Tvář Taranis

Z Star Citizen CZ Wiki
Přejít na: navigace, hledání

Tvář Taranis (anglicky „Face of Taranis“) je kulturní a konspirační fenomém, který zvnikl ve 25. století, když probíhal průzkum planety Taranis I v systému Taranis.

Přezkum počátečních údajů z průzkumu (skenování radary, interferometrie, snímkování) sestavil obraz, který výrazně připomínal lidskou tvář položený v oblasti severního pólu planety. Začalo se tomu přezdívat „tvář Taranis“, což bylo ztělesněním krátkého kulturního šílenství na Zemi a v konečném důsledku vedlo i k financování soukromé průzkumné expedice, aby se nakonec potvrdilo, že se jednalo jen o pohoří, které bylo vyfotografované z neobvyklé polohy. Konspirační teorie ale nepřestávaly tvrdit, že se vláda snaží zakrýt důkazy o tamní mimozemské civilizaci (i přes důkazy, že vnímavé mimozemské druhy dnes existují napříč galaxií).[1]


Mars face.jpg
Podobný kulturní incident se přihodil i ve 20. století, když probíhal vizuální průzkum planety Mars ve Sluneční soustavě. V oblasti Cydonia Mensae se nachází skalní útvar (obrázek vpravo), který při správném dopadu slunečního světla a vzniklých stínů připomíná z ptačí perspektivy humanoidní tvář. I tento snímek pořízený sondou Viking 1 z 25. července 1976 se stal zdrojem pro dlouhodobé konspirační teorie a další kontroverze.


Reference

  1. Jump Point magazín, květen 2014; kompletní přeložený článek najdete zde.