdraví až do aktuálního maxima, navíc dokáže člověka přivést zpět ze stavu neschopnosti se hýbat. Krvácení je zastaveno při jakémkoli množství použitého léku.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Adrenapen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Demexatrine''' je forma syntetického adrenalinu, který lze použít ke zmírnění svalové únavy a příznaků souvisejících s otřesem mozku. Může pomoci při kývání zbraní a zpomalených pohybových efektech způsobených zraněním. Demexatrin lze podávat buď perem (AdrenaPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Opiopen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Roxaphen''' je lék proti bolesti, který může pomoci zmírnit příznaky, jenž výrazně omezují váš pohyb, jako je například vážné zranění nohou nebo rukou, které vám brání stát nebo držet předměty. Přípravek Roxaphen lze podávat buď pomocí pera (OpioPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Corticopen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Sterogen''' je kortikosteroid, který může pomoci zmírnit příznaky spojené se svalovou slabostí nebo poškozením dýchacích cest, jako jsou například následky zranění hrudníku při sníženém boji zblízka nebo zranění hlavy způsobující rozmazané vidění. Sterogen lze podávat buď perem (CorticoPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
<!-- Obrázek s delším textem -->
 +
<div id="obrText">
 +
<div class="shadow imgText">[[Soubor:Detoxpen.png|300px]]
 +
</div>
 +
<div class="textOText">
 +
'''Resurgera''' je rychlý detoxikační prostředek, který po užití začne pomalu snižovat zvýšenou hladinu léku v krvi a může také zmírnit příznaky způsobené předávkováním. Přípravek Resurgera lze podávat buď pomocí pera (DetoxPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.
 +
</div>
 +
</div>
 +
<!-- konec obrázku s delším textem -->
 +
==Zranění==
 +
Zranění je způsobeno trvalým a opakovaným poškozením hráče. Zranění může vzniknout na kterékoli končetině, hrudníku nebo hlavě. Zranění se vám zobrazí buď prostřednictvím HUD helmy v levém dolním rohu, nebo pomocí skenování pomocí lékařského nástroje Curelife.
  
::Ti, kteří se aktu účasnili, si párty jednoduše užívali, zatímco se noc linula po povrchu [[Mars]]u. Jak oslavy pokračovaly, [[systém]]em se hrálo „What It Was“ od skupiny Roommates, která stála teprve na začátku své popularity.
+
Níže jsou uvedeny různé typy zranění, jak na vás působí a jak a kde je lze vyléčit.
 +
===Tier 3 / úroveň 3 / drobná zranění===
 +
Drobná zranění lze vyléčit na jakémkoli lékařském lůžku úrovně 3, například na lůžku Cutlass Red. Tento první stupeň zranění snižuje váš maximální fond zdraví (health pool) a také zavádí několik herních efektů v závislosti na tom, kde jste byli zraněni. Pokud máte zraněné ruce, vaše zbraně budou hůře mířit a poškození způsobené útoky zblízka se sníží. Pokud jsou to vaše nohy, sníží se rychlost vašeho pohybu. V případě hrudníku se sníží vaše výdrž a vaše postava začne sípat. A konečně, pokud je to vaše hlava, začne se vám rozmazávat vidění, zvuk, který slyšíte, bude tlumený a bude vám déle trvat, než se zotavíte z omráčení. Žádné drobné zranění nevyžaduje stabilizaci.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Zraneni-tier3.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
===Tier 2 / úroveň 2 / středně těžká zranění===
 +
Středně těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko úrovně 2, například na klinice nebo v lékařských stanicích větších lodí, jako je Carrack nebo 890 Jump. Středně těžká zranění značně prohlubují účinky pozorované u lehkých zranění s několika doplňky. Středně těžká zranění způsobí, že vaše postava začne kulhat a slyšitelně chrčet bolestí. Pokud středně těžké zranění utrpíte na hlavě nebo na hrudi, je nutná stabilizace na lékařském lůžku libovolného stupně.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Zraneni-tier2.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
===Tier 1 / úroveň 1 / těžká zranění===
 +
Těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko 1. stupně, jaké se nachází například v nemocnici. Těžká zranění ještě více stupňují následky středně těžkých zranění a přidávají se k nim ještě další poškození. Těžké zranění nohou přinutí postavu zůstat ležet bez možnosti stát nebo se krčit. Pokud se jedná o zranění rukou, vaše postava nebude schopna držet předměty. Těžká zranění hlavy nebo trupu budou rovněž vyžadovat stabilizaci na jakémkoli lékařském lůžku.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Zraneni-tier1.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
==Lékařská zařízení==
 +
Když už známe zranění, potřebujeme místa, kde je můžeme léčit. Lékařská zařízení se nacházejí po celém versu, od obrovských měst až po malé vesmírné stanice. Existuje dokonce několik vybraných lodí, které v sobě nabízejí lékařskou péči.
  
::Byl to obrovský úspěch lidstva jedné noci a měla to být noc dvou úspěchů.
+
Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP při výběru lodí. Níže jsou uvedeny tři typy zdravotnických zařízení a také to, jaké služby poskytují.
 +
===Nemocnice===
 +
Nemocnice neboli zdravotnická zařízení 1. stupně se nacházejí ve všech hlavních přistávacích zónách. Lze v nich stabilizovat pacienta, ošetřit zranění a přivést člověka zpět k životu.
 +
===Kliniky===
 +
Kliniky neboli zdravotnická zařízení 2. úrovně se nacházejí na většině vesmírných stanic po celém vesmíru a také v menších přistávacích zónách, jako je GrimHex. Lze je použít ke stabilizaci pacienta, ošetření drobných až středně těžkých zranění a k oživení člověka po smrti.
 +
===Ambulance===
 +
Ambulance neboli zdravotnická zařízení 3. úrovně se nacházejí na zdravotnických lodích, jako je Cutlass Red. Lze je použít ke stabilizaci pacientů a ošetření lehčích zranění, nelze je však použít k oživení ze smrti.
 +
==Lékařská lůžka a ošetření==
 +
Teď, když jsme se seznámili se zraněními a zařízeními, která je mohou léčit, pojďme se do jednoho z nich podívat a vyhledat lékařské lůžko. Ta lze nalézt na libovolném počtu míst, od lodi přes vesmírnou stanici až po městskou nemocnici. Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP.
  
::Pronikavý pláč probodnul hudbu a okamžitě upoutal pozornost [[Senátor]]ů, hodnostářů i vědců. Rychle našli zdroj pláče: [[Kinah Okon]], jedna z vedoucí inženýrů přístavu [[Renatus]]. Původem z Nigérie na [[Earth|Zemi]], byla součástí projektu několik let společně se svým manželem [[Madu Okon|Madu]]. Ještě důležitější však bylo, že byla v sedmém měsíci těhotenství, což bylo první dítě páru. Zdravotnický personál na základně velmi pečlivě sledoval vývoj dítěte, dokonce doporučil transfér zpátky na [[Earth|Zem]], ale [[Kinah Okon|Kinah]] odmítla opustit projekt, který byl pro ni vášní.
+
Pokud jste však utrpěli vážné zranění a je pro vás obtížné chodit, je v každém veřejném hangáru k dispozici zrychlená možnost, která je uvedena níže. Zdravotník může pacienta přivézt na tato místa nouzového vysazení (pro urychlení použijte nosítka!) a poté tento výtah poslat přímo do zdravotnického zařízení. V obou případech se co nejdříve přesuňte k lékařskému lůžku!
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Emergency-dropoff.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
Jakmile se ocitnete na lékařském lůžku, zobrazí se vám nabídka až se třemi možnostmi (třetí možnost se objeví u majitelů lodí a umožní jim vyřadit hráče, kteří se zaregistrovali na jejich lodní JIP). První možnost vám poskytne přehled o vaší postavě, který je zobrazen níže. Zde si můžete podrobně prohlédnout zranění, která jste utrpěli, spolu s doporučenými možnostmi léčby.  
  
::Místní medici okamžitě doprovodili [[Kinah Okon|Kinah]] a jejího manžela na ošetřovnu. V 01:28 [[SET]], [[Abeni Okon]] se stala prvním [[lidé|lidským]] dítětem narozeným na jiné [[planeta|planetě]]. Nebylo to bez komplikací a [[Abeni Okon|Abeni]] musela strávit několik týdnů pod pečlivým dozorem.
+
Chcete-li použít léčbu, klikněte na záložku "Treatment" (lščba) a vyberte zranění, která chcete vyléčit. Po několika sekundách bude zranění odstraněno a vaše zdraví obnoveno na plný stav. Je to jednoduché! Mějte na paměti, že tyto možnosti se vám zobrazí pouze v případě, že jste při vědomí. Pokud jste v bezvědomí a dopraveni do nemocnice nebo na kliniku, zařízení se o vaše zranění postará za vás a vy se probudíte plně uzdraveni.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Treatment.jpg
 +
|velikost = 800px
 +
}}
 +
==Inkapacitace (neschopnost pohybu)==
 +
Utrpěli jste značné poškození, vaše zdraví dosáhlo 0 % a padáte na zem. Gratuluji, jste inkapacitováni!
  
::„Bylo toho tolik, co jsme nevěděli. Mohly základní rozdíly mezi [[Mars]]em a [[Země|Zemí]] ovlivnit dítě? Nechtěli jsme nic ponechat náhodě. Osobně jsem se cítil k dítěti zavázaný, takže jsme možná byli trochu zvlášť opatrní,“ poznamenal ve svých pamětech dr. [[Michael V. Smith]], vedoucí zdravotnických zařízení na základně. „Ale nikdo nemohl popřít obrovské důsledky toho, co se stalo.
+
Vaše postava je nyní nepohyblivá a hodiny se rozběhly. Než časovač vyprší, musíte dostat dávku Hemozalu, jinak… jste mrtví! Mějte na paměti, že předměty, které máte na sobě, zůstanou v případě smrti na vaší mrtvole.
 +
{{Obr centr
 +
| obr = Incapacitace.jpg
 +
|velikost = 720px
 +
}}
 +
Dobrou zprávou je, že není ztracena veškerá naděje ani v případě, že jste sami! Pokud v bezprostřední blízkosti není nikdo, kdo by vám pomohl, můžete vytvořit maják podržením klávesy {{klávesa|M}}. Tím vytvoříte majákovou (beacon) misi pro hráče v okolí, která je automaticky nastavena na odměnu patnáct tisíc aUEC a vyplacena po doručení do zdravotnického zařízení.  
  
::[[Abeni Okon|Abeni]] byla nakonec ze zdravotnické stanice propuštěna a předána rodičům, kteří konečně mohli svou dceru vzít domů. Něco dalšího následovalo…
+
Hráči, kteří tuto misi přijmou, vás mohou přivést na místo předání nouzové lékařské pomoci, které se nachází ve všech hangárech připojených ke zdravotnickému zařízení. Více informací o těchto místech najdete výše v části Lékařská lůžka a ošetření.
 
 
::Sláva.
 
 
 
::Mediální společnosti pronásledovaly [[Abeni Okon|Abeni]], přenášely každý okamžik jejího života. Jak se [[Mars]] vyvíjel a lidé začali utíkat ze zoufale přelidněné [[Země]], bylo pro Okon rodinu stále obtížnější vyhnout se davům zvědavců a uctívačů.
 
 
 
::„Všichni měli pocit jako by ji znali,“ poznamenala [[Kinah Okon]] v jednom z mála rozhovorů. „Byla pro každého dcerou nebo sestrou nebo přítelkyní. Někdy to bylo roztomilé, jindy… ne tolik. Byla to nezdravá úroveň důvěrnosti od cizích lidí.“
 
 
 
::Zdálo se to jen jako otázka času před tím, než tato nekončící pozornost vyvolá odpor. Kolem jejího věku dvaceti let se jevilo, jakoby se [[Abeni Okon|Abeni]] vzdala a přijmula svůj obdiv a pozornost.
 
 
 
::Bylo ji možné najít v každém baru a na párty, které byly ochotné ji za přítomnost zaplatit. Pustila se do směšného obchodu a v zásadě utrácela peníze, které se kolem ní vždy tvořily. Mediální pozornost se začala stáčet na temnou stranu: bylo to, jako když se poškozená loď snaží zůstat ve vzduchu i když každý ví, že náraz je nevyhnutelný.
 
 
 
::Náraz opravdu nastal, ale nebylo to tak veřejné, jak si lidé mysleli, že to bude. [[Abeni Okon|Abeni]] zrovna odcházela z jedné párty, když byla venku konfrontována tiskem a fanoušky. Nenastaly žádné opilecké střety nebo házení lahví, pouze výměna slov, a pak byla [[Abeni Okon|Abeni]] pryč.
 
 
 
::Po té noci, kdy zmizela z veřejného dohledu bez jediného vysvětlení proč, začala pracovat pro místní komunitní programy aktivní pomoci. Často se stěhovala do oblastí, kde bylo pomoci nejvíce zapotřebí a vždy dále a dále od slávy, která ji téměř pohltila.
 
 
 
::[[Abeni Okon]] uskutečnila jedno konečné veřejné vystoupení. Roku [[2232]], ve věku 75 let, byla čestným hostem při startu [[Artemis]]. Stojící na pódiu po boku kapitánky [[Lisa Danvers|Lisy Danvers]], vedoucího mise [[Justin Cobb|Justina Cobba]] a významných představitelů státu, [[Abeni Okon|Abeni]] řekla toto:
 
 
 
 
 
:::''„Jsou okamžiky, na které lze být hrdý. Podle všeho, já nejsem někdo, kdo by si zasloužil být na tomto shromáždění, stát vedle těchto lidí, jako bych k nim patřila. Já tu jsem jednoduše proto, že existuji. Dosáhla jsem slávy a proslulosti bez nějakého přičinění nebo snahy mimo to, že jsem byla dítětem svých rodičů. Ale tady jsou lidé, kteří svou statečností a oddaností posouvají lidstvo kupředu, ne výhradně z jejich činů. Nutí nás všechny se na sebe podívat a žádát od nás víc. Snažila jsem se lépe žít, ale chci slyšet skutečné hrdiny.“''
 
 
 
 
 
::Odstoupila od mikrofónu, aby přenechala publikum [[Lisa Danvers|Lise Danvers]]. To bylo naposled, co se objevila na veřejnosti, a to nejbližší, co se dalo z jejích slov vyčíst o náhlé změně před všemi těmi lety.
 
 
 
::[[Abeni Okon]] zemřela 9. prosince [[2252]] [[SET]] ve věku 95 let.
 
 
 
::První dítě narozené mimo [[Earth|Zemi]] bylo pochováno k odpočinku na úbočí kopce na [[Mars]]u s prostým náhrobník kamenem. Byla pochována ve světě, ať už jej měla ráda nebo ne, kterému pomohla, aby byl vnímán jako druhý domov lidstva.<ref name="rsi" />
 
 
 
 
 
==Reference==
 
<references>
 
<ref name="sc">[http://www.star-citizen.cz/id12668-2113-kdy-zajdeme-prilis-daleko/ Star-Citizen.cz]</ref>
 
<ref name="sc1">[http://www.star-citizen.cz/id12670-2120-dejte-tem-lidem-vzduch/ Star-Citizen.cz]</ref>
 
<ref name="sc2">[http://www.star-citizen.cz/id12672-2125-temny-den/ Star-Citizen.cz]</ref>
 
<ref name="sc3">[http://www.star-citizen.cz/id12674-2140-lod-v-kazde-garazi/ Star-Citizen.cz]</ref>
 
<ref name="sc4">[http://www.star-citizen.cz/id12675-2157-modre-nebe-nad-marsem/ Star-Citizen.cz]</ref>
 
<ref name="rsi">[https://robertsspaceindustries.com/comm-link/spectrum-dispatch/13640-This-Day-In-History-The-Extraterrestrial-Child This Day in History: The Extraterrestrial Child]</ref>
 
</references>
 

Aktuální verze z 1. 11. 2021, 12:31

Tankování/refuel

Ve zkratce:

  • refuel je v počáteční fázi návrhy, aktivní vývoj probíhá
  • hráči mohou na stanici přes tankovací rameno naplnit Starfarer kvantovým nebo hydrogenovým palivem
  • systém Pyro bude mít mnohem méně příležitostí k tankování na stanicích, proto bude tankování mezi hráči důležité
  • mechanika připojení ramene a tankování využívá nadcházející rozhraní pro dokování lodě k lodi
  • rozhraní pro tankování umožní nastavit cenu, množství a typ paliva, stejně jako vybrat konkrétní nádrž
  • tankování mezi dvěma loděmi zabere nějaký čas
  • tlak v nádrži může zvýšit rychlost tankování; kvalifikovaný operátor může zkrátit čas potřebný pro přesun paliva
  • poruchy mohou způsobit netěsnosti, výbuchy i poškození
  • lodě s plným palivem budou pomalejší

Existuje celkový návrh této mechanichy a dolaďuje se každý malý detail, jenž bude hrát při refuelu roli. Konkrétně lze zmínit vzhled UI, její fungování, umístění v lodi, jak bude fungovat palivové rameno u Starfareru.

Hráči budou moci přijít ke stanici a operovat s ramenem a doplňovat jak hydrogenové, tak kvantové palivo. Budou moci Starfarer vybavit speciálními nádržemi pro jeden či druhý typ paliva, nastavitelné přes UI včetně množství paliva v nádrži.

Následně se můžou majitelé Starfareru vydat za hráči, kteří si nevšimli, že jim palivo na cestu nevystačí, a nemohou se hnout z místa. Tento scénář bude velmi potřebný hlavně v systému Pyro, kde je jen minimální počet stanic pro doplnění paliva.

Tier 0 dovolí se přes chat domlouvat, jestli někdo nepotřebuje pomoc s palivem. Budoucí tier následně přinese signální majáky (beacons) s hlášením o potřebě dodávky paliva. Sice by se daly signální majáky vydat již s T0, ale pak by tato mechanika trvala o něco déle, než by vyšla, a prioritou je dostat refueling mezi hráče co nejdříve. S majáky tak přijde i systém kontraktů.

Při samotném doplňování paliva ze Starfareru k jiné lodi se využije rozšířený systém dokování ship-to-ship, který vychází s verzí 3.13. Pro připojení ramene Starfareru k palivovému portu druhé lodi se bude používat stejné UI jako teď pro Merlina a Constellation. Při nesprávném připojování může dojít k poškození ramene i druhé lodi.

Po úspěšném propojení může operátor palivové stanice na Starfareru nastavit cenu, typ a požadované množství paliva včetně určení palivové nádrže, ze které se má palivo čerpat.

Samotné množství paliva v palivových nádržích bude představovat určitý gameplay z pohledu tlaku. Profesionál tak bude moci doplnit palivo třeba řádově v několika sekundách. Začátečník, který se nebude chtít starat s různými tlaky v jednotlivých nádržích, bude potřebovat několikanásobně více času, třeba i jednu minutu. Samozřejmě čas doplňování se také odvíjí od velikosti nádrží u druhé lodi. Doplnění Idris tak může i profesionálovi zabrat několik minut a několik Starfarerů.

Doplňování paliva z jedné lodi na druhou je velmi riskantní z pohledu nečinnosti obou lodí, protože to nějaký čas bude trvat. Stejně tak se prodlouží i doba potřebná k doplnění paliva u stanice, která je v tuto chvíli v podstatě nulová.

Kompletně naplněný Starfarer se bude pohybovat mnohem pomaleji než kdyby nevezl plné nádrže paliva.

Vývoj: Na mechanice se již aktivně pracuje, dolaďuje se design detailů, vše je již naplánované, závislosti na druhých týmech jsou vyřešené, Art tým poskytne změnu vzhledu ramene a palivových portů. V zásadě musí být tato mechanika ve hře se zpřístupněním systému Pyro.

Otázka: Pomohl vývoj těžby k lepšímu designování a vývoji mechaniky refuelingu? Pomohl z pohledu jak přistupovat třeba k UI od úplného začátku, to se teď vyplácí právě u refuelingu a jeho UI. Díku této zkušenosti je tak možné vytvořit celé UI bez nutnosti spoléhat se na externí týmy, které jsou zaměstnané vlastními úkoly. Naučili jsme se také pár triků, které nám pomáhají v rychlejším vývoji UI, jelikož jsme pracovali nejen na UI k těžbě, ale i na UI k rafinérkám.

Oblast, která bude potřebovat úpravy, bude vliv na ekonomiku. Protože dopad miningu má aktuálně své klady a zápory, tak i jednotlivé iterace refuelingu ve hře budou muset přinášet změny, aby byl samotný refueling ziskový a vyplatil se, zároveň ale ekonomiku neničil.

Otázka: Bude možné pokazit refueling a způsobit nehody? Určitě ano. Při samotném připojování může dojít k poškození Starfareru, ramene nebo lodi bez paliva. Při příliš rychlém a nezkušeném doplňování může dojít k výtrysku paliva do volného kosmu nebo třeba ke vznícení. Taktéž se koukáme na možnosti toho, že by hráči cíleně nemuseli plnit nádrže na maximum v případě, že by se vydávali do velmi horkých oblastí a neměli na to přizpůsobené nádrže. Důvodem bude existence jistých podmínek, během kterých může být u velmi natlakovaných nádrží doplňování paliva rychlejší, ale v případě horkých oblastí se stanou tyto nádrže nestabilní a může dojít k výbuchu, proto se vyplatí je nemít zcela zaplněné. Tyto případné nehody však nebudou implementované s první verzí refuelingu.

Opravování/repair & salvage

Ve zkratce:

  • první verze salvage umožní odstranění trupu
  • odstraněním části trupu se materiál přesune do zásobníku vaše salvage nástroje (zásobník multi-toolu nebo řezáku)
  • materiál ze zásobníku lze využít pro opravy
  • pokud v boji utrpíte poškození, může přes EVA s pomocí nástroje na opravy poškozený trup napravit
  • lze využít salvage na opuštěný vrak a získaný materiál následně využít na opravu vlastního plavidla
  • manuální oprava nezaručí, že bude loď vypadat jako nová; bude znát, že prošla ruční opravou
  • manuálně opravená loď nemusí mít plné HP jako nová loď
  • systém Pyro bude mít mnohem méně příležitostí k opravám na stanicích, proto musí mít hráči možnost být v tomto směru samostatnější
  • později budou následovat opravy i uvnitř interiéru a také salvage s lodí Reclaimer
  • aktuálně je mechanika v rané fázi konceptování

Mechanika oprav se nachází v počáteční fázi a proto se může stát, že řada zmíněných prvků se do finální podoby mechaniky nedostane a nebo dostane v jiné podobě.

Opravování je vlastní první verzí mechaniky salvage, kterou interně nazýváme "hull stripping" (svlékání trupu). Hráč tak může stát před lodí nebo vozidlem a v prvé řadě začít trup zbavovat částí. Loď tak ztrácí svou integridu a snižuje se její celkové HP. To se projeví i vizuálně, jelikož toto „svlékání“ využívá damage mapu V2. Část trupu je tak přeměněna na materiál a uskladněna v zásobníku.

Takto uskladnění materiál lze použít právě na opravu. Pokud tedy má hráč poškozenou loď třeba z boje, bude moci vylézt z kokpitu třeba v EVA, vzít si svůj opravný nástroj (např. multi-tool s patřičným nástavcem a zásobníkem) a zacelit díry od zásahů.

Když se hráč bude nacházet u nějakého vraku, jeho loď bude poškozená a on nebude mít žádný materiál, může jej pres salvage získat právě z onoho vraku a využít nově získaný materiál na opravu své lodi.

Oprava poškození určitě nezpůsobí návrat do stoprocentní vizuální kondice, ale bude zjevné, že daná loď byla poškozená a následně opravená. Myšlenkou je použít jiný materiál, aby bylo vizuálně odlišené, která část byla opravena. Pokud bude chtít hráč svou loď opravit natolik, aby nešla zacelená poškození poznat, bude muset navštívit speciální provozovnu, která poskytuje řádné opravy.

Oprava je tak ve své podstatě propojená se salvage. Salvage je vlastně jeden mód a převrácením funkcionality získáte mód opravy.

Co se týče vizuálu tak máme nové dokonale čisté lodě, máme vizuální degradaci lodí, vizuál pro poškozené lodi a nově bude tedy i vizuál pro ručně opravované lodi. Tento vizuál je však ve fázi výzkumu, je zapotřebí zapojit grafický tým a další řadu zainteresovaných osob, aby bylo zajištěno, že to bude fungovat dobře, proto k tomu zatím nejsou bližší informace. Tato vizuální stránka je důležitá, protože dovoluje hráčům ponechat si viditelnou upomínku na historii jejich lodě a vším, či si plavidlo prošlo.

O systému oprav se mluví již od samého začátku, od Chrisových komentářů přes staré díly pořadu Wingman's Hangar nebo Around The Verse. Mechanika se stává žádanější, jak se PU stává více a více persistentní a jak přicházejí nové a nové mechaniky do hry. Brzy přibude systém zdraví, díky kterému se budeme více starat o to, co máme, obzvlášť když bude vše persistentní. Už nebudete chtít opustit svou loď a někde na planetě zemřít. Budete chtít mít možnost si loď opravit a odletět odtamtud. Oprava tak zapadá do dalších systémů, které se do hry přidávají.

Opravování už je témat dlouhou dobu a toto je teprve začátek a bude se rozšiřovat jak se hlouběji podíváme na salvage, protože je tady spojitost. U salvage můžete použít lasery k získání materiálů, ale pak tu budete mít Reclaimer loď s „klepety“. Progres tak začíná od těch menších věcí k těm větším a je to taktéž dobrý start pro zkoumání toho, co funguje v hratelnosti a co ne.

Stejně jako u refuelingu a systému Pyro, tak analogicky i lokací se službou oprav nebude v tomto systému moc. Proto budou hráči potřebovat možnost, jak si s poškozením poradit. Pyro systém je rozlehlejší a méně zaplněný než systém Stanton, proto je nutné, aby hráči mohli být více samostatnější.

Opravy se ale netýkají jen trupu lodi. Později chceme dovolit i opravovat například uvnitř lodě. Když nepřítel poničí generátor energie, hráč by měl mít možnost někde v klidu přistát a generátor si opravit, než aby byl hráč uvězněn ve vesmíru bez funkčního generátoru. Vše je provázané a vede k samostatnosti.

Aktuální fáze vývoje: Stále na začátku, většina designu je na papíře. Probíhá komunikace s game directory a pracuje se na funkčním designu, což je jen nóbl název pro excelovskou tabulku s čísly, mezi které patří například míry pro strippování, jak to snižuje HP a další. Pracuje se tedy na všech detailech. Tým je taktéž závyslí na jiných týmech včetně grafického, VFX a network týmu. Pokud se vyvrtá do trupu díra, je zapotřebí zapojit network, protože to přináší své vlastní problémy.


Star Citizen už od prvních dnů počítal s tím, že smrt hráče bude mít smysluplné následky. Odkazovalo se k dokumentu "Smrt spacemana" (Death of a Spaceman), přičemž se doufalo, že se podaří vytvořit nebezpečný vesmír, který dá volbám skutečnou váhu a odmění hráče opravdovým pocitem úspěchu, pokud se jim podaří dokončit své dobrodružství bez úhony. Chtěli jsme, abyste svého avatara vnímali jako něco, o co je třeba se starat stejně jako o svou loď.

Jak Chris Roberts a Richard Tyrer uvedli v epizodě Calling All Devs z 30. října 2020, vývoj alfy Star Citizen pokročil do bodu, kdy bylo možné začít s aktivním vývojem této zásadní herní smyčky. S Actor Feature týmem v čele byla medical gameplay zdokonalena do té míry, že se očekává, že patch Alpha 3.15 s sebou přinese vydání Healing mechaniky úrovně 0 (tier 0).

Současně s touto zbrusu novou mechanikou pracuje Narrative (příběhový) tým na zbrusu novém lore. I když jsme vždy věděli, že lékařská věda bude dostatečně pokročilá na to, aby vás přivedla zpět z pokraje smrti, právě během nedávného období vývoje bylo rozhodnuto, že hráči budou mít prospěch z toho, že se budou moci vrátit zpět, i když tělo jejich avatara bude zcela ztraceno.

Zatímco spoustu scénářů bylo možné vysvětlit tím, že pilné týmy NPC záchranářů zraněné hráče najdou a přivezou zpět do civilizace, u hry, jako je Star Citizen, existovalo mnoho případů, kdy by vás ani ti nejodvážnější piloti sanitek nebyli schopni zachránit. Představte si odvážného průzkumníka, který vletí sám přímo do slunce, nebo přátelské psance, kteří vystřelí torpédo velikosti 9 přímo na vaši hlavu. Která sanitka by vás z toho zachránila? Mohli jsme sice tyto případy prohlásit za trvalou smrt a donutit hráče, aby vše předal svým nejbližším příbuzným, ale obávali jsme se, jak hodně by to trestalo ty, kteří hru teprve začínají hrát.

Proto bylo rozhodnuto, že Star Citizen musí mít technologii podobnou "klonování", díky níž by hráči mohli přivést své avatary zpět po smrti, ale s několika klíčovými požadavky, které musel lore vyřešit:

  • Vzpomínky vašeho avatara musí být předány dál. Nemá smysl vytvářet biologickou kopii, když si nic nepamatuje.
  • Proces musí časem degradovat, aby lidé ve vesmíru nebyli nesmrtelní.
  • To, jak váš avatar zahynul, by se mělo odrazit v/na jeho novém těle. Pokud vás vyhodili do vzduchu, chtěli jsme vidět ony jizvy a kybernetické končetiny.
  • Také jsme chtěli, aby postavy stárly a ne jen naskočily do mladší verze sebe sama.
  • V jednu chvíli musí existovat jen jedna kopie někoho. Žádné armády klonů, které se tu prohánějí.

Se všemi těmito dalšími prvky, které bylo třeba zapracovat, bylo brzy jasné, že tradiční představy o skenování DNA a klonování nebudou zcela vyhovovat našim potřebám. Místo toho se Narrative tým snažil vytvořit vlastní fikci, která by vysvětlila vědecké základy těchto lékařských zázraků 30. století. Přivítejte prosím ve hře Star Citizen proces "regenerace".

Níže uvádíme popis některých důležitých pojmů týkajících se regenerace (s některými z nich se setkáte v alfě 3.15) a také stručnou historii vývoje této nové technologie.

Než se však dostanete k této nové fikci, je třeba probrat ještě jedno slovo "retcon" ("retroactive continuity" v překladu "zpětná kontinuita"). Jelikož jsme potřebovali, aby regenerace byla v roce 2951 poměrně běžná a rozšířená, aby odpovídala hratelnosti, museli jsme časovou osu tohoto lore nastavit do minulosti. Zároveň jsme však nechtěli příliš znehodnotit dřívější lore, kde se postavy zabily a zůstaly mrtvé. To znamená, že lidé ve Versu žili s regenerací o něco déle než vy jako hráči, ale ne o moc déle. Do budoucna už by snad všechny lore měly správně zahrnovat historii regenerace a její vliv na životy lidí žijících v UEE i mimo ni.

A samozřejmě, stejně jako u všech našich aktivně vyvíjených systémů, očekávejte, že níže uvedené se bude stále zdokonalovat s tím, jak bude hra dozrávat. Doufáme, že nám poslouží jako pevný základ, ze kterého budeme moci vycházet.

A nakonec, neváhejte klást otázky na fóru Lore Ask a Dev na webu Spectra a my se pokusíme odpovědět, co bude v našich silách, v nadcházejících čtvrtletních článcích Loremakers: Community Questions.

Terminologie

Imprint/otisk

Termín pro kompletní a holistický biosken jedince, který vytváří nejen záznam jeho DNA, ale také všech jeho vzpomínek, myšlenek a osobnosti. Zatímco imprinty lze přenášet mezi sférami bez ztráty, současně může existovat pouze jedna kopie imprintu. Aktualizace imprintu zruší všechny předchozí imprinty.



Alternative text
Star Citizen:Pískoviště
fáze vývoje:prvotní implementace
Popis – aktuální stav

Léčení je mechanika, která přináší medical systém s nemocnicemi, odstupňovanými zraněními a množstvím léků a nástrojů. První nasazení mechaniky přichází s verzí hry alfa 3.15 a představuje začátek celého konceptu léčení včetně smrti postavy hráče.

Nástroje

Dobrý zdravotník má po ruce celou řadu nástrojů. Od předmětů na jedno použití až po spolehlivé léčebné nástroje – existuje řada vybavení a pomůcek, které vás i váš tým udrží na nohou. Než se vrhneme na podrobnosti o tom, jak a kde léčit, zde se podíváme na tři nástroje, které má začínající zdravotník v současné době k dispozici a které lze zakoupit v každé nemocnici nebo na klinice.

Medical peny

Medpen.png

Medpeny (medical peny; lékařská pera) představují snadný a jednoduchý způsob, jak léčit sebe nebo jinou osobu v terénu. Všech pět typů léků lze zakoupit právě ve formě pera. Chcete-li pero použít, podržením klávesy C otevřete kruhovou nabídku a vyberte pero, které chcete použít. Odtud buď stiskněte klávesu B a použijte jej na sebe, nebo jej pomocí druhého tlačítka myši aplikujte na někoho jiného. Tyto ovládací prvky platí pro všechny lékařské nástroje.

Multi-Tool

Medical-multitool.png

Pyro Mutli-Tool může být vybaven lékařským nástavcem LifeGuard, aby mohl být použit jako záchranný prostředek. Tento nástavec, který je přesnější a účinnější než medpeny a jehož další výhodou je možnost léčení na krátkou vzdálenost, je omezen na podávání přípravku Hemozal.

Curelife Medical Tool

Curelife-medical-tool.png

Curelife lékařský nástroj by měl mít každý zdravotník, jelikož dokáže aplikovat libovolný z pěti léčivých přípravků v přesném množství nebo jednoduše aplikovat Hemozal podle potřeby. Navíc dokáže také poskytnout podrobné lékařské snímky jiné osoby, upozornit na konkrétní zranění a doporučit léčbu.

Používání lékařského nástroje Curelife

Lékařský nástroj Curelife dokáže zjistit zranění a zdravotní stav jakékoli osoby. Pro zobrazení těchto informací stačí nástroj na osobu namířit. Tímto způsobem můžete také zvýraznit konkrétní končetiny a zobrazit si způsobená zranění. Tento nástroj má dva samostatné režimy: základní a pokročilý. Základní režim jednoduše aplikuje Hemozal, podobně jako to umí Multi-Tool. Pokročilý režim umožňuje aplikovat všech pět lékařských léků v přesně zvoleném množství. Chcete-li mezi nimi přepínat a také upravovat množství léků, podržte nástroj pravým tlačítkem myši a poté podržte klávesu F pro interakci s obrazovkou nástroje.

Curelife-basic-mode.jpg
Curelife-advanced-mode.jpg

Léky a BDL

Alfa 3.15 rozšiřuje arzenál léků, které má zdravotník k dispozici. Všechny tyto léky mají jedinečné vlastnosti a účinky, všechny však zvyšují hladinu léků v krvi (BDL = Blood Drug Level).

Hodnota BDL se sleduje vedle stavu zdraví na HUD přilby. Jakmile tato úroveň dosáhne 50 % maxima, vaše postava se dostane do stavu předávkování. To ovlivní vaši rychlost pohybu, rozostří vám zrak, přidá efekt kývání zbraně a způsobí, že vaše postava bude nepředvídatelně řídit loď/vozidlo. Vaše postava navíc začne pomalu dostávat poškození, pokud nebudete nežádoucí účinky kompenzovat.

Dále jsou uvedeny typy dostupných léků, včetně čtyř nových, které byly představeny ve verzi alfa 3.15:

Medpen.png

Hemozal je primární lék používaný zdravotníky a lze jej nalézt jak v peru (MedPen), v lékařské pistoli Curelife, tak v lékařském nástavci LifeGuard určeném pro multi-tool. Tento lék dokáže zastavit krvácení a obnovit zdraví až do aktuálního maxima, navíc dokáže člověka přivést zpět ze stavu neschopnosti se hýbat. Krvácení je zastaveno při jakémkoli množství použitého léku.

Adrenapen.png

Demexatrine je forma syntetického adrenalinu, který lze použít ke zmírnění svalové únavy a příznaků souvisejících s otřesem mozku. Může pomoci při kývání zbraní a zpomalených pohybových efektech způsobených zraněním. Demexatrin lze podávat buď perem (AdrenaPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Opiopen.png

Roxaphen je lék proti bolesti, který může pomoci zmírnit příznaky, jenž výrazně omezují váš pohyb, jako je například vážné zranění nohou nebo rukou, které vám brání stát nebo držet předměty. Přípravek Roxaphen lze podávat buď pomocí pera (OpioPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Corticopen.png

Sterogen je kortikosteroid, který může pomoci zmírnit příznaky spojené se svalovou slabostí nebo poškozením dýchacích cest, jako jsou například následky zranění hrudníku při sníženém boji zblízka nebo zranění hlavy způsobující rozmazané vidění. Sterogen lze podávat buď perem (CorticoPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Detoxpen.png

Resurgera je rychlý detoxikační prostředek, který po užití začne pomalu snižovat zvýšenou hladinu léku v krvi a může také zmírnit příznaky způsobené předávkováním. Přípravek Resurgera lze podávat buď pomocí pera (DetoxPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Zranění

Zranění je způsobeno trvalým a opakovaným poškozením hráče. Zranění může vzniknout na kterékoli končetině, hrudníku nebo hlavě. Zranění se vám zobrazí buď prostřednictvím HUD helmy v levém dolním rohu, nebo pomocí skenování pomocí lékařského nástroje Curelife.

Níže jsou uvedeny různé typy zranění, jak na vás působí a jak a kde je lze vyléčit.

Tier 3 / úroveň 3 / drobná zranění

Drobná zranění lze vyléčit na jakémkoli lékařském lůžku úrovně 3, například na lůžku Cutlass Red. Tento první stupeň zranění snižuje váš maximální fond zdraví (health pool) a také zavádí několik herních efektů v závislosti na tom, kde jste byli zraněni. Pokud máte zraněné ruce, vaše zbraně budou hůře mířit a poškození způsobené útoky zblízka se sníží. Pokud jsou to vaše nohy, sníží se rychlost vašeho pohybu. V případě hrudníku se sníží vaše výdrž a vaše postava začne sípat. A konečně, pokud je to vaše hlava, začne se vám rozmazávat vidění, zvuk, který slyšíte, bude tlumený a bude vám déle trvat, než se zotavíte z omráčení. Žádné drobné zranění nevyžaduje stabilizaci.

Zraneni-tier3.jpg

Tier 2 / úroveň 2 / středně těžká zranění

Středně těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko úrovně 2, například na klinice nebo v lékařských stanicích větších lodí, jako je Carrack nebo 890 Jump. Středně těžká zranění značně prohlubují účinky pozorované u lehkých zranění s několika doplňky. Středně těžká zranění způsobí, že vaše postava začne kulhat a slyšitelně chrčet bolestí. Pokud středně těžké zranění utrpíte na hlavě nebo na hrudi, je nutná stabilizace na lékařském lůžku libovolného stupně.

Zraneni-tier2.jpg

Tier 1 / úroveň 1 / těžká zranění

Těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko 1. stupně, jaké se nachází například v nemocnici. Těžká zranění ještě více stupňují následky středně těžkých zranění a přidávají se k nim ještě další poškození. Těžké zranění nohou přinutí postavu zůstat ležet bez možnosti stát nebo se krčit. Pokud se jedná o zranění rukou, vaše postava nebude schopna držet předměty. Těžká zranění hlavy nebo trupu budou rovněž vyžadovat stabilizaci na jakémkoli lékařském lůžku.

Zraneni-tier1.jpg

Lékařská zařízení

Když už známe zranění, potřebujeme místa, kde je můžeme léčit. Lékařská zařízení se nacházejí po celém versu, od obrovských měst až po malé vesmírné stanice. Existuje dokonce několik vybraných lodí, které v sobě nabízejí lékařskou péči.

Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP při výběru lodí. Níže jsou uvedeny tři typy zdravotnických zařízení a také to, jaké služby poskytují.

Nemocnice

Nemocnice neboli zdravotnická zařízení 1. stupně se nacházejí ve všech hlavních přistávacích zónách. Lze v nich stabilizovat pacienta, ošetřit zranění a přivést člověka zpět k životu.

Kliniky

Kliniky neboli zdravotnická zařízení 2. úrovně se nacházejí na většině vesmírných stanic po celém vesmíru a také v menších přistávacích zónách, jako je GrimHex. Lze je použít ke stabilizaci pacienta, ošetření drobných až středně těžkých zranění a k oživení člověka po smrti.

Ambulance

Ambulance neboli zdravotnická zařízení 3. úrovně se nacházejí na zdravotnických lodích, jako je Cutlass Red. Lze je použít ke stabilizaci pacientů a ošetření lehčích zranění, nelze je však použít k oživení ze smrti.

Lékařská lůžka a ošetření

Teď, když jsme se seznámili se zraněními a zařízeními, která je mohou léčit, pojďme se do jednoho z nich podívat a vyhledat lékařské lůžko. Ta lze nalézt na libovolném počtu míst, od lodi přes vesmírnou stanici až po městskou nemocnici. Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP.

Pokud jste však utrpěli vážné zranění a je pro vás obtížné chodit, je v každém veřejném hangáru k dispozici zrychlená možnost, která je uvedena níže. Zdravotník může pacienta přivézt na tato místa nouzového vysazení (pro urychlení použijte nosítka!) a poté tento výtah poslat přímo do zdravotnického zařízení. V obou případech se co nejdříve přesuňte k lékařskému lůžku!

Emergency-dropoff.jpg

Jakmile se ocitnete na lékařském lůžku, zobrazí se vám nabídka až se třemi možnostmi (třetí možnost se objeví u majitelů lodí a umožní jim vyřadit hráče, kteří se zaregistrovali na jejich lodní JIP). První možnost vám poskytne přehled o vaší postavě, který je zobrazen níže. Zde si můžete podrobně prohlédnout zranění, která jste utrpěli, spolu s doporučenými možnostmi léčby.

Chcete-li použít léčbu, klikněte na záložku "Treatment" (lščba) a vyberte zranění, která chcete vyléčit. Po několika sekundách bude zranění odstraněno a vaše zdraví obnoveno na plný stav. Je to jednoduché! Mějte na paměti, že tyto možnosti se vám zobrazí pouze v případě, že jste při vědomí. Pokud jste v bezvědomí a dopraveni do nemocnice nebo na kliniku, zařízení se o vaše zranění postará za vás a vy se probudíte plně uzdraveni.

Treatment.jpg

Inkapacitace (neschopnost pohybu)

Utrpěli jste značné poškození, vaše zdraví dosáhlo 0 % a padáte na zem. Gratuluji, jste inkapacitováni!

Vaše postava je nyní nepohyblivá a hodiny se rozběhly. Než časovač vyprší, musíte dostat dávku Hemozalu, jinak… jste mrtví! Mějte na paměti, že předměty, které máte na sobě, zůstanou v případě smrti na vaší mrtvole.

Incapacitace.jpg

Dobrou zprávou je, že není ztracena veškerá naděje ani v případě, že jste sami! Pokud v bezprostřední blízkosti není nikdo, kdo by vám pomohl, můžete vytvořit maják podržením klávesy M. Tím vytvoříte majákovou (beacon) misi pro hráče v okolí, která je automaticky nastavena na odměnu patnáct tisíc aUEC a vyplacena po doručení do zdravotnického zařízení.

Hráči, kteří tuto misi přijmou, vás mohou přivést na místo předání nouzové lékařské pomoci, které se nachází ve všech hangárech připojených ke zdravotnickému zařízení. Více informací o těchto místech najdete výše v části Lékařská lůžka a ošetření.