Léčení

Z Star Citizen CZ/SK Wiki
Alternative text
Léčení
fáze vývoje:prvotní implementace
povolání:medik
Vybavení
Lodě vhodné pro skupinové hraní (víceposádkové lodě):
Cutlass Red, Carrack, 890 Jump
Nástroje a jiné potřebné vybavení:
nástavec LifeGuard pro multi-tool, Curelife, pera s léky; lékařská lůžka
Popis – aktuální stav
  • Jednotlivé končetiny, hrudník a hlava mohou utrpět zranění.
  • Každé zranění je rozděleno do tří úrovní podle závažnosti. Každá úroveň zranění přináší vážnější následky zranění a vyžadují odpovídající úroveň lékařské péče.
  • K léčení lze používat pět různých léků a několik zařízení.
  • Velmi závažná zranění vyžadují léčbu na klinikách nebo v nemocnicích.
  • Nejvážnější zranění může způsobit, že je hráč inkapacitován (neschopen pohybu), v takovém případě jej musí jiný hráč dostat na zdravotnické lůžko.
Popis – finální plán
  • Léčbu budou moci hráči poskytovat i NPC postavám.
  • Permanentně poškozené končetiny bude možné nahradit kybernetickými náhradami.

Léčení je mechanika, která přináší medical systém s nemocnicemi, odstupňovanými zraněními a množstvím léků a nástrojů. První nasazení mechaniky přichází s verzí hry alfa 3.15 a představuje začátek celého konceptu léčení včetně smrti postavy hráče.[1]

Mechanika léčení představuje zásadní změnu ve stylu hraní, jelikož v případě smrti, přichází hráč o vybavení, které má v době smrti na sobě. Vedle ztráty vybavení brzy přijde i termín permanentní smrti a trvalého poškození končetin, jež bude možné později nahrazovat kybernetickými náhražkami.

Stejně jako jakákoli jiná mechanika, i léčení se bude nadále doplňovat, vylepšovat a hlavně balancovat podle zpětné vazby hráčů a požadované hratelnosti.

V plánu je mechaniku léčení rozšířit i na NPC postavy, které budou moci trpět stejnými zraněními i následky jako samotní hráči.

Nástroje

Dobrý zdravotník má po ruce celou řadu nástrojů. Od předmětů na jedno použití až po spolehlivé léčebné nástroje – existuje řada vybavení a pomůcek, které vás i váš tým udrží na nohou. Než se vrhneme na podrobnosti o tom, jak a kde léčit, zde se podíváme na tři nástroje, které má začínající zdravotník v současné době k dispozici a které lze zakoupit v každé nemocnici nebo na klinice.

Medical peny

Medpen.png

Medpeny (medical peny; lékařská pera) představují snadný a jednoduchý způsob, jak léčit sebe nebo jinou osobu v terénu. Všech pět typů léků lze zakoupit právě ve formě pera. Chcete-li pero použít, podržením klávesy C otevřete kruhovou nabídku a vyberte pero, které chcete použít. Odtud buď stiskněte klávesu B a použijte jej na sebe, nebo jej pomocí druhého tlačítka myši aplikujte na někoho jiného. Tyto ovládací prvky platí pro všechny lékařské nástroje.

Multi-Tool

Medical-multitool.png

Pyro Mutli-Tool může být vybaven lékařským nástavcem LifeGuard, aby mohl být použit jako záchranný prostředek. Tento nástavec, který je přesnější a účinnější než medpeny a jehož další výhodou je možnost léčení na krátkou vzdálenost, je omezen na podávání přípravku Hemozal.

Curelife Medical Tool

Curelife-medical-tool.png

Curelife lékařský nástroj by měl mít každý zdravotník, jelikož dokáže aplikovat libovolný z pěti léčivých přípravků v přesném množství nebo jednoduše aplikovat Hemozal podle potřeby. Navíc dokáže také poskytnout podrobné lékařské snímky jiné osoby, upozornit na konkrétní zranění a doporučit léčbu.

Používání lékařského nástroje Curelife

Lékařský nástroj Curelife dokáže zjistit zranění a zdravotní stav jakékoli osoby. Pro zobrazení těchto informací stačí nástroj na osobu namířit. Tímto způsobem můžete také zvýraznit konkrétní končetiny a zobrazit si způsobená zranění. Tento nástroj má dva samostatné režimy: základní a pokročilý. Základní režim jednoduše aplikuje Hemozal, podobně jako to umí Multi-Tool. Pokročilý režim umožňuje aplikovat všech pět lékařských léků v přesně zvoleném množství. Chcete-li mezi nimi přepínat a také upravovat množství léků, podržte nástroj pravým tlačítkem myši a poté podržte klávesu F pro interakci s obrazovkou nástroje.

Curelife-basic-mode.jpg
Curelife-advanced-mode.jpg

Léky a BDL

Alfa 3.15 rozšiřuje arzenál léků, které má zdravotník k dispozici. Všechny tyto léky mají jedinečné vlastnosti a účinky, všechny však zvyšují hladinu léků v krvi (BDL = Blood Drug Level).

Hodnota BDL se sleduje vedle stavu zdraví na HUD přilby. Jakmile tato úroveň dosáhne 50 % maxima, vaše postava se dostane do stavu předávkování. To ovlivní vaši rychlost pohybu, rozostří vám zrak, přidá efekt kývání zbraně a způsobí, že vaše postava bude nepředvídatelně řídit loď/vozidlo. Vaše postava navíc začne pomalu dostávat poškození, pokud nebudete nežádoucí účinky kompenzovat.

Dále jsou uvedeny typy dostupných léků, včetně čtyř nových, které byly představeny ve verzi alfa 3.15:

Medpen.png

Hemozal

Hemozal je primární lék používaný zdravotníky a lze jej nalézt jak v peru (MedPen), v lékařské pistoli Curelife, tak v lékařském nástavci LifeGuard určeném pro multi-tool. Tento lék dokáže zastavit krvácení a obnovit zdraví až do aktuálního maxima, navíc dokáže člověka přivést zpět ze stavu neschopnosti se hýbat. Krvácení je zastaveno při jakémkoli množství použitého léku.

Adrenapen.png

Demexatrine

Demexatrine je forma syntetického adrenalinu, který lze použít ke zmírnění svalové únavy a příznaků souvisejících s otřesem mozku. Může pomoci při kývání zbraní a zpomalených pohybových efektech způsobených zraněním. Demexatrin lze podávat buď perem (AdrenaPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Opiopen.png

Roxaphen

Roxaphen je lék proti bolesti, který může pomoci zmírnit příznaky, jenž výrazně omezují váš pohyb, jako je například vážné zranění nohou nebo rukou, které vám brání stát nebo držet předměty. Přípravek Roxaphen lze podávat buď pomocí pera (OpioPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Corticopen.png

Sterogen

Sterogen je kortikosteroid, který může pomoci zmírnit příznaky spojené se svalovou slabostí nebo poškozením dýchacích cest, jako jsou například následky zranění hrudníku při sníženém boji zblízka nebo zranění hlavy způsobující rozmazané vidění. Sterogen lze podávat buď perem (CorticoPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Detoxpen.png

Resurgera

Resurgera je rychlý detoxikační prostředek, který po užití začne pomalu snižovat zvýšenou hladinu léku v krvi a může také zmírnit příznaky způsobené předávkováním. Přípravek Resurgera lze podávat buď pomocí pera (DetoxPen), nebo v pokročilém režimu lékařského nástroje Curelife.

Zranění

Zranění je způsobeno trvalým a opakovaným poškozením hráče. Zranění může vzniknout na kterékoli končetině, hrudníku nebo hlavě. Zranění se vám zobrazí buď prostřednictvím HUD helmy v levém dolním rohu, nebo pomocí skenování pomocí lékařského nástroje Curelife.

Níže jsou uvedeny různé typy zranění, jak na vás působí a jak a kde je lze vyléčit.

Úroveň 3 / drobná zranění

Drobná zranění lze vyléčit na jakémkoli lékařském lůžku úrovně 3, například na lůžku Cutlass Red. Tento první stupeň zranění snižuje váš maximální fond zdraví (health pool) a také zavádí několik herních efektů v závislosti na tom, kde jste byli zraněni. Pokud máte zraněné ruce, vaše zbraně budou hůře mířit a poškození způsobené útoky zblízka se sníží. Pokud jsou to vaše nohy, sníží se rychlost vašeho pohybu. V případě hrudníku se sníží vaše výdrž a vaše postava začne sípat. A konečně, pokud je to vaše hlava, začne se vám rozmazávat vidění, zvuk, který slyšíte, bude tlumený a bude vám déle trvat, než se zotavíte z omráčení. Žádné drobné zranění nevyžaduje stabilizaci.

Zraneni-tier3.jpg

Úroveň 2 / středně těžká zranění

Středně těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko úrovně 2, například na klinice nebo v lékařských stanicích větších lodí, jako je Carrack nebo 890 Jump. Středně těžká zranění značně prohlubují účinky pozorované u lehkých zranění s několika doplňky. Středně těžká zranění způsobí, že vaše postava začne kulhat a slyšitelně chrčet bolestí. Pokud středně těžké zranění utrpíte na hlavě nebo na hrudi, je nutná stabilizace na lékařském lůžku libovolného stupně.

Zraneni-tier2.jpg

Úroveň 1 / těžká zranění

Těžké zranění vyžaduje k léčení lékařské lůžko 1. stupně, jaké se nachází například v nemocnici. Těžká zranění ještě více stupňují následky středně těžkých zranění a přidávají se k nim ještě další poškození. Těžké zranění nohou přinutí postavu zůstat ležet bez možnosti stát nebo se krčit. Pokud se jedná o zranění rukou, vaše postava nebude schopna držet předměty. Těžká zranění hlavy nebo trupu budou rovněž vyžadovat stabilizaci na jakémkoli lékařském lůžku.

Zraneni-tier1.jpg

Lékařská zařízení

Když už známe zranění, potřebujeme místa, kde je můžeme léčit. Lékařská zařízení se nacházejí po celém versu, od obrovských měst až po malé vesmírné stanice. Existuje dokonce několik vybraných lodí, které v sobě nabízejí lékařskou péči.

Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP při výběru lodí. Níže jsou uvedeny tři typy zdravotnických zařízení a také to, jaké služby poskytují.

Nemocnice

Nemocnice neboli zdravotnická zařízení 1. stupně se nacházejí ve všech hlavních přistávacích zónách. Lze v nich stabilizovat pacienta, ošetřit zranění a přivést člověka zpět k životu.

Kliniky

Kliniky neboli zdravotnická zařízení 2. úrovně se nacházejí na většině vesmírných stanic po celém vesmíru a také v menších přistávacích zónách, jako je GrimHex. Lze je použít ke stabilizaci pacienta, ošetření drobných až středně těžkých zranění a k oživení člověka po smrti.

Ambulance

Ambulance neboli zdravotnická zařízení 3. úrovně se nacházejí na zdravotnických lodích, jako je Cutlass Red. Lze je použít ke stabilizaci pacientů a ošetření lehčích zranění, nelze je však použít k oživení ze smrti.

Lékařská lůžka a ošetření

Teď, když jsme se seznámili se zraněními a zařízeními, která je mohou léčit, pojďme se do jednoho z nich podívat a vyhledat lékařské lůžko. To lze nalézt na libovolném počtu míst, od lodi přes vesmírnou stanici až po městskou nemocnici. Pokud se jedná o veřejné zařízení, a ne o loď, neváhejte a přijměte se pomocí konzole pro příjem pacientů, která funguje podobně jako terminál ASOP.

Pokud jste však utrpěli vážné zranění a je pro vás obtížné chodit, je v každém veřejném hangáru k dispozici zrychlená možnost, která je uvedena níže. Zdravotník může pacienta přivézt na tato místa nouzového vysazení (pro urychlení použijte nosítka!) a poté tento výtah poslat přímo do zdravotnického zařízení. V obou případech se co nejdříve přesuňte k lékařskému lůžku!

Emergency-dropoff.jpg

Jakmile se ocitnete na lékařském lůžku, zobrazí se vám nabídka až se třemi možnostmi (třetí možnost se objeví u majitelů lodí a umožní jim vyřadit hráče, kteří se zaregistrovali na jejich lodní JIP). První možnost vám poskytne přehled o vaší postavě, který je zobrazen níže. Zde si můžete podrobně prohlédnout zranění, která jste utrpěli, spolu s doporučenými možnostmi léčby.

Chcete-li použít léčbu, klikněte na záložku "Treatment" (léčba) a vyberte zranění, která chcete vyléčit. Po několika sekundách bude zranění odstraněno a vaše zdraví obnoveno na plný stav. Je to jednoduché! Mějte na paměti, že tyto možnosti se vám zobrazí pouze v případě, že jste při vědomí. Pokud jste v bezvědomí a dopraveni do nemocnice nebo na kliniku, zařízení se o vaše zranění postará za vás a vy se probudíte plně uzdraveni.

Treatment.jpg

Inkapacitace (neschopnost pohybu)

Utrpěli jste značné poškození, vaše zdraví dosáhlo 0 % a padáte na zem. Gratuluji, jste inkapacitováni!

Vaše postava je nyní nepohyblivá a hodiny se rozběhly. Než časovač vyprší, musíte dostat dávku Hemozalu, jinak… jste mrtví! Mějte na paměti, že předměty, které máte na sobě, zůstanou v případě smrti na vaší mrtvole.

Incapacitace.jpg

Dobrou zprávou je, že není ztracena veškerá naděje ani v případě, že jste sami! Pokud v bezprostřední blízkosti není nikdo, kdo by vám pomohl, můžete vytvořit maják podržením klávesy M. Tím vytvoříte majákovou (beacon) misi pro hráče v okolí, která je automaticky nastavena na odměnu patnáct tisíc aUEC a vyplacena po doručení do zdravotnického zařízení.

Hráči, kteří tuto misi přijmou, vás mohou přivést na místo předání nouzové lékařské pomoci, které se nachází ve všech hangárech připojených ke zdravotnickému zařízení. Více informací o těchto místech najdete výše v části Lékařská lůžka a ošetření.

Reference