Nejčastější otázky a jejich odpovědi

Z Star Citizen CZ/SK Wiki

Obsah

Obecné otázky a seznámení

Co to je to Star Citizen?

Star Citizen je označován novým pojmem jako „First Person Universe“. Je to kombinace rozsáhlého MMO Space Sim a First Person akce. Star Citizen má nabídnout rozsáhlý vesmír plný planet a měsíců s procedurálně generovaným povrchem, lodě a stanice s funkčním, přístupným a propracovaným interiérem a řadu profesí s detailním zpracováním a mechanikami, jež jednotlivá povolání posouvají na úroveň miniher. Momentálně se Star Citizen nachází v alfa fázi vývoje.
Podrobnější přiblížení plánu Star Citizen si můžete přečíst zde.
Aktuální obsah hry můžete najít zde.

Co to je to Squadron 42?

Squadron 42 je singleplayerová kampaň, která se z příběhového hlediska odehrává několik let před začátkem hraní v MMO Star Citizen. Squadron 42 je trilogie, ve které každý díl vychází jako samostatná hrá. Rozsahem hraní mají jednotlivé díly překonat obsah srovnatelný s jinými herními AAA tituly.
Datum vydání prvního dílu trilogie není oficiálně oznámeno. Odhady jsou na rok 2023/2024.

Lze si hru vyzkoušet zdarma?

Star Citizen je možné si několikrát během roku vyzkoušet zdarma, pokud zrovna probíhá tzv. „free fly“ akce. Vyhlášení takových akcí můžete sledovat na oficiální stránce RSI nebo na komunitním Discord serveru.

Co si koupit?

Aby měl hráč přístup ke hře, musí si koupit tzv. „herní balíček“ (game package). Některé balíčky dovolují pouze hraní singleplayerové kampaně Squadron 42, která ještě nevyšla. Jiné balíčky dovolují pouze hraní MMO Star Citizen. Některé balíčky kombinují předchozí možnosti a poskytují budoucí přístup pro Squadron 42 a aktuální přístup k obsahu Star Citizen.

Jakou loď si koupit, abych mohl hrát?

Na oficiálním RSI webu lze koupit nepřeberné množství lodí, aby ale měl hráč přístup do Star Citizen, potřebuje si koupit jakýkoli herní balíček „game package“. Doporučujeme zakoupit tedy nejlevnější balíček s lodí (modely ze série Aurora nebo série Mustang). Pokud hráč chce, může si později vyměnit levnou loď za dražší a zbytek doplatit. Je naprosto zbytečné utrácet velké množství peněz za drahé lodě, pokud nevíte přesně, co od Star Citizen očekávat. Nejlevnější varianta, kterou lze později vždy změnit, je zároveň i variantou nejlepší do začátku.

Co lze ve hře teď dělat?

Star Citizen se nachází ve fázi vývoje hry. Momentálně je to alfa verze hry. Několikrát do roka jsou vypuštěny aktualizace, které přidávají nové lokace, funkcionality, lodě a herní systémy do hry.
Aktuální obsah hry si můžete prohlédnout zde.

Je to P2W?

Aj keď podobné otázky sa objavili už viackrát, CIG ich označuje za nepodložené, keďže kúpa väčších lodí bude po vydaní hry nemožná. Momentálne je možné zakúpiť si (pri určitých príležitostiach) ktorúkoľvek loď, aby ste podporili vývoj hry. Neskôr bude možné za reálne peniaze zakúpiť len tzv. "starter" lode, kozmetické predmety, alebo určitý obnos hernej meny UEC. Množstvo hernej meny, ktoré sa bude dať zakúpiť však bude obmedzené a ani vás to nespraví lepším pilotom.

Kdy hra vyjde?

Datum vydání Squadron 42 není znám, ale odhaduje se rok 2020, ve kterém je v plánu alfa i beta testování. V případě Star Citizen je konečný termín také nejasný. Předpokládá se, že v roce 2021/2022 přejde Star Citizen do beta fáze vývoje. Finální hra pak může vyjít ten samý rok a nebo v letech následujících.

Proč CIG pořád vybírá peníze?

Star Citizen od svojich počiatkov na Kickstarteri (nielen) vďaka stretch goalom narástol do oveľa väčších rozmerov, než sa pôvodne zamýšľalo. Namiesto krátkej singleplayerovej kampane máme teraz v pláne 3 samostatné epizódy a obrovskú MMO hru nevídaných rozmerov. Je pochopiteľné, že vývoj takejto hry indie štúdiom si vyžaduje značné finančné prostriedky, avšak backeri Star Citizenu si môžu byť istí, že každý investovaný dolár sa premietne do množstva a kvality obsahu v hre.
Pokračování výběru peněz si mimojiné herní komunita odhlasovala.

Co je to Spectrum?

Spectrum je nová komunikačná platforma pre Star Citizen vydaná s patchom 2.6, ktorá má za cieľ postupne nahradiť fórum a chat v hre. S postupom času by mala umožniť spojenie medzi hráčmi in-game ako aj ľuďmi napr. na mobile, ktorí hru v danom momente nehrajú v reálnom čase.

Kde najdu oficiální informace o Star Citizen?

Star Citizen (stejně jako Squadron 42) má vlastní oficiální web robertsspaceindustries.com, který poskytuje veškeré informace, umožňuje nákup v obchodu, registraci nových hráčů, přístup na komunikační platformu Spectrum i třeba seznam hráčských organizací. Streamování událostí je možné sledovat na oficiální Twitch kanálu www.twitch.tv/starcitizen a rozmanitá videa nejen o vývoji obou her je pak možné shlédnout na oficiálním YouTube kanálu youtube.com/user/RobertsSpaceInd.

Kde najdu komunitní informace o Star Citizen?

Nejvíce informací o Star Citizen a Squadron 42 poskytuje několik neoficiálních fanouškovských zdrojů. Mezi česko-slovenské patří právě tato wiki stránka, dále Komunitní Discord server, kde se schází velké množství českých a slovenských hráčů, komunitní CZ-SK Spectrum, facebookovská stránka česko-slovenské komunity a fanouškovská stránka star-citizen.cz, která ale momentálně trochu stagnuje.

Je možné hrát za mimozemské rasy?

Momentálně není a nebude to možné ani s vydáním hry. Ovšem plán možnosti hrát za jiné mimozemské rasy existuje a bude realizován, až se do hry dostanou všechny náležité komponenty hry. Až taková možnost nastane, bude se s největší pravděpodobností jednat o samostatné DLC, protože součástí bude i single player kampaň za danou rasu.

Jaké jsou systémové požadavky?

Hra je stále vo vývoji, čiže požiadavky sa jednak postupne menia, zároveň však pred nami stojí aj veľa optimalizácie v budúcnosti, ktoré ich na druhú stranu pomôžu výrazne znížiť. Momentálne si Star Citizen zahráte, ak máte aspoň Quad Core CPU s GTX 970+, procesor i5-4690K nebo lepší, 16GB pamäte RAM a instalaci na SSD.

Existují privátní servery?

Neexistují, ale do budoucna se s nimi počítá. Vývojáři však uvedli, že kvůli rozsáhlosti celého hratelného vesmíru, musí budoucí majitelé privátních serverů počítat s tím, že na hraní budou mít jen omezený počet hvězdných systémů.

Je možné vytvářet a používat modifikace?

Momentálne pridávanie vlastných modifikácií do hry nie je podporované, v budúcnosti budú však komunitné módy určite tvoriť významnú zložku koloritu hry. Pravdepodobne sa však väčšina z nich bude dať použiť len na privátnych serveroch.

Jaká je spojitost mezi Star Citizen a Squadron 42?

Squadron 42 je singleplayerová kampaň, která se chronologicky odehrává před oficiálním otevřením perzistentního versmíru (multiplayeru nebo-li hry Star Citizen). Squadron 42 se odehrává ve stejném vesmíru, jako Star Citizen, ovšem během hraní se hráč podívá jen do vybraných hvězdných systémů. Ve Squadron 42 není k dispozici stejný prostor k objevování jako ve Star Citizen. Nutno ale podotknout, že i jediný systém Odin, ve kterém se odehrává většina příběhu první epizody Squadron 42, je velmi rozsáhlý a svou rozlohou překračuje velikosti map jakýchkoli jiných her.

Co je to Arena Commander?

Jedná sa o herný modul, v ktorom môžete bez rizika úmrtia vašej postavy či straty vlastnej lode bojovať proti lodiam iných hráčov či umelej inteligencii. V súčasnosti zahŕňa herné módy Free Flight (voľný let), Pirate Swarm (boj proti AI pirátom), Vanduul Swarm (obdoba Pirate Swarm s Vanduulskymi loďami), Classic Race (závody) či Squadron Battle.

Co je to Star Marine?

Star Marine je herný modul pridaný s updatom 2.6, ktorý momentálne umožňuje bojovať proti iným hráčom v pešom FPS (first person combat, boj z pohľadu prvej osoby). Slúži na testovanie FPS mechaník, zbraní, animácií, prípadne jednoduché odreagovanie hráča.

Jak se řeší cheating a trolling ve hře?

Aktuálně je Star Citizen stále ve své počáteční fázi vývoje a možnosti jsou tedy velmi limitující. Tento stav zatím ani nedovoluje nasadit extenzivní nástroje, které by si s cheatováním snadno poradily. CIG ovšem cheatování nepodporuje a apeluje na hráče, aby nachytané cheatery nahlásili. Pro nahlášení cheaterů je ale zapotřebí nezvratitelný důkaz nejlépe v podobě nahraného videa.
Trolling jako takový není zatím nijak řešený kvůli omezenému množství lidí, kteří mohou být najednou na jedné mapě. Pokud vás někdo trápí ve hře, můžete se zkusit přesunout do jiné instance.
V budoucnu však bude cheatování a trolling tvrdě postihováno. Cheatování bude kontrolováno pomocí simulačních nástrojů, které budou hledat odchylky od předpokládaného výsledku. Trollové pak budou, po nahlášení jinými hráči, přesouváni do instancí s jinými trolly, aby se mohli trollovat navzájem a nekazit hru ostatním hráčům.

Co je to concierge?

Pokiaľ celková hodnota položiek na Vašom RSI účte prekročí 1000$, získate špeciálny status a svojho vlastného "concierge" (angl. vrátnik). Jedná sa o zamestnanca CIG, ktorý je poverený priamo zodpovedať Vaše otázky ohľadom hry a jej vývoja. Tiež získate exkluzívny prístup na eventy spojené s hrou a dodatočné informácie o vývoji hry priamo od vývojárov.
Ku Concierge statusu sa však započítavajú len Vaše nákupy na stránkach RSI. Lode a herné balíčky, ktoré ste obdržali ako darček sa Vám nezapočítavajú.

Proč vývoj trvá tak dlouho?

Star Citizen je velmi komplexní a novátorskou hrou, která potřebuje řadu nekonvečních a originálních řešení včetně dlouhodobého vývoje, aby se mohly splnit sliby, které vůči hráčům RSI má. V rozlehlosti protkané propracovaností s důrazem na maximální vizuální i mechanické detaily nemá Star Citizen vedle sebe srovnatelný titul, jenž by ukázal, že hra takového rozsahu může být vytvořena mnohem dříve. Důležité také je, že se vyvíjejí obě části (multiplayer a kampaň) zároveň. Je třeba si též uvědomit, že aktuální rozpočet a počet zaměstnanců není konstatní od začátku, neboť Cloud Imperium Games začínalo od nuly a do stávající podoby velkého vývojářského studia s fungující organizační strukturou se dopracovalo až po několika letech vývoje. Velkou roli také hrají vysoké nároky Chrise Robertse a jeho snaha vytvořit „dokonalou“ hru.

Proč jsou mimozemské rasy jen humanoidní?

Kreativita tvůrcům určitě nechybí, rozhodnutí o podobnosti ostatních mimozemských ras k té lidské je čistě pragmatické. Ovládání lodí a zařízení mimozemských ras by mělo být podobné tomu lidskému (přizpůsobené tělesné stavbě), protože s možností létat s mimomezmskými plavidly se počítá (již teď je možné létat s několika loděmi). Do budoucna se také počítá s možností hrát za jiné rasy a i z tohoto důvodu jsou stávající odtajněné rasy humanoidní. Přesto se nevylučuje, že některé z dalších dosud neobjevených ras budou více originální. Vše je ale otázka času, priorit a financí.

Proč se lodě pořád předělávají?

Předělávání modelů je ve skutečnosti běžná věc u každého vývoje her a jednotlivé modely obecně procházejí několika fázemi předělávání podle toho, jak se hra vyvíjí a jaké jsou kladené nároky. Star Citizen není v tomto ohledu výjimkou. Otevřený vývoj Star Citizen a Squadron 42 již od samotného začátku však navozuje dojem, že se modely lodí předělávájí zbytečně. Během vývoje jakýkoliv her je ale zdokonalování modelů zcela standardní záležitost.

Nákup na RSI webu

Co a kde lze koupit?

V obchode (záložka "Store") si môžete prezrieť a zakúpiť herné balíky obsahujúce hru Star Citizen či kampaň Squadron 42; ďalej tam nájdete aj samostatné lode bez samotnej hry; fyzický merchandise - tovar ako napr. tričká, šiltovky, podložky pod myš; možnosť subscription - predplatného, za ktoré získate prístup k extra obsahu od vývojárov a dodatočne podporíte vývoj hry a tvorbu videí určených pre komunitu (viz předplatné); na záver sú v obchode v záložke „Extras“ veci ako napríklad skiny na lode a pod.
Subscriberi majú tiež prístup do tzv. subscriber flair obchodu, kde si môžu spätne zakúpiť už rozdeľované špeciálne dekoratívne predmety - tzv. subscriber flairy rozdávané každý mesiac platcom predplatného.

Co lze koupit za reálné peníze?

Za reálné peníze lze pořídit vše, co naleznete v sekci „Pledge Store“ na oficiálním webu RSI. V nabídce jsou vedle herních balíčků a dlouhodobě nabízených lodí také vylepšení pro lodě, dárkové karty, třička, čepice, podložky pod myš a nebo i předplatné. Za reálné peníze lze zakoupit i lodě, které jsou v nabídce jen během speciálních příležitostí.

Jak získat lodě, které nejsou ve hře?

Všetky lode, ktoré sa dajú nájsť v Pledge Store na RSI webe sa dajú zakúpiť. Mnoho z nich je dostupných neobmedzene, niektoré sú však k dispozícii na nákup len počas rôznych akcií a výpredajov, prípadne pri ich prvom predstavení. Každá loď, ktorá sa kedykoľvek predávala na RSI webe bude časom dostupná aj v hre za hernú menu.

Jak nejvíce ušetřit?

Nejvíce ušetříte tím, že si zakoupíte jen základní balíček s nejlevnější lodí. Můžete si koupit balíček, který obsahuje jen Star Citizen a nebo i Squadron 42. Lepší loď si můžete pořídit ve hře za herní měnu (až tato možnost bude k dispozici).

Co je to meltování?

Za meltování se považuje proces, při kterém se rozhodnete, že vámi zakoupené zboží (herní balíček, loď a jiné) za reálné peníze, již nechcete. V takovém případě se lze daného zboží zbavit a jeho původní cena vám bude připsána jako „store credit“. Za store credity si můžete následně koupit zcela jiné zboží. Některé nové lodě nebo lodě v omezené nabídce nelze ale za store credity koupit a je nutné je pořídt jen za reálné peníze. Pokud si meltenete herní balíček a nemáte zakoupený žádný jiný balíček, tak přicházíte o přístup do hry. Meltnuté zboží se objeví v seznamu „Buy back pledges“ pod vaším účtem na oficiálním webu RSI, ze kterého je možné zboží zpětně odkoupit pomocí speciálního tokenu.

Co je to buy back?

Možnost buyback dovoluje za store credity zpětně odkoupit meltuné zboží. Jinými slovy, pokud si meltene nějakou loď, můžete si ji později koupit zpět. Takovou možnost máte ale jen jednou za čtvrt roku, kdy se vám na váš účet na oficiálním webu RSI připíše jeden buyback token. Buyback možnost naleznete v sekci „Buy back pledges“ pod vaším účtem na RSI webu.

Co je to downgrade?

Za downgrade se označuje opak k upgradu na lepší loď. Jinak řečeno, máte loď, která vám nevyhovuje a rádi byste si pořídili za ni jinou loď, která je ale levnější než ta původní. Přímá cesta k takové výměně neexistuje, ale nežádanou loď lze meltnout na store credity a za tyto credity pak lze koupit libovolnou loď z nabídky.

Co je to refund?

Refundem se rozumí vrácení reálných peněz za zakoupené zboží nebo za celou hru. Jednotlivé žádosti o vrácení vynaložených peněz se posuzují individuálně přes customer service RSI.

Jak je to s pojištěním ve hře?

Momentálně pojištění lodí ani vybavení není ve hře implementované. Koncept však počítá s různými stupni pojištění pro jednotlivé lodě, náklad i vybavení a to pro všechny hráče, včetně pirátů, kteří budou mít své vlastní pojišťovny se specifickými požadavky. Podle dosavadních vyjádření by pojištění nemělo být v herní měně příliš nákladné.

Co je to LTI?

LTI je anglická zkratka pro „Lifetime Insurance“ neboli pro celoživotní pojištění. Toto pojištění lodí je vždy v nabídce po omezenou dobu a většinou jen při prvním představením nové lodě. Pokud upgradujete loď, kterou jste si pořídili s LTI, na lepší plavidlo, pak se toto celoživotní pojištění přesouvá na novou loď. Nutno podotknout, že LTI se vztahuje jen na loď se základním vybavením.

Co je to CCU?

CCU je anglická zkratka pro „Cross Chassis Upgrade“, častěji se však užívá obecné označení pro „upgrade“ a nejedná se o nic víc, než o změnu původní lodě na dražší loď podle aktuální nabídky na RSI webu.

Jak darovat zakoupené předměty?

Po zakoupení zboží za reálné peníze se přesuňte do sekce „My Hangar“ na vašem účtu na oficiálních stránkách RSI, kde máte přehled všeho zboží, které vlastníte. Každá položka nabízí na pravé straně možnosti, které se vám zobrazí po rozkliknutí šipky. Pokud se po rozkliknutí u dané položky nachází tlačítko „Gift“, lze dané zboží darovat libovolnému hráči tím, že vyplníte vaše heslo, nick a email hráče, komu dané zboží předáváte.

Jak se mění ceny lodí?

Ceny lodí sa menia podľa ich vývoja. Je všeobecne zaužívaným pravidlom, že najvýhodnejšie sa dajú lode kúpiť vtedy, keď sú prvýkrát predstavené verejnosti počas tzv. "concept sale." S ďalším vývojom danej lode, napríklad jej prechodom do stavu "hangar ready" (hotový model a dostupnosť v hangári) alebo "flight ready" (lietateľný stav) sa cena dvíha. Môže sa to stať aj vtedy, ak sa rozmery lode neplánovane zväčšia napr. v rámci reworku (prerábky) či samotného modelovania lode.

Herní účet

Jak si vytvořím herní účet?

Herní účet vytvoříte registrací na oficiálním webu RSI v sekci Enlist. Během registrace máte možnost zadat i tzv. „referral kód“. Referral kód je individuální kód doporučení od již existujícího hráče. Pokud použijete nějaký referral kód a koupíte si herní balíček, vy i majitel kódu získáte odměnu. Vy získáte 5 000 UEC. Pokud neznáte nikoho, kdo by vám poskytl svůj referral kód, můžete využít tento generátor.
Pro registraci není zapotřebí kupovat žádný herní balíček.
Více informací včetně postupu naleznete na stránce První kroky ke hře.

Mohu mít více postav?

Momentálně to možné není, ale existuje šance, že v budoucnu to možné bude. Aktuálně je možné mít na jeden herní účet pouze jednu postavu. Pevné stanovisko se v průběhu času mění a na finální oficiální rozhodnutí si musíme ještě počkat.

Existuje předplatné?

Ano. Existuje dobrovolné předplatné, které nenabízí hráčům s předplatným žádné herní výhody oproti ostatním. Za předplatné má hráč přístup do speciálního obchodu pro předplatitele, kde se nacházejí různé herní dekorační předměty, dále má hráč přístup do galerie konceptů a obrázků a do speciální sekce komunikační platformy Spectrum. Předplatitel získá každý měsíc také digitální magazín Jump Point. Vedle toho každý měsíc získá jeden dekorační předmět do svého hangáru a má také možnost si každý měsíc zdarma vyzkoušet jednu předen určenou loď.
Měsíční dekorativní předměty, které subscriber získává jako odměnu, se nazývají subscriber flairy.

Jak změním jméno svého účtu?

Je nutné vědět, co přesně chcete změnit. Existuje totiž „login“, se kterým se přihlašujete na RSI web, ten změnit nelze. Pak existuje „handle“, což je odkaz na váš profil a zobrazí se jako konec webové adresy vašeho profilu. Každý hráč má možnost si svůj „handle“ změnit jednou bezplatně. Dále existuje ještě „community moniker“, což je jméno, které se třeba momentálně objevuje ve Spectru nebo ve hře. Community moniker je možné změnit za poplatek. Změny se provádějí v nastavení vašeho účtu „My Account“.

Jak zabezpečím svůj účet?

Účet je možné zabezpečit dvoukrokovou autentikační metodou. Můžete si stáhnout aplikaci do mobilu, díky které se budete na váš účet přihlašovat pomocí osobního hesla a kódu na mobilu. Aplikace se jmenuje Star Citizen Authenticator a můžete si najít v App Storu i na Google Play.

Jak můžu zrušit svůj účet?

Herní účet na RSI webu lze kompletně zrušit. Často se s tím pojí i refund, nicméně musíte počítat s tím, že existují specifické podmínky, za kterých lze refundu u rušícího účtu dosáhnout. Darované zboží nebo třeba zboží zakoupené déle jak 30 dní nazpět nebude s největší pravděpodobností refundováno. Uzavřít účet lze pomocí tiketu a nebo přes [RSI Player Relations https://support.robertsspaceindustries.com/hc/]. Podrobné oficiální informace a postup naleznete v angličtině zde.

Jak funguje referral program?

Při vytváření nového herního účtu na RSI webu lze uvést takzvaný „referral kód“ jiného hráče. Obě strany mají z uvední kódu prospěch. Aktuálně získá nový hráč za referral program 5 000 UEC. Vlastník referral kódu pak získá bod za nabraného nováčka, oboje v případě, že si nováček zakoupí herní balíček v minimální hodnotě 40 dolarů. Za takto nasbírané body pak získává majitel referral kódu různé odměny.
Pokud chcete někomu předat svůj referral kód, můžete si jej vyhledat ve svém účtu v sekci „Referral program“.
Více informací včetně postupu najdete na stránce Referral program.

Herní organizace

Jak vytvořím novou organizaci?

Vytvoření nové hráčské organizace je jednoduché. Musí ale existovat několik základních podmínek: musíte vlastnit hru a nesmíte být tvůrcem žádné jiné organizace (pokud ano, musíte předat vlastnictví takové organizace jinému členu). Jakmile tyto podmínky platí, můžete vytvořit novou organizaci. Pro vysvětlení jednotlivých možností a samotné vytvoření organizace navštivte wiki stránku Hráčské organizace.

Jak se přidám k organizaci?

Pokud jste si našli organizaci, které byste chtěli být členem nebo členkou, a která dovoluje nábor nováčků, pak můžete přejít na oficiální stránku této organizace a zde v pravém horním rohu kliknout na tlačítko „JOIN NOW“. Pochopitelně je vhodné si předem zjistit, jaký postup pro přihlášení daná organizace vyžaduje, je totiž možné, že některé organizace dávají přednost registraci na jiném webu, kde se s vámi chtějí nejdříve seznámit, a až poté po vás chtějí registraci na RSI webu. Registrace na RSI webu je ale jediná metoda, jak vaši postavu (momentálně hráčský účet) oficiálně spojit s hráčskou organizací.

Mohu být ve více organizacích najednou?

Ano. Hráč může být členem jedné hlavní organizace (anglicky „main organization“) a až devíti přidružených organizací (anglicky „affiliation“). Hlavní organizaci lze libovolně zaměnit za některou z přidružených organizací, leda by to bylo proti pravidlům vaší hlavní organizace.

Budu v nevýhodě, když nebudu v žádné organizaci?

To záleží, co považujete za výhodu a nevýhodu. Obecně lze říct, že nebýt členem žádné hráčské organizace nemá dopad na herní zážitek. Smyslem hráčských organizací je sdružovat hráče se stejným nebo podobným zájmem a v případě možností se dostat k obsahu, který by byl pro sólo hráče nedostupný nebo dostupný s obtížemi. Neexistují však žádné restrikce, které by nějak omezovaly sólo hráče. Sólo hráč však bude muset vynaložit větší úsilí a herních financí, pokud bude chtít dosáhnout na herní obsah, kterého je snadnější dosáhnout ve skupině.

Proč existují organizace?

Hráčské organizace mají stejný význam jako třeba guildy v jiných hrách. Organizace ve Star Citizen ovšem nabízejí větší možnosti a propracovanost. Vedle možnosti sdružovat hráče s podobnými zájmy a společného hraní, dovolují (plánuje se) vytváření vlastních misí, vytváření divizí, obstarávání společných lodí a hangárů, vytváření aliancí, spravování společných financí, vyplácení mezd a mnoho dalšího.

Skupinové hraní

Jak hrát s kamarády?

Aby hráč mohl s někým vytvořit partu/skupinu, musí být kontakty na jiné hráče uložené mezi své vlastní kontakty. Jelikož pozvánku na vytvoření skupiny lze aktuálně posílat jen těm lidem, které máte ve svém seznamu kontaktů. Hráče do svého seznamu můžete přidávat na RSI webu nebo přímo ve hře. Stručný návod naleznete zde.
Protože je ale maximální počet hráčů v jedné herní instanci (pro perzistentní vesmír) omezený na 50, je vhodné, aby byla skupina vytvořena ještě v lobby. Jakmile je skupina vytvořena lýdr skupiny může vstoupit do instance a systém automaticky blokuje počet míst na serveru roven počtu hráčů ve skupině po dobu několika minut. Takto můžete zajistit, že všichni členové skupiny se objeví ve stejné herní instanci.
V současnosti je možné vytvořit skupinu/partu s maximálně osmi hráči.

Jak komunikovat ve hře?

Komunikace ve hře je zatím velmi omezená a vztahuje se pouze na chatovací okno pro danou instanci (není možné chatovat s lidmi z jiných instancí). V budoucnu bude chat napojen na komunikační platformu Spectrum a propojí se i s chatem mimo hru. Komunikace ve hře se později doplní i o VOIP. Pro hlasovou komunikaci tak doporučujeme zatím využívat hlasové nástroje třetích stran.

Jak společně plnit mise?

Mise lze samozřejmě plnit ve skupině i jednotlivě, ale nefunguje zatím systém víceposádkových lodí. Pokud tedy hráč, který pilotuje Constellation splní cíl zabití pirátů, odměna se připíše jenom jemu a nikomu dalšímu na palubě lodi. Tento systém samozřejmě není zamýšlený ani finální. Pro plnění misí za účelem získání odměn tak doporučujeme, aby každý hráč pilotoval svou vlastní loď.

Jak si někoho přidat do kontaktů?

Přidat hráče do kontaktů můžete na webu RSI nebo přímo ve hře. Přidáním hráčů do kontaktů je nutné pro vytváření skupin ve hře. Později bude metoda vytváření skupin a přidávání lidí do kontaktů jednoduší a bude probíhat přes komunikační platformu Spectrum. Návod na přidání hráčů do kontaktů naleznete zde.

Jak zjistím, kdo hraje RP?

Nijak, než když se sami zeptáte. Momentálně neexistuje žádná tagovací metoda, kterou by si hráč zapnul, pokud má zájem o RP styl hraní.

Kde najít potenciální spoluhráče?

Pokud hledáte hráče pro společné hraní, bude nejjednoduší přidat se k nějaké organizaci a nebo se připojit do některé z komunit. Česko-slovenská komunita Star Citizen má dva komunikační kanály: Discord server a komunitní CZ-SK Spectrum. Protože je Spectrum zatím na začátku vývoje a nenabízí ještě všechny slibované užitečné funkce, scházejí se hráči převážně na Discordu.

Herní mechaniky

Jaká povolání lze vykonávat?

bude doplněno

Jak získat herní měnu?

bude doplněno

Jak funguje reputace a jaké jsou její důsledky?

bude doplněno

Jak funguje smrt ve hře?

bude doplněno

Jaké existují frakce?

bude doplněno

Existuje ve hře housing?

bude doplněno

Jak obchodovat s jinými hráči?

bude doplněno

Jak funguje mechanika paliva?

bude doplněno

Jak je to s kyslíkem a stravováním?

bude doplněno

Jak se postava vyvíjí a jaké jsou její skilly?

bude doplněno

Jak funguje boj?

bude doplněno

Jak je to s piráty?

bude doplněno

Jak je to s domovskou planetou a hangárem?

Oficiální spuštění hry přinese možnost si zvolit z omezeného výběru startovních planet. Vybraná startovní planeta bude také hostit hráčův domovský hangár. Samozřejmě hráč nebude omezený jen na jednu planetu a jeden hangár, ale bude si moci pronajímat prostory i jinde.

Jaká povolání lze vykonávat?

bude doplněno

Lze si najmout NPC posádku?

Bez NPC posádky se řada hráčů (hlavně ti, kteří by rádi létali s většími loděmi) neobejde a NPC postavy budou hrát důležitou neli nepostradatelnou roli ve hře. Aktuální alfa verze hry však tuto funkci ještě nemá a pro rok 2018 se s ní zatím nepočítá. NPC postavy budou mít specifické povahy a kombinaci dovedností, ne každá NPC postava tak bude vhodná na jakoukoli práci. NPC postavy budou moci mít kuráž a vrhat se bezhlavě do boje a nebo naopak u nich převládne strach a spíš budou utíkat. Stejně jako hráči, i NPC postavy budou mít systém reputace, aby bylo možné sledovat jejich minulé výkony a hodnocení.

Kde sehnat vybavení?

bude doplněno

Lodě

Jaké lodě jsou ve hře?

Ve hře se vyskytuje celá řada jednoposádkových i víceposádkových lodí. Pro aktuální přehled všech létatelných lodí přejděte na stránku s aktuálním obsahem.

Jak létat?

bude doplněno

Jak používat rakety?

bude doplněno

Jak přistát?

bude doplněno

Jak si vylepšit loď?

bude doplněno

Kde najít statistiky lodí?

Existuje oficiální stránka na RSI webu, která spravuje statistiky lodí, ovšem tato tabulka není zcela přesná. Většina uvedených údajů jsou údaje, kterých chtějí developeři u lodí dosáhnout; aktuální hodnoty se tak mohou lišit. Některé lodě mají navíc ještě staré statistiky (hlavně velikostní parametry), které neodpovídají současnému zpracování lodí. Současné modely jsou rozměrově větší, než je uvedeno v této tabulce.

Jak opravit loď?

bude doplněno

Jaká je největší loď?

Aktuálně největšími létatelnými loděmi ve hře (tj. se kterou může hráč létat) jsou Starfarer a Caterpillar. Caterpillar je sice delší, ale Starfarer je zase objemnější. Největší dosud známou lodí, která se ve hře objeví je však přes 3 kilometry dlouhý Retribution.

Je možné si vyzkoušet lodě před nákupem?

Klasický dealer, který by vám dovolil si s lodí proletět ve hře není. Existuje však řada jiných možností, jak se k lodím dostat. Pokud hrajete například modul Arena Commander a vyděláváte si virtuální měnu REC, můžete si za tuto měnu půjčit na 7 dní téměř jakoukoli loď pro Arena Commander modul. Další možností je využít „free flight“ akcí, které se konají několikrát do roka a nabízejí vždy několik lodi k vyzkoušení (jak v Arena Commander modulu, tak v perzistentním vesmíru). Další možností je být dobrovolný předplatitel, jednou z výhod předplatného je, že každý měsíc máte možnost létat zdarma s jednou lodí. Poslední možností je najít nějakého hráče, který vlastní loď, jež si chcete vyzkoušet, a požádat jej o zapůjčení.

Testování

Co je testovací server?

Testovací server je dočasné testovací prostředí, kde se testují nové verze hry před přesunutím na live server. Testovací server je zprovozněn jen během konečné fáze prací na nadcházející verzi aktualizace. Často se stává, že testovací server je limitovaný a přístupný jen vybraným testerům. Skupina testerů se obvykle rozšiřuje ve vlnách. Před prvním rozšířením testují verzi tzv. Evocati, pak přichází první vlna (většinou hráči, kteří se podíleli na testování v minulosti), poté následuje ještě několik vln. Jednou z vln mohou být třeba všichni předplatitelé a concierge.

Proč vůbec existuje testovací server?

I když samotná aktuální alfa či pre-alfa verze je v podstatě testovací prostředí, přesto je nutné, aby existoval i speciální dedikovaný testovací server. Důvody jsou čistě praktické. Když je verze na testovacím prostředí, často je nutné stahovat nový patch každý den. Testovací verze jsou navíc plné chyb a jsou velmi nestabilní. Obyčejní hráči mohou nestabilitu a velké množství bugů vnímat negativně a to se dá pomocí testovacího serveru s limitovaným přístupem omezit.

Co je to Evocati?

Evocati je skupina vybraných testerů, která jako první testuje nové verze větších aktualizací. Evocati jsou zavázáni mlčenlivostí a nemohou mluvit ani streamovat obsah těchto aktualizací. Testerům z této skupiny se přezdívá „avokáda“.