Roleplay

Z Star Citizen CZ/SK Wiki

Na tomto článku se momentálně pracuje.

Souboj

Roleplay souboje mohou být velmi zábavné a zajímavé nejen pro samotné aktéry souboje ale i diváky. Na druhou stranu mohou být také velmi problematické, často se tak děje, pokud jsou souboje vedeny mezi hráči, kteří nemusí být v roleplay příliš zběhlí. Nejčastějším problémem bývá powerplaying a metagaming. Pokud chcete sehrát nějaký roleplay souboj, zkuste dodržet následující pravidla:

  1. K souboji musí souhlasit všechny zapojené strany.
  2. Vyhněte se používání godmoddingu, powerplayingu a metagamingu.
  3. Všechny strany se musí shodnout na stylu souboje.
  4. Není přípustné psát vyústění útoku pro druhou stranu tak reakce druhé strany (Donald vrazil Radkovi pěstí do břicha, až se Radek svalil na podlahu a svíjel se v bolesti.)
  5. Je velmi vhodné správně dodržovat gramatiku teček na konci vět a čárek, aby se předešlo nedorozumění.
  6. Akce musí být napsané tak, aby dovolily druhé straně reagovat.
  7. Respektujete slabé a silné stránky vaší vlastní postavy.
  8. Pokud vás něco v reálném životě vyruší v RP souboji a vy musíte na chvíli odejít, sdělte to pomocí OOC oznámení.
  9. Nenechte se unést vlastním egem, i prohra v RP souboji je regulérní výsledek.
  10. Otevřenost je klíčová pro RP souboje, aby byl souboj vyvážený a realistický.

Způsoby souboje

Existuje několik typů RP soubojů a všechny zapojené strany by měly rozumět tomu, co je povoleno, co není, a jestli je souboj veden improvizovanými výsledky tahů v souboji a nebo chcete o výsledku tahů nechat rozhodovat osud. Co to přesně znamená? RP souboj je ve skutečnosti tahový souboj, který začíná krokem 1 a pokračuje kroky 2-4 pro každé další kolo:

  1. Postava A zaútočí.
  2. Postava B se může bránit nebo provést úhybný manévr nebo přijmout zásah/ránu a nebo kombinaci všeho předchozího.
  3. Postava B provede protiútok.
  4. Postava A provádí bod 2 a 3, čímž souboj pokračuje stále dokola, než dojde k jeho ukončení.

Improvizovaným výsledkem se rozumí, že o přijmutí zásahu/rány rozhoduje hráč postavy, na kterou bylo zaútočeno.

Za rozhodování osudu se rozumí, že o přijmutí zásahu (a případně i jeho závažnosti) rozhoduje třeba hod virtuální kostkou. Nejvhodnější je použít příkaz /roll (který není v chatu Star Citizen ještě implementovaný) nebo některou z webobých stránek, které takovou možnost poskytují (např. rolz.org).

Popisný typ souboje

Každý hráč postavy v souboji může v jednom odstavci popisně rozebrat svůj obranný zákrok, úhybný manévr, případný úspěšný zásah protistrany a samozřejmě i protiútok. Tento typ souboje má tu výhodu, že je kreativní a atraktivní, ovšem je časově náročnější a s tím musí i všechny strany počítat. Pokud některý z hráčů potřebuje víc času (nejen na povinnosti IRL), měl by to oznámit v chatu pomocí OOC zprávy.

Hráč za Caroline: Caroline hbitě uskočí zpět a vyhýbá se Radkovo kopu mířící na její břicho. Zároveň se snaží chytit jeho útočnou nohu a trhnout s ní směrem k sobě, aby se ho pokusila vyvést z rovnováhy.

Hráč za Radka: Radek je zaskočen svým neúspěšným kopem a hbitostí své oponentky. V hlavě mu probíhá myšlenka, že Caroline výrazně podcenil. A proklíná se, že se nechal zmást vlastní povrchností. 'Už nikdy nepodcením pěknou blondýnku u baru!' Toto zapisování myšlenky do paměti jej stálo zlomek vteřiny, velmi důležitý zlomek vteřiny, který ho stál stabilní postavení, protože aniž by to zpozoroval, Caroline jej držela za nohu. Aniž by na něco čekala, trhla s jeho nohou k sobě a on se nemotorně kácí na podlahu. Snaží se chytnout barové židle stojící těsně vedle něho, ale je to ještě horší a na zem se kácí i s židlí. I když... využívá situace a pokouší se držící barovou židli hodit z polohy v leže přímo na Caroline.

Zkráceně popisný typ souboje

Každý hráč postavy v souboji může použít stručnou větu či dvě pro svůj obranný zákrok, úhybný manévr, případný úspěšný zásah protistrany a samozřejmě i protiútok. Tento typ souboje má tu výhodu, že je rychlejší, ale méně kreativní.

Hráč za Caroline: Caroline uskakuje zpět a snaží se chytit jeho útočnou nohu, aby ho strhla k sobě a vyvedla ho z rovnováhy.

Hráč za Radka: Radek je zaskočen a nechává se strhnout na zem. Chytá se barové židle pro pomoc, ale jediné, co s židlí může nakonec dělat, je hodit ji ze země přímo na Caroline.

Nevhodné RP

Nevhodné RP ničí atmosféru RP a dokáže znepříjemnit celé hraní. Přesto je nutné myslet na to, že chyby děláme všichni, ať už noví nebo zkušení hráči roleplay, a se zdvořilostí a respektem se dá vše vyřešit. Tyto neduhy lze shrnout do čtyř kategorií:

Godmodding

Godmodding představuje "božské" schopnosti, znalosti a chování v roleplay situacích. Nerealistické vlastnosti, znalosti, dovednosti a nerealistické chování, reakce v běžných situací. Postava, která všechno ví, všemu rozumí, všude byla a dokáže vše, je naprosto nereálnou postavou s níž není roleplay zábavou.

Příklad: Donald vstoupil do knihovny a jako každý den, i dnes zvládl přečíst čtyřicet knížek ve čtyřiceti různých jazycích.

Součástí godmoddingu je také porušování zákonů fyziky, vykonávat akcí, které nejsou reálné, měnění situací podle toho, jak se hodí do příběhu. Těmto neduhům je velmi důležité se vyhnout nejen v RP soubojích.

Powerplaying/powerhraní

Powerplaying se vyznačuje tím, že druhé straně nedáváme šanci se bránit a způsobujeme ji zranění, aniž bychom k tomu dostali povolení. Vesměs jakékoli násilné, výpadové chování, které nedává druhé straně šanci na to reagovat, je klasický powerplaying.

Příklad: Donald vstoupí do baru, uvidí Radka stát u pultu, přiskočí k němu a vrazí mu pěstí do tváře.

Někdy se pro powerplaying používá i označení auto jako zkratka pro automatické akce a autohity (útoky bez svolení druhé strany).

Metagaming/metahraní

Metagaming je zneužívání nabytých informací z reálného života v roleplay. To, že vy jako hráč se něco dozvíte, ještě neznamená, že se to může dozvědět i vaše postava. Pokud se třeba jeden hráč zmíní o tom, že plánuje přepadení gangu nepřátel. Vaše postava nemůže v roleplay daný gang varovat, protože se o tom nedozvěděla.

Mezi nejčastější metagaming patří, když nová postava z ničeho nic zná jména všech ostatních, aniž by došlo k nějakému seznámení. To se týká i znalostí postavy. Pokud je postavou třeba obyčejný člověk žijící ve 30. století, těžko bude znát dopodrobna historii 21. století a určitě by se neodkazoval na politické dění v České republice kolem roku 2020.

Příklad: Donald vykoukl z kokpitu své Aurory a zařval na Radka: "Mluvíš jak Babiš na tiskovce!"

Retconning

Retconning je pojmenování pro rušení předchozího roleplay nebo když se postava chová, jako kdyby k nějaké zahrané události vůbec nedošlo. Pokud například jeden den hrajete roleplay, že jste v boji přišli o dolní polovinu těla, není vhodné, aby druhý den postava měla své nohy s trupem zpátky. Rozmyslet si výsledek předchozího roleplay nevede k dobrému roleplay.

Příklad: Donald se před hodinou popral s ostatními postavami v baru s vymlácenými zuby. Po obědě si hráč Donaldovy postavy rozmyslel, že se mu vlastně nelíbí, kdyby jeho postava přišla o zuby, tak začne celou minulost s rvačkou ignorovat, i když se jí zúčastnili jiní hráči se svými postavami.