Casse Aerospace
Casse Aerospace | |
sídlo | ? |
rasa | Lidé |
CEO | ? |
datum založení | 2599 |
místo vzniku | ? |
zakladatel(é) | Leonard Casse |
osud společnosti | odprodej |
datum zániku | 2623 |
hlavní zaměření | výroba lodí |
cílový trh | military/civilní |
Casse Aerospace byl koncern zabývající se konstrukcí a výrobou lidských kosmických lodí, který působil dvě desetiletí na počátku 27. století. Založil ji bývalý inženýr společnosti Roberts Space Industries (RSI) Leonard Casse, aby mohl vyrábět luxusní kosmickou loď Cosmo Sloop, která byla uvedena na trh v roce 2604. S příchodem druhé tevarinské války (2603-2610) Casse změnil směr a začal vyvíjet specializovanou vojenskou kosmickou loď Hurricane. Po smrti svého zakladatele v roce 2615 společnost Casse již nebyla schopná nevyrábět další úspěšné kosmické lodě a nakonec zanikla. Společnost Anvil Aerospace odkoupila konstrukci Hurricane a nakonec ji v modernizované podobě vrátila do služby v reakci na vanduulskou hrozbu v roce 2878.[1]
Historie
Počátky (2599–2604)
Jakmile se na montážní lince začal vyrábět model RSI 2600 Starbright, na kterém pracoval téměř čtyři roky, oznámil Casse na začátku roku 2599, že odchází a zakládá vlastní společnost. Podle pozdějších životopisců popisoval Casse své působení ve společnosti RSI jako neustálý boj. Od prvního případu, kdy byly jeho návrhy odmítnuty kvůli jeho nižšímu postavení, měl pocit, že dobrý design je příliš často obětován, aby se vyhovělo hierarchické organizaci, která se snaží ospravedlnit svou vlastní hodnotu.
- „Jakmile máte společnost vyrábějící lodě, kde téměř polovina lidí, kteří tam pracují, nemá s výrobou lodí nic společného, budete mít problémy.“
Přísahal, že společnost Casse Aerospace, kterou založí, bude jiná. Najme si jen malý tým lidí, kterým bude moci věřit, že odvedou kvalitní práci podle jeho požadavků, a pak je nechá, aby ji jednoduše udělali. Názor každého z nich bude mít stejnou váhu a všechna konečná rozhodnutí nechá na něm. Pro výrobu lodí to bylo netradiční, ale pod silnou vizí a vedením Casseho se plochý styl organizace osvědčil.
Psal se rok 2604, když společnost Casse Aerospace uvedla na trh svou první loď, limitovanou sérii Cosmo Sloop. Šlo o rekreační plavidlo se zaměřením na snadné používání, jehož trup poprvé představil otevřený kruhový znak a zakřivená křídla, která Casse používal u všech svých budoucích návrhů. Recenze tohoto špičkového plavidla byly veskrze pozitivní, ale bohužel se ukázalo, že načasování uvedení lodi na trh bylo její zkázou.
Rok předtím začala druhá tevarinská válka a s tím, jak se nepřátelské síly prodíraly obranou lidstva, se trh s osobními rekreačními plavidly ocitl na dně. Společnost Casse Aerospace, jejíž veškeré jmění záviselo na prodeji lodi Cosmo, se snažila udržet svou začínající firmu nad vodou a rozhodla se, že nejlepším řešením bude zapojit se do válečného úsilí.[2]
Hurricane (2605–2610)
Tevarinská flotila prošla během svého exodu výrazným technologickým vylepšením a námořní síly UEE měly problém překonat nové štíty falangy. V roce 2605 se představitelé námořnictva obrátili na výrobce lodí Impéria s žádostí o řešení. Ačkoli Casse nikdy předtím nepracoval na bojové lodi, věděl, že kredity, které by taková lukrativní zakázka přinesla, by mohly jeho společnost zachránit, a tak se pustil do návrhu řešení aktuálních problémů lidstva.
Analýza záběrů z bojů námořních sil proti Tevarinům vedla Casseho k závěru, že snaha překonat štíty falangy je zbytečná. Většina škod, které námořnictvo dokázalo napáchat, vznikla, když byl Tevarin zaskočen. Cílem jeho návrhu mělo být zvýšit četnost těchto příležitostí a maximalizovat škody, které při nich vzniknou. Aby pomohl své lodi dosáhnout tohoto cíle, vypůjčil si stránku z příručky nepřítele. Jestliže Tevarin operoval ve dvoučlenných týmech, jeden pilot a jeden operátor štítu, jeho loď mohla být také obsazena týmem, pilotem a střelcem z věže. Návrh, který předložil námořnictvu, ostře kontrastoval s těmi, které předkládali lídři v oboru, jako například Aegis, a mnohé překvapilo, když námořnictvo udělilo zakázku neobvyklému uchazeči. Casse Aerospace okamžitě zahájil práce na letounu, kterým měl být Hurricane.
Casse Hurricane, který byl spuštěn koncem roku 2607, utrpěl během testovací fáze několik neúspěchů. Ačkoli se pilotům líbil poměr výkonu a hmotnosti a extra údernost, kterou nabízela jeho čtyřhlavňová věž, vysoká míra koordinace potřebná mezi pilotem a střelcem znamenala velmi strmou křivku učení. Z tohoto důvodu se Hurricane dostal do aktivního boje až v roce 2609. Přestože byly s ničivým účinkem použity v několika instrumentálních akcích, válka skončila krátce po jejich nasazení v roce 2610.
Úpadek (2615–2623)
Společnost Casse Aerospace se snažila využít úspěchu Hurricanu a nabytého dobrého jména využila k získání zakázky na návrh hlídkové lodi s dlouhým doletem, která by byla vhodná pro ostrahu rostoucí fronty s Xi'Anu. Než však mohla být loď dokončena, Leonard Casse v roce 2615 tragicky zemřel poté, co se stal účastníkem smrtelné srážky v atmosféře. Společnost Casse Aerospace se po ztrátě svého zakladatele a vůdce pokusila projekt dokončit, ale bez Casseho osobní účasti ztratili vojenští představitelé důvěru a projekt zastavili.
Společnost Casse Aerospace, která přežívala z pokračujících prodejů lodi Hurricane, se pokusila vrátit ke svým kořenům a vydat aktualizované Cosmo, ale bez Casseho za projektem se opět nedostavil komerční úspěch. Situace pro společnost vypadala neblaze, a když námořnictvo oznámilo, že Hurricane bude vyřazen z aktivní služby, znamenalo to konec. Trh se brzy zaplnil přebytečnými Hurricany a veškeré zbývající nové prodeje ustaly. Protože zbývalo jen málo možností, představenstvo prodalo společnost v roce 2623 investiční firmě. Od té doby několikrát přešla z rukou do rukou, než upadla do nucené správy a na další století se stala pouhou poznámkou pod čarou historie.
Znovuzrození
Když J. Harris Arnold chodil do školy, byl posedlý díly Leonarda Casse. Tento většinou zapomenutý inženýr pro něj představoval vše, co miloval na konstrukci lodí. Když nakonec roku 2772 založil vlastní společnost na výrobu lodí, Arnold se velmi inspiroval Casseho obchodním modelem a loděmi při navrhování svých vlastních konstrukcí, přičemž využil charakteristické prvky, jako jsou zakřivená křídla a otevřený kruhový znak. Podobnosti byly takové, že Arnolda a jeho začínající společnost Anvil Aerospace zažalovala holdingová společnost, která koupila práva na Casseho návrhy. Arnold se rozhodl urovnat spor tím, že sám koupil celé portfolio společnosti Casse Aerospace. Arnold, nyní majitel Casseho odkazu, hledal příležitost, jak využít původní návrhy společnosti, ale ta se naskytla až po téměř sedmdesáti letech ve vanduulské válce.
Vliv
Zatímco Casse Aerospace nese jméno inženýrské legendy, samotná společnost se všem kromě nejoddanějších lodních nadšenců vytratila z paměti. Nebo tomu tak alespoň bylo po více než sto let, dokud společnost Anvil Aerospace nevzkřísila jeden z Casseho návrhů a spolu s ním i zájem o samotného Casseho a lodě, které stavěl.
- „Dobrý design řeší problém, špatný design vytváří nový.“
- — Leonard Casse, čestná plaketa v síni slávy Edleson Design Institute
Leonard Casse, který byl v roce 2902 uveden do Síně slávy Edleson Design Institute (Edlesonův konstrukční institut), se zapsal do historie jako jeden z největších vizionářů kosmických lodí Messerovy éry. Ačkoli široká veřejnost může nakonec považovat jeho vytvoření stíhačky Hurricane za nejtrvalejší část jeho odkazu, jeho vliv na celý průmysl se neomezuje pouze na tuto jedinou konstrukci. Casseho vliv je patrný na mnoha kosmických lodích, které dnes létají, a jako hlavní zdroj inspirace ho uvádějí takové osobnosti lodního designu, jako jsou J. Harris Arnold, Silas Koerner a Jules Parliegh. Od skromné RSI Aurory až po mohutný Anvil Hornet – několik nejpopulárnějších vozidel Impéria má svůj původ v Casseho jedinečné vizi.