Co je Star Citizen?

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání
Obsah Star Citizen se neustále vyvíjí a obohacuje. Vše zmíněné vychází z dosavadních informací ke hře.


Star Citizen je vesmírný simulátor nepřeberných možností a s unikátní hloubkou propracovanosti, kterou ještě žádný jiný simulátor stejného tématu nepřinesl. Herní svět je zasazen do konce první poloviny 30. století a nabízí neustále se rozvíjející prostředí plné výzev a téměř neomezených možností pro jakéhokoli hráče.


Star Citizen je extrémně komplexní hra, která přináší širokou škálu možností, jak si může hráč svou roli ve vesmíru užít podle svých představ. Mezi nejdůležitější a nejvýstižnější charakteristiky patří:

 • kompletní a funkční interiér všech lodí,
 • možnost přistávat na vybraných místech na planetách a měsících,
 • existence herního avatara a s ním spojené možnosti ovládání a přizpůsobení vlastní postavy,
 • plně zakomponovaný pozemní souboj a ruční zbraně,
 • víceposádkové lodě s různými lodními funkcemi,
 • komplexní systémy ekonomiky, těžby, průzkumu, pirátství a dalších funkcí,
 • možnost spravovat vybrané ekonomické segmenty.Herní postava

Star Citizen si klade za cíl nabídnout velmi reálné (ale stále zábavné) fungování světa, kde je všechno vytvořeno do nejmenšího detailu, má svou funkci a působí uvěřitelným dojmem. Tento vesmírný simulátor se neomezuje jen na létání lodi ve vesmíru, ale přináší i naprosto funkčního avatara, který má ve hře svou jedinečnou roli; nejedná se jen o vizuální kosmetickou výplň.

Hráčská postava má svou nepostradatelnou roli po celou dobu hraní. Díky ní se můžete procházet po lodi, plnit rozličné funkce na lodi, navštěvovat planety, měsíce a vesmírné stanice, létat ve skafandru, bojovat na povrchu vesmírných těles i na palubách lodí. Z pohledu první osoby můžete plně využívat display helmy, z pohledu třetí osoby zase lépe vnímat své okolí. Velký důraz je kladen na interakci s prostředím a vše je tak podpořeno správnými animacemi pohybu postavy.

Herní postava je ve Star Citizen natolik výjimečná, že si hráč může dokonce užít hru aniž by vlastnil nějakou svou loď. Na jiné planety nebo místa v galaxii se může dopravit přepravní službou nebo se třeba nalodit a nechat se najmout jako mariňák a být členem posádky cizí lodi.

Detail v činnosti

Protože hráč hraje hru z pohledu postavy a ne z pohledu lodě či kokpitu, jak je tomu u jiných vesmírných simulátorů, využívá hra tohoto aspektu neustále. Každé usedání do kokpitu má svou vlastní animaci pohybu, která je unikátní pro každý model lodi, pohyb avatara při řízení přesně kopíruje jednotlivé manévry, mačkání tlačítek a i jiné interakce na lodi odpovídají konkrétním funkcím a předmětům. Avatar sám manipuluje s nákladem, doplňováním munice, obsluhuje ošetřovnu, střílny, pokládání výbušnin a podobně.

Život a smrt

Nikdo není nesmrtelný a život ve Star Citizen je obzvlášť cenný. Postava hráče je něco jako kočka s devíti životy. Může si dovolit několikrát zemřít, než zemře nadobro. Každé zranění může zkracovat celkovou délku absolutního života postavy. Existují ale i lékařské metody, které dokážou ztracenou životní energii alespoň částečně nahradit. Co se stane s hráčskou postavou po absolutní/konečné smrti? Její majetek převezme dědic – nová postava hráče, například herní potomek.
Existuje mnoho způsobů smrti a ještě více možností, jak můžete utrpět dočasná i permanentní zranění. Můžete přijít o část končetiny a nahradit si ji kybernetickým implantátem. Je tedy logické, že zdraví a léčení hraje taktéž ve Star Citizen nepostradatelnou roli a tomu odpovídají i lékařské možnosti. Můžete být třeba medikem, vlastnit ošetřovnu, starat se o raněné na bitevním poli a nebo vlastnit loď, jež se specializuje na lékařskou pomoc.
Život a smrt postavy

Domov

Na začátku máte k dispozici loď a hangár. Oba tyto subjekty představují dvě rozličná pojetí vašeho vlastního domova. Každý hráč si může pořídit více lodí a měl by tak i učinit, pokud chce být efektivní ve více způsobech hraní a vydělávání. Na palubě lodi pak hráč tráví většinu svého času. A protože mají lodě kompletně vymodelovaný interiér, jsou lodě ideálním příkladem pro sestavení osobního prostoru každého pilota. Lodě představují větší citovou vazbu než v současnosti auta pro řidiče. Stejně jako auta i lodě si mohou hráči upravit podle svých představ a udělat z nich unikátní prostor. Nechybí ani možné dekorace.
Vedle pohyblivého domova, má hráč k dispozici i statickou základnu – svůj hangár, jehož lokaci si v perzistentním vesmíru předem vybere. Tento hangár se může lišit svou velikostí a luxusem, stejně tak celkovým vzhledem. Aktuálně jsou k dispozici čtyři verze hangárů: discount, business, deluxe a asteroid hangár. Protože se jedná o statické domovy, mají mnohem větší variabilitu v přizpůsobení i rozšiřování díky room systému, jenž dovoluje zakupovat nové prostory a vybírat jejich účel. Hangáry může hráč i sdílet a povolit do nich přístup svým kamarádům nebo členům svých organizací. Jsou to prostory, kde se dokují a opravují lodě, skladují předměty, zkouší zbraně, pije a hrajou karty, prostě žije.
Každý hráč má možnost si zakoupit více hangárů v různých systémech. Za tyto hangáry však musí platit poplatky v herní měně.

Výdělek a zdroje peněz

Možností, jak si ve hře vydělat, je celá řada díky komplexní ekonomice, široké škále možných povolání a příležitostí napříč celou galaxií. Obrovskou rozmanitost do systému výdělků přináší možnost uzavírat smlouvy za vykonanou práci mezi jednotlivými členy a organizacemi.
Jednotlivec si může přijít k výdělku následujícími způsoby:
 • obchodováním (nakup za levno, prodej dráž)
 • obchodováním na černém trhu jako pašerák nebo pirát
 • prodejem nalezeného nebo salvage materiálu během průzkumu
 • prodejem poloh významných lokalit (fyzikální fenomény, tajné základny, pole asteroidů, nové jump pointy…)
 • prodejem získaného nákladu a materiálu z pirátství
 • prodejem surového vytěženého materiálu
 • prodejem zpracovaného surového vytěženého materiálu, pokud máte správné vybavení na zpracování
 • jako lovec odměn dopadením osoby, na kterou je vypsána odměna
 • jako zemědělec/farmář produkcí plodin, rostlin a koření a jejich následným prodejem
 • doplňováním paliva cizím lodím
 • najmutím na palubu lodi jako specialista na FPS souboj a boarding (žoldák, voják, mariňák)
 • řízením konkrétního ekonomického uzlu v podobě továrny
 • specializováním se a poskytováním svých služeb (konkrétní povolání nebo třeba přetaktovávání/overclocking stávajících produktů…)
 • být zaměstnán organizací a pravidelně dostávat mzdu
 • splněním mise:
 • eskortováním konvoje nebo jiného zákazníka
 • jako info agent přenosem balíku informací z jednoho místa na druhé
 • jako přepravce dovozem požadovaného zboží zákazníkovi
 • podílet se na vládních bojových akcích
 • zachráněním ztracených pilotů nebo pilotů v nebezpečí
Organizace si může přijít k výdělku následujícími způsoby:
 • poskytováním placených služeb různých povolání
 • obchodováním (nakup za levno, prodej dráž)
 • prodejem (prodej získaného majetku z průzkumu, boardingu, pašeráctví, salvage…)
 • pronajímáním lodí
 • výběrem daní od členů z jejich výdělku


Vesmírné lodě

Nebyl by to správný vesmírný simulátor, kdyby neměl vesmírné lodě. Star Citizen však překračuje zažité hranice a představuje kompletně zpracované lodě, z nichž každá je sama o sobě vlastním vesmírem. Čím větší loď, tím komplexnější ovládání. Velké lodě mají i stovky různých systémů, které ovlivňují štíty, přísun energie, palivo, manévrování, obranu, útok a vše do takového detailu, že v mnoha případech může každou hlavní funkci zastávat jiná postava.


Idris-25.jpg Aurora-lx01.jpg Idris-04.jpg


Interiér lodi je plně vymodelovaný, přístupný a funkční. Jednotlivé kusy zařízení a systémy jsou funkční a jejich vyřazení/poškození má vliv na funkčnost lodě. Dobrá znalost konkrétních plavidel může být velkou výhodou v případném souboji. Propracovanost jde tak daleko, že když jste dobrý pilot a víte, kde se na lodi protivníka nachází elektrárna, můžete ji správným zásahem vyřadit z provozu a tím odříznout loď od energie a přitom ji ninak výrazně nepoškodit.

Seznam lodí

Interiér lodí

Větší lodě se mohou pyšnit několika palubami a místnostmi. Ale ani malé lodě nepřicházejí zkrátka a mají svůj vlastní interiér. Kapitální lodě jsou pak doslova velkolepé stroje, jež nemají v herním průmyslu konkurenci.
Zdánlivou stinnou stránkou je ale skutečnost, že kompletní a komplexní modelování exteriéru a interiéru lodí nepřináší do Star Citizen obří lodě, jež by se mohly rovnat několikakilometrovým kouskům z jiných vesmírných her. Když si ale uvědomíte, že uvnitř lodí Star Citizen se nachází prozkoumatelný a fungující prostor, pak každá loď ve Star Citizen nabízí nesrovnatelně více než lodě v jiných hrách, které v mnoha případech nenabízí ani základní kokpit.
Existuje několik výrobců lodí a každý z nich vyrábí plavidla s podobným vizuálním stylem a vlastním charakterem.

Vylepšení lodí

Každá loď má určité množství volných nebo vyměnitelných slotů, které lze přizpůsobit podle vlastních potřeb. Hráč tak má na výběr z několika možností a není tak striktně dáno, k čemu mohou být jednotlivé lodě využívané. Některé lodě jsou tak variabilní, že mohou sloužit téměř pro všechna povolání, stačí si jen pořídit ta správná vylepšení.
Vylepšení lodi


Souboj a konflikt

Obrovské území a stovky let historie pokládají stavební kameny pro zákulisí mnoha bitev a konfliktů mezi starými a novými nepřáteli. Lidstvo zná několik ras, které jsou na podobné intelektuální a technologické úrovni, že jsou schopné meziplanenárního letu. Ne všechny tyto rasy jsou přátelské. Konflikt ale nezuří jen na druhové úrovni. Stejně jako v dimenzích detailu, i konflikt má globální a lokální úroveň. Hráči mohou zápasit mezi sebou, nebo s NPC. Mohou tak činit ve volném prostraství se všemi následky, které z toho plynou (a pokud jim to daná oblast dovoluje) a nebo v leteckém bojovém simulátoru Arena Commander.

Souboje probíhají jak ve vesmíru, tak na zemi, jak mezi loděmi, tak na jejich palubě. Hra tak představuje palebnou i obrannou sílu pro kosmická plavidla i samotné hráčské avatary. Souboje mohou vypuknout náhle mezi jednotlivci (např. přepadení piráty), nebo třeba plánovaně v podobě bitev mezi jednotlivými organizacemi. Pokud se o probíhajícím souboji dozví bezpečnostní složky v daném systému, mohou zakročit. Řada oblastí však není monitorována, pod správou UEE nebo nemá dostatečné informační pokrytí, aby dokázala ochránit „nevinné“.

Celkově lze říct, že celý vesmír je PvP zónou s instancemi a hráči si volí, jak moc se chtějí PvP střetů zúčastnit. Systém instancování pak na základě těchto voleb seskupuje hráče podle jejich preferencí. Kompletní vypnutí PvP střetu ale neznamená, že by nebyl hráč vystaven nebezpečí. Pořád můžete narazit třeba na skupinu Vanduulů nebo NPC pirátů. Tak či onak, většina planet a stanic jsou bezpečné zóny, kde nelze na jiného hráče zaútočit.

Nepřátelé

Globální hrozbu představuje pro lidi hlavně bojechtivá a krutá rasa Vanduulů, jež podniká nájezdy na území UEE a likviduje každého, kdo se ji postaví do cesty. Lokální nebezpečí pak vytvářejí NPC skupiny pirátů, zločinců ale třeba i teroristické organizace. Lokální nebezpečné skupiny nebo jednotlivci většinou působí v konkrétních systémech, případně i v přilehlých systémech.

Vesmírný souboj

Souboj mezi plavidly ve vesmíru je nejčastnějším střetem, který ve Star Citizen může nastat. Díky propracovanosti jednotlivých lodí, velkému množství lodních systémů, smysluplnému kokpitu a HUDu, je každý takový střet přirozenou hrou, kde nemusí nutně zápas končit zničením nebo smrti oponenta.
Simulace letu je zpracována do hloubky a do těch nejmenších (v rámci možností udržení zábavy) detailů. Pohyb lodi není omezován v žádném směru a jeho limity jsou odvozeny spíše od hlavního enginu, manévrovacích trysek, množství nákladu a v neposlední řadě samotných schopnostech hráče.
Souboje nejsou jen o bezhlavém střílení. Díky komplexním systémům, které pohání lodě, se spíše často jedná o strategické manévry. Pokud tedy chcete protivníka zneškodnit, a přitom jeho loď poškodit co nejméně.
Zbraňový arzenál je velmi rozmanitý a vedle tradičních energetických zbraní a zbraní s tradiční municí, existují samozřejmě různé rakety a torpéda naváděná na cíl vizuálně nebo na elektromagnetickou, či tepelnou stopu. Pokud se tedy protivník schová v kráteru a vypne své zdroje natolik, aby zchladil plavidlo, raketa na tepelnou stopu jeho plavidlo bezpečně mine.

FPS souboj

Star Citizen ale s existencí avatara nabízí i řadu možností souboje s postavou. Můžete tak být členem posádky, která se snaží obsadit cizí loď během boardingu, nebo být na druhé straně barikády a snažit se vaší loď od boardingu cizí posádkou ochránit. Nastražili jste různé pasti, strategicky rozestavili nákladní kontejnery a už jen vyčkáváte, až se nepřátelům podaří prorazit na palubu. Vypnete umělou gravitaci a souboj hned dostává nový rozměr. Díky magnetickým botám můžete chodit po stěnách i stropu a útočit na nepřítele ze všech úhlů. Souboj to jistě bude napínavý.
Ztráty na životech mohou být velké, naštěstí máte vedle sebe parťáky, kteří vás mohou odtáhnout do bezpečí, poskytnout vám první pomoc a nebo vás odnést na ošetřovnu a zachránit vám ruku, oko, nohu nebo rovnou celý drahocenný život.
FPS („first person shooter“) souboj se však netýká jen palub lodí. Můžete jej zažít i na opuštěných troskách základen, nebo stanicích i vybraných planetách. Můžete objevit vrak neznámé lodi a po zakotvení prohledávat její útroby po vlastních nohou, během dobrodružství na vás mohou čekat mimozemské nestvůry nebo nepřátelé a vy se budete muset bránit. Vybaveni budete mnoha ručními palnými i nepalnými zbraněni. Své místo si vybojovaly i zdánlivě zastaralé zbraně jako je kuš.


Prostředí

Star Citizen je komplexní ve všech dimenzí velikosti. Od malých tisícipolygonových předmětů, přes detailní interiér lodí a živá města na planetách, až po rozlehlé systémy, které se mezi s sebou liší a každý představuje unikátní prostor se svou vlastní historií a prostředím. Ve více jak stovce systémů (na začátku spuštění hry) naleznete ještě více planet a měsíců, polí a rojů asteroidů, ale i vesmírných stanic a přírodních fenoménů, jejichž objev vás může zapsat do historie hry.

Prostředí ve Star Citizen není nekonečné a planety nejsou zatím procedurálně generované, takže nelze hovořit o zcela otevřeném herním světě. Přesto je přístupný vesmír extrémně rozlehlý a stále neprobádaný. Hráči mohou objevovat nové systémy a jump pointy, stejně tak vraky a opuštěné lodě či stanice. Průzkum představuje ve Star Citizen samostatnou velkou kapitolu i možné povolání. Dokonce i centrální systémy jsou z velké části neprobádané a dvě třetiny jejich prostoru stále čekají na zvídavé hráče.

Dynamika prostředí

Star Citizen slibuje pravidelné malé updaty přibližně jednou za dva týdny a pak větší updaty několikrát do roka. Malé updaty mohou odemknout nové systémy nebo třeba aktualizovat dění v galaxii. Velikost měst a stanic a jejich produkce se odvíjí od ekonomiky, proto se města rozšiřují nebo naopak chátrají; nové továrny se otevírají a jiné zase zavírají. Nové systémy a přístupové cesty mohou zamíchat s obchodními trasami stejně tak kriminální činnost v oblastech. Prostředí ve Star Citizen je dynamické a živé, reaguje na akce hráčské komunity a přizpůsobuje se proměnlivým podmínkám.
Prostředí není ani všude stejné. Lidstvo ve 30. století má za sebou velký kus historie a každé století se může chlubit jiným architektonickým stylem. Každé město kolem kosmodromu je jedinečné a vizuálně snadno odlišitelné od ostatních. Ve 30. století se lidstvo setkalo i s několika mimozemskými rasami (Banu, Xi'An, Vanduul a další) a každá z nich vstupuje do hry s vlastním designem lodí (včetně interiéru!), planet, kulturním dědictvím, jazykem, stylem obchodování a vlastně vším, co by mohlo podpořit uvěřitelnost takto pojatého konceptu propracovanosti.

Vliv hráče

Vliv hráče není ve Star Citizen nijak zanedbatelný. Ekonomické aktivity hráčské komunity mohou napomáhat růstu konkrétních měst nebo jejich úpadku. Průzkum nových i starých systémů může vést k objevům, kterými se hráči zapíšou do historie Star Citizen. Například nově objevený systém může hráč sám pojmenovat. Pokud by hráč dopadl známého zločince, i tento heroický skutek bude zapsán do kroniky vesmíru a nikdo mu toto prvenství neukradne.


Organizace

Vesmír Star Citizen je plný obřích i malých NPC organizací, neuvěřitelně rozmanitými a s vlastní historií, portfoliem nabízených služeb i zbožím s vlastní identitou. Interakce hráče s NPC organizacemi je na denním pořádku. Jednotlivé hangáry a lodě pocházejí od konkrétních výrobců, stejně tak vybavení na lodi, palivo a další. Když přistanete na planetě, už jen samotný kosmodron někdo spravuje, možná jsou v blízkosti obchody nebo dokonce showroomy.

Star Citizen dokonce do jisté míry i vyžaduje, abyste byli součástí některé z NPC organizacích. Možná právě jako lovec odměn budete mít přístup k seznamu hledaných osob právě tehdy, když vstoupíte do organizace lovců odměn.

Organizace mohou ale zakládat i hráči a případně se specializovat na některé činnosti. Množství organizací, ve kterých může být hráč členem, nebude zřejmě nějak limitováno, ovšem záleží na jednotlivých organizacích, zdali povolují svým členům i členství v jiných organizacích. Každý člen má jednu organizaci uvedenou za primární a všechny ostatní jako sekundární. Členství v hráčských organizacích nabízí mnoho možností správy a zapojení se do jejich chodu.

Seznam NPC organizací


Ekonomika

Ekonomika představuje ve Star Citizen jeden z nejkomplexnějších systémů a jeden z nejvíce organických mezi vesmírnými simulátory. Je to obří síť zásobovacích řetězců, obchodních tras, výrobců, pěstitelů a zákazníků. Může být řízena i hráči, ale není jimi kontrolována na sto procent. Fungování ekonomiky je reálné a aktuální.

Obchodovat lze téměř se vším a hráči mohou vlastnit i vybrané továrny a určovat ceny produktů. V ekonomice Star Citizen funguje princip nabídky a poptávky v závislosti na zdrojích surovin. Nedostatek surovin znamená vyšší poptávku po dané surovině a vyšší cenu produktů, které se z dané suroviny vyrábí. Poptávka po surovinách generuje základní model misí ekonomiky Star Citizen. Proto ekonomika vyžaduje přítomnost těžařů, ocbhodníků, přepravců, vlastníků továren, doprovodů, které chrání karavany před piráty atd. Všechna tato „povolání“, včetně pirátů a pašeráků, zastupují hráči nebo umělá inteligence.

Ekonomika je velmi dynamická a ceny jednotlivých produktů a surovin se odvíjí od lokací, poptávky i ochoty jednotlivců, kolik jsou ochotni za danou věc zaplatit.

Produkce, spotřeba a výroba je soustředěna v uzlech (nodes), které jsou řízeny umělou inteligencí a hráči mohou některé její aspekty vlastnit, spravovat a ovlivňovat.


Povolání a jejich možnosti

Každý hráč má právo vykonávat všechna povolání ve hře, ovšem být v něčem dobrý znamená specializovat se na vybrané/vybraná povolání. Hra nenabízí tradiční levelovací systém, ale bude si spíše pohrávat s dovednostmi hráče a jeho zdokonalováním se v daném povolání.

Jednotlivá povolání se mohou i vzájemně prolínat. Například průzkumník může občas potřebovat něco málo ze salvagera nebo třeba informačního agenta.

Povolání neznamená nějakou pevnou nálepku pro hráčskou postavu (i když zbavit se pověsti piráta nebude nic lehkého). Povolání se mohou libovolně střídat a spíše jsou zde jmenována, aby se lépe nastínily možnosti ve hře. Hráč se pochopitelně může upsat (a často to bude i vyžadováno) nějaké specializované NPC organizaci, pořád ale neznamená povolání nic trvalého bez možnosti zkoušet něco jiného.

Jednotliví hráči jsou za splněné mise a odvedené práce hodnoceni a ostatní hráči tak mohou vidět spolehlivost, s jakou hráč přistupuje ke svým úlohám. Vysoké hodnocení může napomoci si vydobít u organizace a NPC jednotlivců respekt a přístup k lepším nabídkám práce.

Zde je přehled povolání a jejich stručný popis možností:

Freelancer

Freelancer je takový kosmopolitní pilot, co skoro nikdy neposedí. Hledá způsoby, jak by si vydělal, může neustále zkoušet nové věci a své freelancerování podtrhuje směsicí aktivit z jiných povolání. Takový pilot může obchodovat, občas vykonávat i info agenta, průzkumníka, salvagera, občas vypomoc i s obranou při doprovodu konvoje. Zkrátka cokoli, co se mu líbí, hodí a je v rámci požností jeho osobních plavidel.
Freelancer může brázdit celou galaxií a poznávat nové světy, kultury a pracovní příležitosti. Nebo se může usadit v jedné oblasti a využívat rozmanitosti herních povolání jen ve vybraných systémech.

Info agent

Galaxie a její známý okupovaný prostor je nesmírně rozlehlý, a protože se informace nepřenáší větší rychlostí než je rychlost světla, je zapotřebí, aby se informace předávaly jiným způsobem, než jak se tomu děje dnes. Informace se v rámci systémů předávají mezi jednotlivými komunikačními věžemi, kde se některé z nich nacházejí blízko jump pointů, aby mohly do sousedního systému vysílat informační sondy. Tyto sondy předají balíček informací komunikační věži za jump pointem a informace se šíří dál.
K čemu jsou tedy info agenti zapotřebí? Proč je důležité informace předávat? V naší době je všechno propojené internetem a informační poslíček nedává moc smysl. Ve vesmíru, kde jsou od sebe systémy odděleny stovkami i tisíci světelnými lety, jsou ale info agenti nepostradatelnou složkou fungování společnosti. Všude se neustále něco děje, a toto dění se musí šířit dál, musí se šířit informace o filiálkách do sídla firmy, musí se šířit informace o útocích Vanduulů k armádě s žádostí o pomoc a podobně.
Info agenti jsou zapotřebí proto, protože informační struktura komunikačních věží není všude vystavěná. Okrajové systémy mohou být plně odkázané na manuální odesílání informací. Některé subjekty zase preferují privátní předání informací, které by nebyly součástí veřejného balíku informací přenášených přes komunikační věže. Informačních misí bude jistě mnoho a nebudou se omezovat jen na okrajové systémy.
Info agent tak uvítá rychlou loď schopné obrany, která bude vybavena i dostatečným šifrováním a zabezpečením před hackováním a ukradením informací.
Možná to podvědomě vnímáte, ale info agent může pracovat za „poctivé“ i za „kriminálníky“, protože informace se mohou i krást a snadno zneužít.

Nájemný lovec ~ Bounty Hunter

Být rychlým, dobrým pilotem, umět se bránit a nebát se riskovat. To jsou předpoklady, bez kterých se lovec odměn neobejde. Ke své činnosti potřebuje rychlé, hbité, odolné lodě se správnou palebnou silou, ale také prostorem, kde může zajaté osoby udržet, než je předá spravedlnosti. Zajmutí hráče naštěstí není podmíněno nemožností hrát v době zajetí. Hráč, na kterého je vypsána odměna a je dopaden, může hrát i po dopadení a jít si vlastní cestou. Lovec odměn bude mít místo dopadeného hráče něco jako jeho klona (jen obrazně, protože klonování lidí ve Star Citizen není úspěšné), kterého předá úřadům, aby získal odměnu.
Dobrý lovec odměn si zřejmě osvojí i dovednosti boardingu a mistrovství ve FPS („first person shooter“) souboji. Musí, protože největší odměny jsou vypsány na ty největší padouchy.
Pokud hráč dopadne známého zločince, může se tím zapsat do historie Star Citizen. Pokud hráč zabije NPC postavu, tato postava se už ve vesmíru neobjeví, protože vesmír ve Star Citizen pracuje s unikátností a jedinečností každé postavy.

Medik ~ Medic

Medik je nepostradatelným povoláním všude tam, kde hrozí nebezpečí úrazu nebo dokonce smrti. Dokáže eliminovat nebo zmírnit následky zranění v boji při FPS souboji a boardingu. Může využívat řadu zařízení od přenosných (vhodných do vřavy bitvy), po celé ošetřovny na palubě větších lodí. Dokonce může využívat specializované lodě určené k ošetřování a záchraně.
Přítomnost medika ve hře a systém smrti přináší do hry důležitý prvek ochrany života a tělesné schránky herní postavy. Zraněná postava v bitvě může být jiným hráčem odtažena do bezpečí, kde Medik provede nezbytné ošetření nebo odvede postavu na ošetřovnu. Pokud bude ošetření provedeno dostatečně rychle, může medik postavě zachránit drahocenný život a oddálit tak permanentní smrt.

Farmář ~ Farmer

Zemědělství je jednou z herních mechanik Star Citizen nabízející propracovaný systém aktivního povolání. Zapotřebí je mít vlastní zázemí, např. organický modul sestávající z biodómů pro lodní třídu Endeavor, dále zdroje, jako je půda, hnojino, semena a voda. Každý rostlinný druh vyžaduje jiný typ a množství půdy, hnojiva, vody, teploty a záření. Rostliny lze pěstovat pro jejich plodiny, vzhled, jako koření nebo třeba pro jejich chemické složení. Výdělek z prodeje se odvíjí od úspěšného zvládutní potřebných faktorů růstu pro danou rostlinu. Farmář si dokáže vydělat velmi slušné množství peněz. Čím exotičtější druhy, tím více kreditů.

Obchodník ~ Trader

Každé povolání potřebuje obchodovat – nakupovat a prodávat. Každý hráč potřebuje nějak získávat peníze a vylepšovat své materiální vybavení. Přesto lze být i specializovanýn obchodníkem, který se soustředí na obchod ve velkém. Dobrý obchodník odvádí skvěle svou práci a zlepšuje si respekt u obchodních partnerů. Skvěle odvedenou prací se zlepšuje i hodnocení samotného hráče, který tak má přístup k lepším a více placeným obchodním misím.
Pokud chce obchodník myslet ve velkém, potřebuje k tomu tu správnou loď s velkým nákladovým prostorem a s defenzivním vybavením. Správný obchodník ví, kde se levně nakoupí a kde levně prodá. Obchodovat lze s velkým množstvím materiálů a obchodík musí také myslet na to, jaké kontejnery je jeho loď schopna nést. Hra rozlišuje například pevný a kapalný náklad a loď na to musí být řádně uzpůsobena.
Obchodník může být často v hledáčku pirátů, protože jeho náklad má svou cenou. Na podobné situace je dobré být připraven.

Obsluha lodi

Můžeme sem zařadit všechny pozice, které je nutné pro maximální efektivnost vykonávat na lodích s větší posádkou. Čím větší loď, tím je vyžadováno více členů posádky, kdy se každý z nich soustředí na jednu hlavní činnost správy lodi. Může to být třeba obsluha kormidla, skenerů a radarů, obranných věží, správa systémů štítů nebo rozvodu elektřiny, různé inženýrské funkce, doplňování munice a podobně. Nad všechno zmíněné nesmíme samozřejmě zapomenout na kapitána.
Jednotlivé funkce obsluhy lodi nemusíme nutně chápat jako povolání, protože medik klidně může obsluhovat radar nebo třeba obrannou věž, pokud se na to cítí. Ale pochopitelně i v těchto funkcích hraje roli zkušenost, které lze docílit dlouhodobým vykonáváním dané funkce.

Pašerák ~ Smuggler

Vesmír je plný lákavých předmětů a zboží, které nemusí být zrovna legální vlastnit nebo převážet, přesto je profit z jejich prodeje na černém trhu dostatečným lákadlem, aby mnoho hráčů riskovalo a rozhodlo se pro nelegální nebo šedou činnost napříč celou známou galaxií.
Pašerák potřebuje správné vybavení, aby dokázal odclonit svůj náklad a udělat jej neviditelným pro případné bezpečností kontroly. Určitě by se mu hodila taková loď, jež dokáže výrazně eliminovat svou tepelnou a elektromagnetickou stopu a rychle se tak skrýt před radary. Bezpochyby potřebuje i řádnou obranu svého plavidla a musí také znát bezpečné trasy a místa, kterým je vhodné se vyhnout. Některé systémy jsou prošpikovány hlídkami a hlavně hraniční systémy, kde se kříží doprava jednotlivých ras, jsou pod důkladným dozorem bezpečnostních složek. Pašerák si také musí osvojit znalosti o místech, kde je jeho drahocený náklad možné prodat nebo nakoupit. Stejně jako piráti, i pašerák může využívat lokace přímo určené k černému trhu a nelegální činnosti, proto centra jako Spider nebo Ruin Station mohou být pro tyto příležitosti ideální.

Pirát ~ Pirate

Stát se pirátem není nijak obtížné, stačí jen přepadávat a krást. Být však dobrým pirátem už vyžaduje nějaké úsilí. Život piráta určitě není jednoduchý, jelikož v centrálních systémech je považován za hrozbu a přistát na bezpečných planetách nebo stanicích je v zásadě nemožné. Pirát ani nemůže získat tradiční pojištění na svou loď, vybavení a náklad. Přesto všechno mají piráti ve Star Citizen mnoho příležitostí jak být součástí subkultury pirátů. Existují například systémy Cathcart nebo Pyro, kde se nachází velké komplexy určené pro piráty a potenciální obchody. Existují i organizace, které jsou do jisté míry ochotny pojistit nelegální činnosti. Piráti mají dokonce podporu od výrobce lodí Drake Interplanetary. Podpora je sice neoficiální, ale každý ví, že lodě vyráběné touto společností, jsou šité na míru právě pirátům. A protože každý správný pirát by měl vlastnit i své doupě, existuje i asteroid hangár přímo dělaný pro hráče operujících za hranicí zákona.
Pirátské organizace se mohou specializovat i na boarding, přepadávat větší lodě, odstranit posádku a získat kontrolu nad lodí. Proto se hodí, když pirát ovládá i FPS souboj.

Průzkumník ~ Explorer

Průzkumník se specializuje na průzkum hvězdných systémů za účelem jejich mapování a objevování zajímavých míst/úkazů a předmětů. Průzkumník má k dispozici obrovská území k probádání ať už v centrálních, tak okrajových systémech. Každý známý systém je zmapován z jedné třetiny. Ve zbytku systému se můžou nacházet třeba nové jump pointy (přeskokové body), pole asteroidů, vraky lodí, opuštěné stanice a další poklady, ze kterých může průzkumník těžit a případně získávat zdroj financí za prodej takových informací.

Přepravce ~ Shipper/Taxi

Množství systémů, komplexní výrobní řetězce a nároky ekonomiky vyžadují neustálou přepravu zboží. Nemusíte být zrovna obchodníkem, abyste mohli uspokojit něčí poptávku. Přesto jsou vlastnosti obchodníka a přepravce v lecčem podobné. Stejně jako obchodník i přepravce těží ze své spolehlivosti a zvyšuje si respekt u obchodních partnerů, aby se mohl dostat k lepším nabídkám. A stejně jako obchodník i přepravce by měl mít speciální loď schopnou převážet větší množství nákladu a schopnou se i ubránit případnému útoku.
Výše uvedené platí pro přepravu zboží, ale ve Star Citizen lze přepravovat i hráče a NPC. Ne každá loď má zařízení pro průlet jump pointem (přeskokovým bodem) a ne každý hráč má neustále k dispozici loď. Proto je mnoho příležitostí, kdy jsou taxi služby zapotřebí jak v rámci jednotlivých systémů, tak v mezisystémové přepravě.

Těžař ~ Miner

Záměrně nezmiňujeme horníka ale těžaře, protože získávání zdrojů ve Star Citizen nepředstavuje jen těžbu nerostných surovin. Těžař se specializuje na získávání surovin z těžby z asteroidů nebo z povrchu planet, ale třeba také sbíráním plynů z atmosféry plynných obrů.
Princip těžby bude ztvárněn aktivní formou a odvíjet se od schopnostech hráče a jeho vybavení. Forma těžby může probíhat od vlečného paprstku přes velké ovladatelné těžební roboty až po obří těžební stanice.
Speciální vylepšení lodí dovolí některé suroviny zpracovávat přímo na palubě lodi a zvýšit tak hodnotu před jejich prodáním.

Voják, mariňák, žoldák ~ Soldier, Mariner, Mercenary

Bez ohledu na to, jaké je hráčovo svědomí, může se zaměřit na souboj ve všech jeho podobách. Může být pilotem a bojovat za peníze, nebo třeba mariňákem a specializovat se na FPS souboj nebo boarding. Možnosti pro vyhledávání aktivního souboje jsou neomezené. Vesmír je plný pirátů, postav s vypsanou odměnou za jejich dopadení, ale i Vanduulů, pašeráků a platících zákazníků.
Být dobrý ve vesmírném souboji vyžaduje být dobře připravený na každou situaci a většinou ani nebýt na protivníka sám. Důležitá není jenom rychlost, ale i obratnost, dobré míření a správné vybavení včetně zbraní, radarů a štítů. Pro malé akce jsou stíhače ideální, větší souboje již vyžadují letky a strategickou přítomnost třeba korvet, fregat a jiných lodí.
Být dobrý ve FPS („first person shooter“) souboji vyžaduje zvládat střelbu z ručních zbraní, podmanit si ovládání pohybu postavy a schopnosti se skrývat. Protože FPS souboj může probíhat i na palubě lodi nebo stanice, nebo dokonce ve volném kosmu, je vhodné, aby si každý hráč, kdo se chce specializovat v tomto souboji, dobře seznámil a osvojil si chování nulové gravitace, protože souboj v takových podmínkách přináší do adrenalinové situace zcela nový rozměr.
FPS složka Star Citizen je podpořena širokou škálou ručních palných i nepalných zbraní, možností jejich vylepšování a také třeba exitencí specializovaných bojových obleků a EVA skafandrů.

Sc02.jpg

Sc03.jpg

Sc05.jpg

Sc06.jpg

Sc07.jpg

Sc08.jpg

Sc09.jpg

Sc24.jpg

Sc10.jpg

Sc11.jpg

Sc12.jpg

Sc13.jpg

Sc15.jpg

Sc16.jpg

Sc17.jpg

Sc18.jpg

Sc21.jpg

Sc22.jpg

Sc23.jpg